Technológie

USB-C ako univerzálny konektor v Európskej únii

Európska komisia oznámila plány prinútiť výrobcov smartfónov a ďalšej spotrebnej elektroniky, aby vo svojich zariadeniach používali nabíjací port USB-C. Týmto návrhom by Európska komisia chcela znížiť množstvo elektronického odpadu, keďže spotrebitelia budú môcť pri kúpe novej elektroniky využívať už existujúce nabíjačky a káble. Taktiež si budú môcť zákazníci kúpiť nové zariadenia bez nabíjačky, ktoré bude… Prečítať celé

Európska komisia oznámila plány prinútiť výrobcov smartfónov a ďalšej spotrebnej elektroniky, aby vo svojich zariadeniach používali nabíjací port USB-C. Týmto návrhom by Európska komisia chcela znížiť množstvo elektronického odpadu, keďže spotrebitelia budú môcť pri kúpe novej elektroniky využívať už existujúce nabíjačky a káble. Taktiež si budú môcť zákazníci kúpiť nové zariadenia bez nabíjačky, ktoré bude možné vylúčiť z balenia. Najviac tento návrh ovplyvní pravdepodobne spoločnosť Apple, ktorá tradične používa svoj vlastný konektor Lightning a svoje smartfóny neosadzuje konektorom USB-C na rozdiel od konkurentov.

Konektor USB-C aj rýchlonabíjanie

Okrem telefónov sa nové pravidlá budú vzťahovať aj na ďalšie zariadenia ako sú tablety, slúchadlá, prenosné reproduktory, vreckové herné konzoly a fotoaparáty. Výrobcovia by taktiež mali zabezpečiť spoluprácu medzi štandardmi rýchlonabíjania medzi zariadeniami a o týchto štandardoch informovať spotrebiteľov. V praxi by sa teda všetky zariadenia s podporou rýchlonabíjania mali nabíjať rovnakou rýchlosťou. Niektoré menšie zariadenia ako napríklad slúchadlá do uší, inteligentné hodinky alebo fitness náramky sú z návrhu vylúčené z dôvodu ich malých rozmerov a podmienok pri ktorých sa zariadenia používajú.

Navrhované pravidlá Európskej komisie [Európska únia]

Navrhované pravidlá Európskej komisie [Európska únia]

USB-C ako riešenie problému s elektronickým odpadom

Európska komisia chce, aby európski spotrebitelia mohli používať iba jednu nabíjačku pre všetku svoju prenosnú elektroniku. To by malo zvýšiť pohodlie spotrebiteľov a tiež znížiť záťaž elektronickým odpadom. Sama Európska komisia uznáva, že jej snaha o zavedenie spoločného štandardného konektoru na dobrovoľnej báze, o čo sa usilovala už viac ako 10 rokov, nebola úspešná. Poukázala na to, že používatelia v priemere vlastnia približne 3 nabíjačky mobilných telefónov. Ďalej tiež odhaduje, že nepoužité nabíjačky a nabíjacie káble predstavujú približne 11 000 ton elektrického odpadu ročne.

Bezdrôtové nabíjanie neovplyvnia

Návrhy sa však týkajú len zariadení, ktoré používajú káblové nabíjačky. Bezdrôtové nabíjanie súčasťou návrhu nie je. Zariadenia používajúce iba túto technológiu tak USB-C port povinný nemajú. K tomu sa vyjadril aj komisár EU Thierry Breton, ktorý uviedol, že „v oblasti bezdrôtového nabíjania je ešte veľký priestor na inovácie“.

Európska komisia týmto návrhom rieši len nabíjací port na zariadení. Dúfa však v zaistenie úplnej kompatibility na obidvoch koncoch nabíjacieho kábla. Tým by sa mala zaoberať neskôr v tomto roku.

Aby sa návrh stal zákonom, bude ešte musieť prejsť hlasovaním v Európskom parlamente. Po jeho prijatí budú mať výrobcovia lehotu 24 mesiacov na jeho adaptáciu a zavedenie. Parlament už raz za spoločnú nabíjačku hlasoval. Tento návrh tak nasleduje po hlasovaní na začiatku roku 2020 a môžeme predpokladať, že aj tentokrát bude mať návrh širokú podporu.

Lightning konektor spoločnosti Apple

Najviac pravdepodobne nové pravidlá ovplyvnia spoločnosť Apple. Tá do svojich zariadení montuje konektor Lightning aj napriek tomu, že väčšina trhu prešla na univerzálny port USB-C.

Apple Lightning a USB konektor [Apple]

Apple Lightning a USB konektor [Apple]

Spoločnosť Apple vo vyhlásení uviedla, že s týmto návrhom nesúhlasí. Podľa nej takáto regulácia potláča inovácie, čo obmedzí spotrebiteľov v Európe a na celom svete. Taktiež tvrdí, že toto rozhodnutie môže vytvoriť ďalší elektronický odpad, keďže používatelia nebudú môcť používať už existujúce nabíjačky s Lightning konektorom s novými zariadeniami osadenými univerzálnym nabíjacím portom USB-C.

 

 

Zdroje:  TechCrunchThe Verge, CNET, European Commission

Pokračujte na ďalší príspevok »