Legenda amerického námorníctva

Richard Marcinko: Americký hrdina so slovenskou krvou

Zakladateľ vojenskej jednotky, ktorá zaútočila na Usámu bin Ládina, zomrel 25. decembra 2021 vo veku 81 rokov.
Vydané 23. januára 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Richard Marcinko

Zvolil si iné povolanie

Jedna z najväčších osobností amerického námorníctva, Richard Marcinko, sa narodil 21. novembra 1940 v mestečku Lansford (Pensylvánia). Neskôr sa spolu s otcom chorvátskeho pôvodu a slovenskou matkou odsťahoval do New Brunswicku (New Jersey). Keď mal svojich rodičov opísať, mamu Emíliu charakterizoval „nízku so slovanskými črtami“. Otca Juraja nazval zadumaným a jeho povahu označil za „protivnú“. Muži v jeho rodine nemuseli o práci príliš dlho premýšľať, každý jeden z nich sa stal baníkom.

Jednoduchú, no ťažkú životnú cestu Marcinko nechcel absolvovať. Neváhal a odišiel zo strednej školy, aby sa pridal k americkej námornej pechote. V tomto prípade mu žiadosť zamietli práve kvôli absencii stredoškolského diplomu. Nakoniec ako 18-ročný narukoval do amerického námorníctva. Prešlo takmer desať rokov a počas zúriacej vojny vo Vietname zaujal pozíciu dôstojníka vojenskej jednotky SEAL Team Two.

Vojnový konflikt vo Vietname trval od roku 1964 do roku 1975. zdroj: pexels.com

S tímom sa postaral o najúspešnejšiu operáciu amerického námorníctva v rámci vietnamskej vojny – útok na Ilo Ilo Han v máji 1967. Richard Marcinko spolu so svojimi mužmi zabil desiatky záškodníckych juhovietnamských skupín (Vietkongov) a zničili šesť ich drevených člnov. Za svoje zásluhy bol dôstojník vyznamenaný vietnamským krížom za udatnosť a získal prvú zo štyroch bronzových hviezd.

Žiadaný kvôli svojim schopnostiam

Bol jedným z dvoch zástupcov námorníctva v pracovnej skupine, ktorá mala pomôcť oslobodiť amerických rukojemníkov počas Iránskej rukojemníckej krízy v roku 1979. Unesených 52 diplomatov sa vyše roka nepodarilo priviesť domov a pri počiatočných pokusoch zahynulo osem vojakov. Po tragédii mal Marcinko na žiadosť námorníctva zostaviť špecializovaný protiteroristický tím.

INZERCIA
Richard Marcinko

SEAL Team 6 sa svojou akciou zapísal do histórie. zdroj: pinterest.com

Vďaka nemu vznikla jednotka SEAL Team 6. Trénoval ju tvrdo a tvrdil, že majú väčší prístup k munícií než celá americká armáda. Muži sa často nechali v podnapitom stave zatiahnuť do bitiek, pre Marcinka to však znamenalo upevnenie vzájomných vzťahov. Získali si teda reputáciu za porušovanie pravidiel a vo vojenskej komunite poznal SEAL Team 6 každý. Po rokoch sa práve tento špeciálny tím zúčastnil na operácii, pri ktorej zneškodnili Usámu bin Ládina.

Inzercia

Po čase strávenom v tíme SEAL 6 ho využilo námorníctvo, aby vytvoril ďalšiu špeciálnu jednotku s názvom Red Cell, ktorá mala testovať bezpečnosť na vojenských a spravodajských miestach. Skupine sa podarilo okrem iného umiestniť bomby v blízkosti Air Force One a infiltrovať základňu jadrových ponoriek.

Skúsenosti pretavil do úspešných publikácií

Hoci má Richard Marcinko v niektorých kruhoch polarizujúci charakter, zanechal nepopierateľnú stopu v americkej armáde a jej protiteroristických schopnostiach. Za svoju kariéru mu prischlo hneď niekoľko prezývok – Rogue Warrior (Darebácky vojak), The Geek, Dick Marcinko (skrátená verzia mena Richard), tiež známy ako Shark Man of the Delta.

„Aj keď sme mali nejaké nezhody, vždy som rešpektoval jeho smelosť, vynaliezavosť a neutíchajúcu túžbu po úspechu,“ povedal pre New York Times admirál McRaven. „Dúfam, že si ho budú pamätať pre jeho početné aktivity v SEAL komunite.“

Richard Marcinko

Vojnový veterán za svoj život získal vyše 30 vyznamenaní. Dožil sa skvelého veku, no bol to zrejme infarkt, ktorý zapríčinil smrť. zdroj: pinterest.com

Koncom 80. rokov ukončil svoje pôsobenie v námorníctve s 30-ročnými skúsenosťami. Niektoré z Marcinkových úspechov zahŕňajú viac ako 5 najpredávanejších románov a autobiografiu, kriticky uznávanú knihu o manažérskych a vodcovských technikách (Rogue Warrior). V roku 2009 bola vydaná rovnomenná hra z pohľadu prvej osoby a Marcinkom ako hlavným hrdinom. Jeho postavu nadaboval herec Mickey Rourke, ale kritikom sa nepáčila. Označili ju za jednu z najhorších hier aké boli kedy vytvorené.

Zúčastňoval sa aj na odborných prednáškach pre orgány činné v trestnom konaní. Taktiež absolvoval dynamické praktické školenia pre americké a zahraničné tímy na záchranu rukojemníkov. Richard Marcinko neskôr pôsobil ako firemný poradca pre nadnárodné spoločnosti vrátane AT&T, Motorola a General Motors v takých otázkach ako je podniková bezpečnosť, budovanie tímu, prevádzkové riadenie a strategické plánovanie.

Zdroje: www.bbc.com, www.dennikn.sk, www.navytimes.com

Zdroj titulnej fotografie: pinterest.com

Pokračujte na ďalší príspevok »



Fenomén

6 dôvodov, prečo zmenila televízia svet

  • Televízia od svojho vzniku zohrala nepopierateľnú úlohu v zmene spoločnosti a postupom času sa stala jedným z najvýznamnejších médií vôbec. Jej vplyv sa dotkol takmer každej oblasti ľudského života a ovplyvnil spôsob, ako vnímame svet okolo nás.
  • Televízory sa tak stali základným zariadením domácnosti a dnes sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života.