Vitajte v slávnej Casablance

Casablanca je kozmopolitným, priemyselným a ekonomickým srdcom Maroka. Zároveň je to najväčšie mesto v Maroku a najväčší umelý prístav sveta. Nachádza sa pri pobreží Atlantického oceánu v západnej časti Maroka. Je hospodárskym aj kultúrnym centrom štátu, pričom tu sídli Oceánografický inštitút a svoju základňu tu má aj Kráľovské námorníctvo. Aj keď Casablanca nie je bohatá […]

MAGIC TRAVEL, VisitMaldives.sk

Casablanca je kozmopolitným, priemyselným a ekonomickým srdcom Maroka. Zároveň je to najväčšie mesto v Maroku a najväčší umelý prístav sveta. Nachádza sa pri pobreží Atlantického oceánu v západnej časti Maroka. Je hospodárskym aj kultúrnym centrom štátu, pričom tu sídli Oceánografický inštitút a svoju základňu tu má aj Kráľovské námorníctvo. Aj keď Casablanca nie je bohatá na kultúrne pamiatky, sú tu minimálne dva argumenty, ktoré by vás mohli v Casablance zaujať – veľkolepá mešita a nočný život.

 

História

Dlhé roky bola Casablanca osídlená Berbermi a ako prístav ju využívali aj Féničania a Rimania. Približne v 7. storočí tu vzniklo malé kráľovstvo Anfa, ktoré sa stalo dôležitým obchodným centrom. Neskôr zničili mesto Portugalci, ktorí si tu vybudovali vojenskú základňu a pomenovali mesto Casa Branca, čo v portugalčine znamená Biely dom. Táto oblasť bola opäť zničená zemetrasením, po ktorom ju zrekonštruoval sultán Sidi Mohammed III. a dal jej rovnaké pomenovanie v arabčine – Dar el Beida. Súčasný názov Casa Blanca dali mestu Španieli, ktorí sa ho zmocnili v roku 1781. Strategická poloha prístavu bola dôležitá počas druhej svetovej vojny, avšak má za sebou aj trpkú minulosť. Bola centrom protifrancúzskej vzbury, ktorá vyvrcholila na Štedrý deň v roku 1953 teroristickým bombovým útokom. Na základe protestov sa však Maroko a spolu s ním aj Casablanca v roku 1956 osamostatnili a získali tak nezávislosť.

 

cassablanca (3)

 

Čo pri návšteve nevynechať

Pri prehliadke mesta začnite jednou z dvoch častí, z ktorých sa Casablanca skladá. Prvou je stará Medina, ktorá je obklopená hradbami a prístavom. Druhú časť – nové mesto, vybudovali Francúzi a jej centrom je námestie Mohammeda V., kde sa nachádza divadlo, radnica a justičný palác. Centrum tvoria budovy postavené v maurskom štýle.

Najvýznamnejšou a pomerne súčasnou pamiatkou a dominantou  Casablancy je Mešita kráľa Hassana II. Jej výstavba sa začala v roku 1980 a dokončená bola v roku 1993, kedy ju otvorili v deň narodenia proroka Mohammeda. Autorom tejto monumentálnej stavby je Francúz Michel Pinseau, ktorý sa stavbou snažil vzbudiť dojem, akoby mešita plávala na vode. Mešita preto stojí na skalnom výbežku, z ktorého je neobyčajný výhľad na more. Je najväčšou mešitou v Marokou a treťou najväčšou mešitou sveta, s najvyšším minaretom vo svete, ktorý má až 200 metrov. Z vrcholu veže svieti dlhý laserový lúč namierený na Mekku. Keďže hore na minaret vedie aj výťah, možno vidieť mesto i Atlantik ako na dlani. Zaujímavosťou je, že v Maroku sú len dve mešity prístupné aj nemoslimom a táto je jednou z nich. Navštívenie mešity je skutočným zážitkom aj pre neveriacich, pretože ju tvorí nádherný interiér doplnený vodnými prvkami, strecha otvorená do neba a krásne dlaždice. Do mešity sa zmestí viac než 25-tisíc ľudí a v arabskom svete je po Mekke a Medine treťou najvýznamnejšou mešitou.

 

Na nákup suvenírov sa určite oplatí zavítať do nákupného strediska Centre 2000, ku ktorému sa dostanete po bulvári Houphouet Boigny. Nájdete tu tiež množstvo butikov a reštaurácií. Zaujímavý je aj trh remeselného umenia, kde môžete kúpiť krásne šperky, farebné koberce a ozdobné predmety z medi, ktoré vám budú pripomínať toto mesto aj doma.

 

Milovníci zeleného športu si v Casablance prídu tiež na svoje. V severnej časti mesta sa nachádza špičkové golfové ihrisko. Dokonca aj samotný kráľ Hassan II. je vášnivým hráčom golfu a dosahuje aj pomerne dobré medzinárodné výsledky, vďaka čomu sa tento šport v Casablance stále rozrastá.

 

Za zábavou sa vyberte do Corniche, ktoré sa nachádza na východ od Hassanovej mešity. V minulosti bolo obľúbenou turistickou oblasťou s množstvom prímorských hotelov a nočných klubov. Nájdete tu tiež veľa reťazcov rýchleho občerstvenia, ktoré poznáte zo západnych krajín a tiež nové kino, ktoré premieta prevažne westernové filmy. Na pobreží si môžete vychutnať výhľad na more z jednej z mnohých kaviarní.

Na čo si dať pozor?

V Casablance je iné časové pásmo, nezabudnite si preto nastaviť svoje hodinky o hodinu späť v dobe zimného času a o dve hodny späť v období letného času, keďže Maroko letný čas nezavádza. Národnou menou je MAD (marocký dirham), jedno euro je v prepočte asi 11,2 MAD. Casablanca má stredozemné subtropické podnebie s teplými a suchými letami a miernymi suchými zimami. Podnebie mesta je ovplyvnené studenými prúdmi Atlantického oceánu. Priemerná teplota v lete je okolo 23 stupňov. Úradným jazykom je arabština, dorozumiete sa tu však aj po franzúzsky, španielsky alebo anglicky. Až 89% obyvateľstva vyznáva sunnitský islam.

Casablanca je najliberálnejším a najprogresívnejším marockým mestom, čo bezpochyby láka mnoho turistov. Vďaka rovnomennému filmu, ktorý získal aj Oskara, ju dnes pozná asi každý. Treba si však uvedomiť aj odvrátenú stránku tohto čarovného mesta, ktorú tvorí vysoká miera nezamestnanosti a chudoba, ktorá ľudí vedie k zločinom, užívaniu drog a prostitúcii.

 

cassablanca (4)

cassablanca (2)

 

cassablanca (1)

 

 

Volkswagen ARTEON

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Vitajte v slávnej Casablance

Casablanca je kozmopolitným, priemyselným a ekonomickým srdcom Maroka. Zároveň je to najväčšie mesto v Maroku a najväčší umelý prístav sveta. Nachádza sa pri pobreží Atlantického oceánu v západnej časti Maroka. Je hospodárskym aj kultúrnym centrom štátu, pričom tu sídli Oceánografický inštitút a svoju základňu tu má aj Kráľovské námorníctvo. Aj keď Casablanca nie je bohatá […]

15. júla 2016


Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019
PORADŇA

Ako si najlacnejšie zaobstarať nové auto? Vďaka tomuto ušetríte tisíce eur

Ak sa pohrávate s myšlienkou, či je výhodnejšia kúpa auta alebo iné formy jeho zadováženia, tento článok je určený práve vám.

13. septembra 2019

Autosalón Frankfurt 2019

Toto sú vyšperkované Škody, vizionárske BMW a Mercedes, znovuzrodený Defender a nový Hyundai i10

Prinášame vám výber najvýznamnejších noviniek z autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom.

12. septembra 2019

SpaceX vynesie na orbit satelity superrýchleho internetu

Operátor SES vyšle sedem nových družíc na strednú obežnú dráhu na nosiči Falcon 9. Nové satelity výrazne zvýšia výkonnosť už osvedčenej siete O3b.

10. septembra 2019

Osobné financie

Narodenie dieťaťa z finančného hľadiska: na čo myslieť a ako ušetriť?

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

10. septembra 2019

Elektromobil pre masy? Nový Volkswagen s parádnym dojazdom a cenovkou hovorí áno

V predvečer automobilového veľtrhu vo Frankfurte sme spoznali jeden z jeho highlightov.

9. septembra 2019

Peugeot uvádza plug-in hybrid už aj v nádhernej 508-čke. Elektrický dojazd je veľmi slušný

Síce bez pohonu oboch náprav, ale i tak s veľmi zaujímavými parametrami.

9. septembra 2019

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Bell APT 70

Americký Bell pokročil s výrobou nákladných dronov s autopilotom, zaujíma sa o ne NASA

Lietajú na elektrinu na maximálnu vzdialenosť 56 km a unesú až 32 kg.

6. septembra 2019

Plejáda technických inovácií a úžasné parametre. Aj o tom je prvé elektrické Porsche, nový Taycan

Na svet prichádza doposiaľ najväčší konkurent pre Teslu.

5. septembra 2019

Vyskúšajte smoothie: recept ako na to, tipy a čomu sa naopak vyhnúť?

Smoothie valcuje svet a zdá sa, že len tak skoro tento gastronomický trend neutíchne. Spolu s nápojom sa veľmi darí aj smoothie bowls, miskám s pestrou zmesou ovocia, farieb, konzistencií a chutí. Vyzerá to tak, že čo nevidieť budú malé obchodíky so smoothie bowls za každým rohom a novinka určite neobíde ani Slovensko.

5. septembra 2019

Činohra SND má nového šéfa, je ním Peter Kováč

Dramaturgicky pripravil viac ako 100 divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách.

4. septembra 2019

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Obľúbená 3008-čka dostala (hybridnú) štvorkolku. Ide o najvýkonnejší Peugeot súčasnosti

Už pri odhalení novej 3008-čky odznelo, že neskôr príde aj verzia s pohonom všetkých štyroch kolies. Ten čas nastal práve teraz.

3. septembra 2019

Mobilita po novom

Monocykle alebo lietajúce jetpacky? Toto sú dve alternatívy dopravy budúcnosti

Čoraz komplikovanejšia individuálna mobilita si vynucuje vznik úplne nových dopravných prostriedkov.

3. septembra 2019

Bugatti má vo vrecku ďalší rekord. Upravený Chiron pokoril maximálnu rýchlosť 490 km/h!

Ako blesk z jasného neba prichádza správa, že Bugatti prekonáva magickú bariéru 300 míľ za hodinu.

2. septembra 2019

Hurikán Dorian ničí, čo mu stojí v ceste. Dokáže podobné hurikány zastaviť moderná veda?

Zhadzovať na hurikán atómové bomby zrejme nebude najlepší nápad.

2. septembra 2019

KRÁTKE VIDEODOKUMENTY

Pohľad do zákulisia filmov Avengers, Justice League, Wonder Woman a Man of Steel

Vizuálne efekty nie sú ničím dodatočným, ale počíta sa s nimi ešte predtým, ako sa vôbec začne nakrúcať s hercami.

2. septembra 2019