Vzostupy a pády spoločenstiev

Fascinujúce vzostupy a pády. Začnime pohľadom do histórie. Udalosti, ktoré prvé prídu na myseľ, sú vznik a zánik Rímskej ríše, veľký Egypt či Mayovia. Za vznikom a zánikom veľkých spoločností sú nasledujúce faktory, ktoré ovplyvňujú sled udalostí.   Lídri Uvedenú spoločnosť vytvorili, prípadne ďalej utvárali. Lídrom je človek, ktorý vedel, čo a ako chce dosiahnuť. Vedel sa na svoj cieľ sústrediť,… Prečítať celé
Vydané 4. novembra 2016 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Fascinujúce vzostupy a pády. Začnime pohľadom do histórie. Udalosti, ktoré prvé prídu na myseľ, sú vznik a zánik Rímskej ríše, veľký Egypt či Mayovia. Za vznikom a zánikom veľkých spoločností sú nasledujúce faktory, ktoré ovplyvňujú sled udalostí.

 

Lídri

Uvedenú spoločnosť vytvorili, prípadne ďalej utvárali. Lídrom je človek, ktorý vedel, čo a ako chce dosiahnuť. Vedel sa na svoj cieľ sústrediť, zároveň vedel získať na svoju stranu ostatných, ktorí mu v uskutočnení vízií pomohli. Takýmto lídrom bol napríklad Marcus Aurélius, Hadrián, Tiberius (vládcovia Rímskej ríše) alebo Ramzes, Tutanchamón (faraóni Egyptskej ríše). Predpokladom veľkých lídrov bolo nielen zaumieniť si, čo chcú vybudovať alebo zveľadiť, ale hlavne nedať sa odradiť od svojho cieľa a na konci cesty si nájsť nástupcov.

 

Geografická poloha

Ďalším dôležitým aspektom úspechu je geografická poloha. Má významný podiel na úspechu pri utváraní spoločnosti.

 

Načasovanie

Klasika alebo klišé – prísť vo vhodný čas na vhodné miesto. Toto pravidlo platí aj pre tvorbu spoločenských štruktúr.

 

Demografická krivka

Súčasné spoločenské celky čerpajú hlavne zo získavania čo najväčšieho množstva úspešných vzdelaných ľudí, ktorých použijú pre svoje plány. Správne prerozdelenie pracovného kapitálu stoji za úspechom jednotlivých spoločností v konkurenčnom boji.

 

Ako to je v skutočnosti?

Celé stáročia sa tvorili jednotlivé spoločnosti, ktoré boli nakrátko alebo aj dlhšiu dobu stredom záujmu. Kým jedny vznikali, iné zanikali a na ich základoch sa vytvárali nové, progresívnejšie a efektívnejšie. Vývoj poznačil celú históriu ľudstva a rozvoj spoločnosti ako takej. Spoločnosť je priestorom pre spolužitie a zároveň vytvára úspech. Úspech spoločnosti je priamou úmerou spätý s mierou osobnej spokojnosti a príspevku každého jej člena.

 

Čím väčšmi sa spoločnosť zameriava na efektívne riadenie usporiadania, v ktorom existuje, tým dlhšie obdobie jej existencie môžeme očakávať. Príkladom je niekoľko spoločenských foriem Rímskej ríše počas jej existencie. Spoločnosť by mala mať samoriadiaci mechanizmus.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »