Vitajte v slávnej Casablance

Casablanca je kozmopolitným, priemyselným a ekonomickým srdcom Maroka. Zároveň je to najväčšie mesto v Maroku a najväčší umelý prístav sveta. Nachádza sa pri pobreží Atlantického oceánu v západnej časti Maroka. Je hospodárskym aj kultúrnym centrom štátu, pričom tu sídli Oceánografický inštitút a svoju základňu tu má aj Kráľovské námorníctvo. Aj keď Casablanca nie je bohatá […]

Casablanca je kozmopolitným, priemyselným a ekonomickým srdcom Maroka. Zároveň je to najväčšie mesto v Maroku a najväčší umelý prístav sveta. Nachádza sa pri pobreží Atlantického oceánu v západnej časti Maroka. Je hospodárskym aj kultúrnym centrom štátu, pričom tu sídli Oceánografický inštitút a svoju základňu tu má aj Kráľovské námorníctvo. Aj keď Casablanca nie je bohatá na kultúrne pamiatky, sú tu minimálne dva argumenty, ktoré by vás mohli v Casablance zaujať – veľkolepá mešita a nočný život.

 

História

Dlhé roky bola Casablanca osídlená Berbermi a ako prístav ju využívali aj Féničania a Rimania. Približne v 7. storočí tu vzniklo malé kráľovstvo Anfa, ktoré sa stalo dôležitým obchodným centrom. Neskôr zničili mesto Portugalci, ktorí si tu vybudovali vojenskú základňu a pomenovali mesto Casa Branca, čo v portugalčine znamená Biely dom. Táto oblasť bola opäť zničená zemetrasením, po ktorom ju zrekonštruoval sultán Sidi Mohammed III. a dal jej rovnaké pomenovanie v arabčine – Dar el Beida. Súčasný názov Casa Blanca dali mestu Španieli, ktorí sa ho zmocnili v roku 1781. Strategická poloha prístavu bola dôležitá počas druhej svetovej vojny, avšak má za sebou aj trpkú minulosť. Bola centrom protifrancúzskej vzbury, ktorá vyvrcholila na Štedrý deň v roku 1953 teroristickým bombovým útokom. Na základe protestov sa však Maroko a spolu s ním aj Casablanca v roku 1956 osamostatnili a získali tak nezávislosť.

 

cassablanca (3)

 

Čo pri návšteve nevynechať

Pri prehliadke mesta začnite jednou z dvoch častí, z ktorých sa Casablanca skladá. Prvou je stará Medina, ktorá je obklopená hradbami a prístavom. Druhú časť – nové mesto, vybudovali Francúzi a jej centrom je námestie Mohammeda V., kde sa nachádza divadlo, radnica a justičný palác. Centrum tvoria budovy postavené v maurskom štýle.

Najvýznamnejšou a pomerne súčasnou pamiatkou a dominantou  Casablancy je Mešita kráľa Hassana II. Jej výstavba sa začala v roku 1980 a dokončená bola v roku 1993, kedy ju otvorili v deň narodenia proroka Mohammeda. Autorom tejto monumentálnej stavby je Francúz Michel Pinseau, ktorý sa stavbou snažil vzbudiť dojem, akoby mešita plávala na vode. Mešita preto stojí na skalnom výbežku, z ktorého je neobyčajný výhľad na more. Je najväčšou mešitou v Marokou a treťou najväčšou mešitou sveta, s najvyšším minaretom vo svete, ktorý má až 200 metrov. Z vrcholu veže svieti dlhý laserový lúč namierený na Mekku. Keďže hore na minaret vedie aj výťah, možno vidieť mesto i Atlantik ako na dlani. Zaujímavosťou je, že v Maroku sú len dve mešity prístupné aj nemoslimom a táto je jednou z nich. Navštívenie mešity je skutočným zážitkom aj pre neveriacich, pretože ju tvorí nádherný interiér doplnený vodnými prvkami, strecha otvorená do neba a krásne dlaždice. Do mešity sa zmestí viac než 25-tisíc ľudí a v arabskom svete je po Mekke a Medine treťou najvýznamnejšou mešitou.

 

Na nákup suvenírov sa určite oplatí zavítať do nákupného strediska Centre 2000, ku ktorému sa dostanete po bulvári Houphouet Boigny. Nájdete tu tiež množstvo butikov a reštaurácií. Zaujímavý je aj trh remeselného umenia, kde môžete kúpiť krásne šperky, farebné koberce a ozdobné predmety z medi, ktoré vám budú pripomínať toto mesto aj doma.

 

Milovníci zeleného športu si v Casablance prídu tiež na svoje. V severnej časti mesta sa nachádza špičkové golfové ihrisko. Dokonca aj samotný kráľ Hassan II. je vášnivým hráčom golfu a dosahuje aj pomerne dobré medzinárodné výsledky, vďaka čomu sa tento šport v Casablance stále rozrastá.

 

Za zábavou sa vyberte do Corniche, ktoré sa nachádza na východ od Hassanovej mešity. V minulosti bolo obľúbenou turistickou oblasťou s množstvom prímorských hotelov a nočných klubov. Nájdete tu tiež veľa reťazcov rýchleho občerstvenia, ktoré poznáte zo západnych krajín a tiež nové kino, ktoré premieta prevažne westernové filmy. Na pobreží si môžete vychutnať výhľad na more z jednej z mnohých kaviarní.

Na čo si dať pozor?

V Casablance je iné časové pásmo, nezabudnite si preto nastaviť svoje hodinky o hodinu späť v dobe zimného času a o dve hodny späť v období letného času, keďže Maroko letný čas nezavádza. Národnou menou je MAD (marocký dirham), jedno euro je v prepočte asi 11,2 MAD. Casablanca má stredozemné subtropické podnebie s teplými a suchými letami a miernymi suchými zimami. Podnebie mesta je ovplyvnené studenými prúdmi Atlantického oceánu. Priemerná teplota v lete je okolo 23 stupňov. Úradným jazykom je arabština, dorozumiete sa tu však aj po franzúzsky, španielsky alebo anglicky. Až 89% obyvateľstva vyznáva sunnitský islam.

Casablanca je najliberálnejším a najprogresívnejším marockým mestom, čo bezpochyby láka mnoho turistov. Vďaka rovnomennému filmu, ktorý získal aj Oskara, ju dnes pozná asi každý. Treba si však uvedomiť aj odvrátenú stránku tohto čarovného mesta, ktorú tvorí vysoká miera nezamestnanosti a chudoba, ktorá ľudí vedie k zločinom, užívaniu drog a prostitúcii.

 

cassablanca (4)

cassablanca (2)

 

cassablanca (1)

 

 

REKLAMA » PREJSŤ NA STRÁNKU INZERENTA


„Dobrosrdečnosť je zadarmo“

Prečo podnikáme dlhé cesty za sebapoznaním do Ázie?

Ocitli ste sa už niekedy v situácii, kedy ste nevedeli, či sa váš život uberá tým správnym smerom alebo ste dokonca nevedeli, čo vlastne od života chcete? V súčasnosti to veľa mladých ľudí rieši tak trochu radikálne. Vyberú sa niekde, kde toho nemajú veľa, no predsa majú čo ponúknuť.

20. januára 2020

New York Harbour Storm-Surge Barrier

Má hrádza okolo New Yorku za 200 miliárd dolárov zmysel? Prekvapivo sa zhodujú vedci i Trump

Podľa Trumpa sú to vyhodené peniaze a ani odborníci sa nezhodujú na tom, že bude hrádza fungovať.

20. januára 2020

VIDEO | Supercar Blondie

Najvzácnejšie autá sveta v jednej garáži

Navštívime spolu so Supercar Blondie Petersen Automotive Museum, kde môžete vidieť zbierku tých najhodnotnejších vozidiel na svete. Nie všetky sa vám však budú páčiť.

20. januára 2020

USA vs. Čína

Obchodná vojna medzi USA a Čínou – čo je jej pôvodca a prečo podpísanie dohody neznamená jej koniec?

Prečo sa nevedia Spojené štáty a Čína dohodnúť? USA je značne zadlžená a Čína je jej druhý najväčší veriteľ. Tento stav vytvára medzi nim napätie.

18. januára 2020

Kybernetická bezpečnosť

Zverejnili 20 najpoužívanejších hesiel sveta, pravdepodobne ich máte aj vy

Ak niekde používate jedno z uvedených hesiel, radšej si ho hneď zmeňte.

17. januára 2020

Neprehliadnite

3D tlač je príležitosť spraviť svet lepším miestom

Neuveriteľný technologický pokrok, ktorého sme všetci práve teraz svedkami, je záväzkom pre nás i ďalšie generácie.

16. januára 2020

Cenzurovaný antihrdina

Joker bol omyl. Predstaviteľ Jokera prechádza do Marvelu a hrá úplne novú postavu

Herecká povesť Jareda Leta podľa mnohých utrpela, keď vyšiel film Suicide Squad, v ktorom zahral avantgardného Jokera. Leto teraz prešiel z DC do Marvelu, kde stvárni postavu Morbiusa.

15. januára 2020

Doba živých robotov sa blíži

Prvý robot vyrobený zo živých buniek je na svete: ani živý, ani umelý, niečo medzitým

Vermontská univerzita si na svoje konto pripísala svetové prvenstvo – výrobu „robota“ vyrobeného zo živých buniek. Budúcnosť tohto vynálezu povzbudzuje divoké špekulácie.

14. januára 2020

Verejný záväzok zodpovednosti

Hrozby, ktoré nás dnes ovplyvňujú, sú vážne. Emisie CO2 neberieme na ľahkú váhu

Emisie CO2 by sme nemali brať na ľahkú váhu. Podieľajú sa na množstve problémov, ktoré okolo seba máme.

13. januára 2020

Stále máte chuť na kávu?

Prečo by mala šálka kávy stáť 22,50 eur

Ceny kávy sú neudržateľne nízke a ani si to neuvedomujeme.

9. januára 2020

Hviezdy dostupné pre každého

Celebrita najvyššieho rangu zagratuluje vášmu kamarátovi či manželke. Služba Cameo je unikátom.

Známe osobnosti ponúkajú za niekoľko desiatok či stoviek dolárov videá vytvorené špeciálne pre konkrétnu osobu.

8. januára 2020

Vplyv človeka je pozitívny i negatívny

Austrália čelí masovému vymieraniu druhov. Dialo sa aj v minulosti, no teraz je to iné

Katastrofické požiare v Austrálii budú mať dopad nielen na ekonomiku, ale aj biodiverzitu a funkcie ekosystému. 

7. januára 2020

Ničíme si vlastný svet

Čo robí vzduch v Dillí tak smrteľným? Prekvapivo to nie je len o doprave

V dobe populizmu sa hovorí najmä o nezdravej doprave, ale oveľa väčší vplyv na znečistenie majú tradície.

3. januára 2020

Už je to tu opäť

Najčastejšie novoročné predsavzatia: tretie je najväčším prekvapením

Obmedziť alkohol už nie je tak atraktívne predsavzatie ako v minulosti, ale chudnúť by chceli všetci.

2. januára 2020

PF2020

Oslavy Nového roka 2020 naživo: Ohňostroje končia, užite si možno tie posledné

Ochrana životného prostredia a zvierat, zvyšovanie bezpečnosti a pokrok. To sú dôvody, pre ktoré sa z ohňostrojov pomaly stáva prežitok.

31. decembra 2019

Autopedy mohli zmeniť svet

História motorizovaných kolobežiek má vyše sto rokov, kedysi ich jazdili poštári aj dámy

Vynález motorizovanej kolobežky prišiel v nesprávny čas, ale do histórie dopravy sa zapísal veľkými písmenami.

29. decembra 2019

Vlajková loď značky Genesis chce s veľkými motormi konkurovať najmä nemeckej prémii

G90-ka má za sebou ďalšiu modernizáciu. 

23. decembra 2019

Hudobná diaľnica v Maďarsku (video)

Tento zaujímavý počin by sa zišiel aplikovať aj u nás v úseku medzi Bratislavou a Trnavou a možno by sa vodiči jazdiaci v strednom pruhu naučili jazdiť podľa predpisov 🙂

23. decembra 2019

Ďakujeme za priazeň

Veselé Vianoce a PF 2020

Prajeme Vám, aby ste koniec roka 2019 prežili práve tak, ako si predstavujete.

A želáme Vám, aby bol nasledujúci rok 2020 tým najlepším, aký ste kedy zažili.

S pozdravom celý redakčný tím magazínu UnitedLife

23. decembra 2019

Karoq bude Škoda kvôli veľkému záujmu vyrábať už aj v Bratislave

Približne na jeseň budúceho roka je naplánované spustnie výroby na Slovensku.

22. decembra 2019

Priemysel 4.0

Mladí ľudia by sa mali zamerať na 3D tlač, firmy budú potrebovať nových odborníkov

3D tlač by mala začať využívať umelú inteligenciu a nájsť uplatnenie predovšetkým v oblasti zdravotníctva a výroby.

20. decembra 2019