Volkswagen oslavuje milión vyrobených Touaregov. Takáto je história obľúbeného SUV zo Slovenska

3. generácia veľkého SUV zaznamenala významný miľník.

Najväčší slovenský výrobca automobilov pred pár mesiacmi oznámil, že z výrobnej linky Volkswagen Slovakia zišiel Touareg s poradovým číslom milión. Ako uvádza samotná automobilka, Touareg je prvým na Slovensku vyrábaným SUV, ktoré sa exportuje do celého sveta už 17 rokov. Presne v roku 2002 nám totiž nemecký Volkswagen odhalil prvú generáciu, ktorá sa prakticky okamžite stala veľmi obľúbenou a úspešnou po celom svete.

 

 

1. generácia (2002 – 2010)

Už v prvom podaní si Touareg (meno podľa národa Touaregov žijúcich v severnej Afrike) spravil silné meno, za čo mohla nielen mohutná a priestranná kabína, ale hlavne povestná technika. Štandardom bol pohon všetkých štyroch kolies, nechýbal uzamykateľný diferenciál či vzduchový podvozok so slušnou reguláciou svetlej výšky – od 160 až po 300 milimetrov. Prvá generácia síce spadala pod luxusné vozidlá typu SUV, pokiaľ ide o terénne vlastnosti a zručnosti, Touareg patril k špičke, keďže sa zďaleka nebál ani náročného terénu.

Jeho silnou stránkou boli aj pohoné jednotky. Okrem agregátov 2.5 R5 TDI, 3.0 V6 TDI či 3.2 V6 a 3.6 V6 sa totiž časom do ponuky dostali aj jednotky 4.2 V8, 5.0 V10 TDI a dokonca aj 6-litová W12-ka. Tá mala byť sprvoti len vecou obmedzenej 500-kusovej série, kvôli obrovskému dopytu sa však dvanásťvalec predával bez obmedzení. 450-koňový šesťliter dokázal približne 3-tonový kolos dostať z pokoja na stovku pod 6 sekúnd.

Časom sa však W12-ka aj 5-litrový V10-ka z ponuky vytratili, dôvodom boli už vtedy emisie – americká Rada energentického hospodárstva dokonca označila Toaureg V10 TDI za najhorší voz pre životné prostredie. V roku 2006 sa ukázala faceliftovaná verzia s modernejšou maskou a úspornejšími motormi s filtrami pevných častíc. Zaujímavosťou je, že kvôli emisným problémom z minulosti, bola faceliftovaná verzia v USA predávaná ako Touareg 2, neskôr sa ale vrátili ku klasickému názvu.

2. generácia (2010 – 2018)

Druhé pokračovanie sa na prvý pohľad až tak diametrálne nezmenilo, v skutočnosti bolo ale vo veci od základov nové auto. Pod majestátnym exteriérom sa opäť skrývala veľmi moderná technika – adaptívny tempomat, asistent pre jazdu v pruhoch, systém monitorujúci mŕtvy uhol, 4 kamery, 8-stupňová automatická prevodovka či prvé adaptívne diaľkové svetlomety s funkciou tlmenia, čím bolo zamedzené oslnenie okoloidúcich vozidiel aj počas zapnutého diaľkového sveta.

Paleta motorov už nebola tak široká, stavala však na osvedčených jednotkách. Základom bola 3-litrová V6-ka TDI a 4-litrová V8-čka TDI, predovšetkým pre americký trh ale ponuka rátala aj s agregátami 3.0 V6 TSI, 3.6 V6 FSI, 4.2 V8 FSI a 3-litrový VR6 TDI Clean Diesel. Aj pre druhú generáciu platilo, že išlo o súrodenca koncernového Audi Q7 a Porsche Cayenne, s ktorými Touareg zdieľal väčšinu techniky. Facelift v roku 2015 priniesol štandardne dodávané bi-xenónové svetlá, nové asistenčné systémy a vylepšený motor 3.0 TDI.

3. generácia (2018 – súčasnosť)

Touareg s poradovým čílom tri sa do predaja dostal len minulý rok. Medzigeneračne je veľké SUV citeľne ľahšie a zároveň dizajnovo okázalejšie a hranatejšie, za čo môže fakt, že vozidlo je určené predovšetkým pre ázijské trhy. V USA ho skrz emisný škandál nahradil americký model Atlas. 3. generácia sa pýši špičkovými full-LED svetlometmi iQ.Light, obrovskými 12,3″ digitálnymi budíkmi a centrálnym, až 15″ displejom infotainmentu. Paleta motorov je ochudobnená na tri jednotky – 3.0 V6 TSI, 3.0 V6 TDI a 4.2 V8 TDI.

Novinka stojí na platforme MLB, ktorú už zdieľa nielen s modelmi Audi Q7 a Porsche Cayenne, ale aj Audi Q8, Porsche Cayenne Coupé, Bentley Bentayga a Lamborghini Urus. V bratislavskom závode sa tak vyrába najluxusnejšie SUV-čka koncernu (okrem Bentley a Lamborghini), pričom Touareg zo Slovenska putuje do celého sveta, keďže práve u nás sa vyrába ako na jedinom mieste na svete.

Pri príležitosti osláv milióna vyrobených kusov si automobilka pripravila novú edíciu. Jej názov je Touareg One Million, pričom od klasických vyhotovení sa líši v detailoch – odtieň karosérie Sachura, špecifické 20, respektíve 21″ disky, zatmavené zadné svetlá, čierny leský difúzor a lemy blatníkov. Na stĺpiku pribudla plaketa One Million, zatiaľ čo v interiéri si miesto našli kožené sedadlá s hnedým prešívaním (rovnako na volante a radiacej páke). Pod kapotou je 3-litrové TDI s výkonom 210 kW / 286 koní. Oslavný model štartuje s cenovkou od 80 880 €.

Adventný koncert 2019

600-koňové Audi RS Q8 predviedlo pozoruhodnú jazdu a stalo sa najrýchlejším SUV v Zelenom pekle

Doterajšiemu držiteľovi rekordu nadelila novinka až 12 sekúnd.

12. novembra 2019

Všetko podstatné o novej Octavii

Octavia s poradovým číslom 4 prichádza. Je nádherná, pokroková a veľkolepo priestranná

Ideál rodinného auta na Slovensku prichádza v úplne novej podobe.

11. novembra 2019

Ekonomická sloboda na Slovensku

Je Slovensko dobrým miestom na podnikanie? Ani nie, v rebríčku nás predbehlo aj Maďarsko, Česko, Poľsko či Rumunsko

Podľa rebríčka ekonomickej slobody je Slovensko na veľmi nepriaznivej pozícii. A stále sa zhoršuje.

11. novembra 2019

Budúcnosť skladovania energie

Čo s batériami zo Slovenska? Riešenia sa ponúkajú, ale chýbajú reálne opatrenia

V Bratislave sa skončila prvá medzinárodná konferencia venovaná batériovým technológiám a úložiskám energie. Jej organizátori, členovia Slovenskej batériovej aliancie (SBaA), si zadefinovali akčné kroky manifestu, ktoré by mali zabezpečiť rozvoj jednotlivých oblastí batériového priemyslu na Slovensku.

6. novembra 2019

September priniesol v predaji nových vozidiel v Európe veľké prekvapenia. Zažiaril Mercedes a Tesla

Mercedes-Benz sa stal v Európe druhou najúspešnejšou značkou za minulý mesiac.

29. októbra 2019

Adventný koncert v bratislavskej Redute

Slávik menom Slávka

Len nedávno absolvovala bratislavské Konzervatórium a už sa zjavuje v programoch prestížnych operných scén. Meno, ktoré si treba zapamätať: Slávka Zámečníková.

24. októbra 2019

Porsche rozširuje portfólio elektrickej novinky o základnú verziu. Čo ponúkne najlacnejší Taycan?

Nedávno odhalený elektromobil od Porsche prichádza v základnom vyhotovení.

19. októbra 2019

Trvalý rast je nemožný

Ako súvisia recesie s inováciami

Krízy vznikajú a zároveň zanikajú. Je to kolobeh, ktorý je našou súčasťou od nepamäti. Navzájom súvisiace obdobia štádií ekonomiky, kedy obdobie konjunktúry (rastu) striedajú obdobia recesie (poklesu).

17. októbra 2019

TEST Peugeot 508 SW Allure 1.5 BlueHDi 130k EAT8

7 dôvodov, pre ktoré je podľa nás Peugeot 508 SW autom roka

Na tomto fantastickom kombi nenájdete chybu ani vtedy, keď ju budete urputne hľadať. Peugeot 508 SW na nás nesmierne zapôsobil.

16. októbra 2019

BMW predstavuje úplnú novinku. Rad 2 v štýlovom balení Gran Coupé má primárne predný pohon

Nová dvojka prichádza sprvoti ako štýlové 4-dverové kupé.

16. októbra 2019

Najrýchlejší sériový sedan na svete dostal exkluzívne doplnky. Toto je vylepšený Flying Spur

Luxusný Flying Spur dostal exkluzívny paket Blackline.

14. októbra 2019

Seriál o Číne

Predstihne Čína v umelej inteligencii USA?

Na základe sledovania informácií, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán by sa mohlo zdať, že Čína nás všetkých čoskoro prevalcuje svojou inovačnou aktivitou. To isté sa týka aj vnímania jej pokroku v umelej inteligencii.

11. októbra 2019

Už vieme, ako bude nový Volkswagen Golf s poradovým číslom osem vyzerať a kedy príde

Príchod jednej z najväčších noviniek tohto roku je na spadnutie.

11. októbra 2019

Sila jednoduchého gesta

Tento šéf ročne napíše 9200 narodeninových pohľadníc, vysvetľuje význam vďačnosti

Sheldon Yellen je CEO stavebnej spoločnosti BELFOR Holdings, Inc. a každý rok napíše ručné narodeninové blahoželania všetkým vyše 9-tisíc zamestnancom.

10. októbra 2019

Zrod legendy v priamom prenose

Pompézne Gran Coupé od BMW prichádza vo vrcholnej verzii M8. Má sa AMG GT 63 S čoho báť?

Posledný dielik skladačky menom 8 je realitou.

9. októbra 2019

Revolučná Corvette prišla o strechu. Vyše 500-koňový osemvalec ale naďalej ostáva

Corvetta prvýkrát s plechovou sťahovacou strechou.

8. októbra 2019

Bublina alebo Boom?

Šialené tempo: Iba dvojročný startup BIRD má dnes hodnotu 2,5 miliardy

Je mimoriadny rast hodnoty „kolobežkových firiem“ postavený na stabilných základoch?

7. októbra 2019

Na predaj výhradne spolu

Aston Martin a Zagato na počesť 60-ročnej spolupráce prinášajú dve špecialitky za 6 miliónov libier

Oba modely vzniknú v obmedzenom počte, na predaj budú výhradne spolu.

5. októbra 2019

Nové 625-koňové super-SUV-čka od BMW dajú stovku za 3,8 sekundy. Privítajte X5 M a X6 M

Hneď v úvode spoznávame aj silnejšie vyhotovenia pod názvom Competition.

2. októbra 2019