Ako Apple ovládlo svet

Čítanie na 2 min.

Úžasné video: vývoj hodnoty značiek naprieč rokmi


Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 1 / 5. 1

Infografika zapracovaná do videa nižšie má niečo vyše päť minút, každá sekunda strávená jeho sledovaním stojí za pozornosť, ale to najzaujímavejšie sa deje až po roku 2010. Video interpretuje vývoj trhovej hodnoty značiek v miliónoch amerických dolároch v rozpätí rokov 2000 až 2018.

Môže sa to zdať ako krátke obdobie na zásadné zmeny, lenže práve opak je realitou. Môžeme sledovať zásadný náskok značky Coca-Cola pred všetkými ostatnými, vrátane technologických firiem.

Do boja sa o pozíciu TOP5 najhodnotnejších značiek v tomto období zapájali aj IBM, Microsoft, Google a GE. Od roku 2011 sa ale zo spodných priečok rebríčka prakticky bez zaváhania dostáva nahor Apple, ktoré doslova valcuje všetky konvenčné spoločnosti ako Toyota, BMW, Gilette, Cisco, Nokia, HP, Mercedes-Benz či McDonald’s.

Od rovnakého roku začína významnejšie rásť aj Google, ktoré ašpiruje na prvú pozíciu. Apple však rastie takým závratným tempom, že Google prekonáva ešte v priebehu roku 2012 a lídrom rebríčka sa stáva už v roku 2013. A práve od tohto roku môžeme sledovať enormný rast hodnoty značiek Apple aj Google, ktoré nevídaným spôsobom menia celý charakter grafu.

 

Rast značiek Google a Apple v nasledujúcich rokoch je priam závratný, pričom záver videa-grafu končí s hodnotami Apple 214,395 miliardy USD a Google 155,466 miliardy USD. Dnes už ale vieme, že v auguste 2018 sa Apple podarilo atakovať hodnotu jedného bilióna amerických dolárov, pričom Google bolo v rovnakom období hodnotené na 845 miliárd USD.

 

 

 

Téma: Top 15 Best Global Brands Ranking

Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 1 / 5. 1