Obnoviteľné zdroje

Ústredné chladenie a jeho vyhliadky do ekologickejšej budúcnosti

Zem sa opotrebúva, dá sa to zastaviť? Zvyšovanie priemernej teploty už nepatrí medzi správy, ktoré by niekoho prekvapili. Naša Zem zažíva globálne otepľovanie a každým rokom môžeme pozorovať zvýšený počet lesných požiarov, extrémnych teplotných rozdielov a roztopených ľadovcov. Keďže je na svete viac než sedem miliárd obyvateľov, nedokážeme zabezpečiť v rovnakom čase tú najlepšiu ochranu… Prečítať celé

Zem sa opotrebúva, dá sa to zastaviť?

Zvyšovanie priemernej teploty už nepatrí medzi správy, ktoré by niekoho prekvapili. Naša Zem zažíva globálne otepľovanie a každým rokom môžeme pozorovať zvýšený počet lesných požiarov, extrémnych teplotných rozdielov a roztopených ľadovcov. Keďže je na svete viac než sedem miliárd obyvateľov, nedokážeme zabezpečiť v rovnakom čase tú najlepšiu ochranu pred prírodnými katastrofami. Takisto je dopad globálneho otepľovania rozdielny v mestách a na vidieku. Postupne prichádzame na to ako zaobchádzať so zariadeniami uľahčujúcimi život, no zároveň je dôležité vnímať čo sa deje s našou planétou.

Každý človek za sebou zanecháva uhlíkovú stopu – pri nákupe, používaní elektrických spotrebičov alebo keď si sadne do auta a zapne kúrenie. Emisie z týchto a ďalších činností sa uvoľňujú do atmosféry a majú veľký dopad na stav zemského podnebia.

ústredné chladenie

Klimatizácie sú stále súčasťou množstva domácností a firiem. zdroj: pexels.com

„Dopyt po elektrine sa v lete sa kvôli využívaniu klimatizácii veľmi zvyšuje,“ povedala Susana López, pracovníčka výskumného a technologického centra Tekniker v Španielsku „Budeme musieť nájsť riešenia, ako poskytovať chladiace služby bez zvýšenia nášho dopytu po energii, a diaľkové chladenie je určite jedným z kúskov skladačky.“

Iné krajiny takto fungujú roky, Európa je na začiatku

Systém ústredného chladenia nie je novinkou na iných kontinentoch. Na jeho princípe sa ochladzujú budovy v Spojených arabských emirátoch či Singapure. Európa však za týmto ekologickejším spôsobom znižovania teplôt v budovách značne zaostáva. Naďalej sa využívajú hučiace klimatizácie, ktoré spotrebujú veľké množstvo energie, najmä v letných mesiacoch. Keďže sú zmieňované denné teploty stále vyššie, tieto zariadenia sa ľudia používajú oveľa skôr než ako bývalo zvykom.

ústredné chladenie

Švédsko sa pomerne rýchlo adaptovalo na ekologickejší spôsob ochladzovania. zdroj: unsplash.com

Prekvapivo, ústredné chladenie používali niektoré krajiny približne od 60. rokov minulého storočia. Pri snahe dosiahnuť príjemnejšie teploty sa voda privádza do budov potrubím z centrálneho zariadenia, kde bola ochladená. Táto voda sa potom môže použiť vo ventilačných systémoch. Vzduch prúdiaci okolo potrubia tlačí studený vzduch do budovy cez vetracie otvory, aby fungoval ako klimatizácia, pričom voda sa potom recykluje na opätovné ochladenie.

Európsky trh však takýto spôsob ochladzovania príliš nevyhľadáva – využíva ho iba jedno percento v rámci všetkých krajín. Ak sa však na štáty pozrieme individuálne, príklad si rozhodne môžeme brať od Švédov, ktorých trhový dopyt sa pohybuje na úrovni 25%. Systém sa stále častejšie vyhľadáva pre administratívne budovy než bežné bytové zariadeniach.

Inzercia

Výhody ústredného chladenia

V porovnaní s klasickým chladiacim systémom je ekologickejší prístup desaťkrát viac úspešnejší pri redukovaní spotrebovanej energie vo veľkých budovách. Je to zároveň významný krok potrebný na dosiahnutie uhlíkovej neutrálnosti.

ústredné chladenie

Moderne vystavaná strecha ponúka oveľa viac možností než aby ostávala pri fádnom dizajne. zdroj: pixabay.com

Ak vám prekáža hluk pri používaní klimatizácie, ústredné chladenie nielenže nevydáva nepríjemný zvuk, ale aj nezaberá väčšinu strešnej plochy. Miesto sa teda môže využiť kreatívnejšie – záhrada alebo posedenie na streche určite zlepší celkový vzhľad budovy.

Obnoviteľné chladenie je oveľa efektívnejšie ako tradičné klimatizačné systémy. Tie sa často spoliehajú na zariadenia postavené na vrchu budovy, spotrebúvajúce veľa energie. Ekologickejšie chladenie môže tiež ťažiť z odberu vody z prírodných zdrojov (jazerá), aby sa znížili energetické požiadavky.

Najnovšia činnosť európskej komisie

V decembri 2021 Európska komisia zverejnila novú metodiku na výpočet množstva chladenia z obnoviteľných zdrojov smerujúcim k dosiahnutiu cieľov v ekologickom vedomí. Chladenie predstavuje v niektorých krajinách Európskej únie 5 až 20 % konečnej spotreby energie. Preto bolo prijatie metodiky výpočtu výdavkov energie aktuálnou a naliehavou otázkou pre EÚ a jej členské štáty.

Metodika odmení technológie, medzi ktoré patria vysoko účinné obojstranné tepelné čerpadlá a ústredné chladenie prostredníctvom na základe prepracovaného systému. Stimuluje tiež zavádzanie inovatívnych chladiacich technológií, predovšetkým solárneho chladenia slúžiaceho na spotrebu energie a zvyšovanie využívania obnoviteľných zdrojov na chladenie.

Zdroje: www.ec.europa.eu , www.iifiir.org

Zdroj titulnej fotografie: unsplash.com

Pokračujte na ďalší príspevok »