Urobil som si skvelý výlet

Cestovať do Los Angeles bolo pre mňa vždy oslavou, akýmsi rituálom, ktorý mi umožnil ponoriť sa do úplne iného sveta. Posledný výlet do LA som si spestril zaujímavou cestou na miesto, ktoré ma opäť priviedlo na skvelé myšlienky a ponúklo mi množstvo nečakaných zážitkov. Takmer 68 kilometrov delí Los Angeles od Prezidentskej knižnice a múzea […]

Autor
Dátum zverejnenia 3. júla 2018
Obsahuje nasledovné témy , , , , ,

Peter Fritz
Kreatívec, cestovateľ a milovník luxusu
Bratislava, Slovensko
MAGIC TRAVEL, VisitMaldives.sk

Cestovať do Los Angeles bolo pre mňa vždy oslavou, akýmsi rituálom, ktorý mi umožnil ponoriť sa do úplne iného sveta. Posledný výlet do LA som si spestril zaujímavou cestou na miesto, ktoré ma opäť priviedlo na skvelé myšlienky a ponúklo mi množstvo nečakaných zážitkov.

Takmer 68 kilometrov delí Los Angeles od Prezidentskej knižnice a múzea Ronalda Reagana. Bol 40. prezidentom Spojených štátov amerických a okrem iného sa spoločne so svojím „nepriateľským priateľom“ z Ruska Michailom Gorbačovom zaslúžil o pád železnej opony. Pri bazéne hotela Hollywood sa ľahký vánok pohrával s vejárovitými listami paliem. Hovoril som o múzeu so svojimi spolucestovateľmi už dlhšie, ale priznám sa, že sa mi veľmi nechcelo. Nakoniec som sa nechal presvedčiť, a dnes neľutujem. Cesta ma priviedla do neskutočne čarovnej krajiny na Madera Road, priamo do údolia Simi Valley. V mestečku s rovnakým názvom sa príjemné ulice začali skrúcať do vrchov. Na jednom z nich tróni Prezidentská knižnica a múzeum Ronalda Reagana.

 

5

 

Pri otvorení 4. novembra 1991 patrila Prezidentská knižnica s múzeom Ronalda Reagana k najväčším prezidentským knižniciam v USA. Jej priestory sa rozprestierali na ploche 14 200 m2. V októbri 2005 pribudlo nové krídlo – pavilón Air Force One s rozlohou 8 400 m2, čím sa jej rekordná rozloha ešte väčšmi potvrdila.

 

2

Veľmi zaujímavá bola vitrína s oblečením. Našu pozornosť upútalo najmä rozstrihané sako s dierou po guľke. Ronald Reagan ho mal oblečené počas atentátu vo Washingtone 30. marca 1981, keď bol prezidentom len 69 dní. Zastreliť sa ho pokúsil John Hinckley, no našťastie sa Reaganovi aj napriek vážnemu poraneniu pľúcneho laloka podarilo rýchlo uzdraviť.

 

Ďalším, oveľa príjemnejším bonbónikom bola prehliadka repliky Oválnej pracovne z Bieleho domu, alebo ďalších exponátov z doby, keď na čele USA stál bývalý hollywoodsky herec. Videli sme napríklad rukou písaný denník, darčeky z rozličných ciest či šaty prvej dámy, o ktorých sa počas Reaganovho vládnutia toľko diskutovalo. Manželia mali svojich obdivovateľov, ale aj odporcov, ktorí Ronaldovi Reaganovi vyčítali svojský prístup k politike i prílišnú rozhadzovačnosť jeho manželky Nancy. To všetko je však už len história a dnes sa na obdobie Reaganovcov v Bielom dome spomína oveľa zhovievavejšie. Negatívne reakcie časom vybledli, nahradili ich tie príjemnejšie.

Vstup do pristavaného obrovského hangáru, v ktorom majú svoje miesto Air Force One, prezidentský vrtuľník či automobily a motocykle z prezidentskej kolóny, osviežil prehliadku a vybičoval našu predstavivosť.

 

1

 

Do lietadla bolo možné vojsť a detailne si pozrieť vybavenie kedysi najsledovanejšieho dopravného lietadla sveta. Prechádzka po palube – od prezidentskej sekcie, pracovne, spálne až po priestor pre novinárov – nebola dlhá, ale o to vzrušujúcejšia. Škoda, že v útrobách lietadla sa nemôže fotografovať.

 

Ďalšia časť prehliadky viedla do priestorov venovaných obdobiu studenej vojny, počas ktorej sa dve svetové mocnosti snažili dokázať svoju silu a vplyv. Jej výsledkom bol pád komunizmu, proti ktorému Reagan už od mladosti bojoval. V prezidentskom kresle sa mu nakoniec podarilo dospieť k výsledku, s ktorým sa bude jeho politika večne spájať – k dohode so sovietskym prezidentom Michailom Gorbačovom a následnému rozpadu socialistického bloku. Ako pamiatka na toto obdobie v interiéri múzea dominujú sochy oboch štátnikov počas rozhovoru. V záhradách múzea sa zasa nachádza časť Berlínskeho múru.

 

3

Nakoniec sme sa zastavili pri hrobe, v ktorom snívajú večný sen obaja manželia. Bolo to silné vyvrcholenie, ktoré vo mne zachovalo zvláštny pocit. Priznám sa, že Reagana som dlho vnímal len ako „toho herca“ v prezidentskom úrade. Aspoň tak som to spolu so spolužiakmi chápal, keď sme spoločne drali nohavice v školských laviciach. Vtedy nám učitelia či médiá podsúvali obraz akéhosi herca z kovbojok, ktorý sa stal prezidentom USA. Po 36 rokoch som stál pri jeho hrobe a celkom inak vnímal silu a odkaz tejto osobnosti, ktorá odpočíva so svojou manželkou v tieni starých stromov na vrchole kopca s neskutočným výhľadom.

 

 

 

 

 

 

 

Volkswagen ARTEON

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Hurikán Dorian ničí, čo mu stojí v ceste. Dokáže podobné hurikány zastaviť moderná veda?

Zhadzovať na hurikán atómové bomby zrejme nebude najlepší nápad.

2. septembra 2019

Jediný McDonald’s na svete s tyrkysovým logom: Na výnimku má dobrý dôvod.

Prevádzka fastfoodu v USA dostala špeciálnu výnimku, aby sa prispôsobila miestnej legislatíve.

21. augusta 2019


Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019
PORADŇA

Ako si najlacnejšie zaobstarať nové auto? Vďaka tomuto ušetríte tisíce eur

Ak sa pohrávate s myšlienkou, či je výhodnejšia kúpa auta alebo iné formy jeho zadováženia, tento článok je určený práve vám.

13. septembra 2019

Autosalón Frankfurt 2019

Toto sú vyšperkované Škody, vizionárske BMW a Mercedes, znovuzrodený Defender a nový Hyundai i10

Prinášame vám výber najvýznamnejších noviniek z autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom.

12. septembra 2019

SpaceX vynesie na orbit satelity superrýchleho internetu

Operátor SES vyšle sedem nových družíc na strednú obežnú dráhu na nosiči Falcon 9. Nové satelity výrazne zvýšia výkonnosť už osvedčenej siete O3b.

10. septembra 2019

Osobné financie

Narodenie dieťaťa z finančného hľadiska: na čo myslieť a ako ušetriť?

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

10. septembra 2019

Elektromobil pre masy? Nový Volkswagen s parádnym dojazdom a cenovkou hovorí áno

V predvečer automobilového veľtrhu vo Frankfurte sme spoznali jeden z jeho highlightov.

9. septembra 2019

Peugeot uvádza plug-in hybrid už aj v nádhernej 508-čke. Elektrický dojazd je veľmi slušný

Síce bez pohonu oboch náprav, ale i tak s veľmi zaujímavými parametrami.

9. septembra 2019

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Bell APT 70

Americký Bell pokročil s výrobou nákladných dronov s autopilotom, zaujíma sa o ne NASA

Lietajú na elektrinu na maximálnu vzdialenosť 56 km a unesú až 32 kg.

6. septembra 2019

Plejáda technických inovácií a úžasné parametre. Aj o tom je prvé elektrické Porsche, nový Taycan

Na svet prichádza doposiaľ najväčší konkurent pre Teslu.

5. septembra 2019

Vyskúšajte smoothie: recept ako na to, tipy a čomu sa naopak vyhnúť?

Smoothie valcuje svet a zdá sa, že len tak skoro tento gastronomický trend neutíchne. Spolu s nápojom sa veľmi darí aj smoothie bowls, miskám s pestrou zmesou ovocia, farieb, konzistencií a chutí. Vyzerá to tak, že čo nevidieť budú malé obchodíky so smoothie bowls za každým rohom a novinka určite neobíde ani Slovensko.

5. septembra 2019

Činohra SND má nového šéfa, je ním Peter Kováč

Dramaturgicky pripravil viac ako 100 divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách.

4. septembra 2019

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Obľúbená 3008-čka dostala (hybridnú) štvorkolku. Ide o najvýkonnejší Peugeot súčasnosti

Už pri odhalení novej 3008-čky odznelo, že neskôr príde aj verzia s pohonom všetkých štyroch kolies. Ten čas nastal práve teraz.

3. septembra 2019

Mobilita po novom

Monocykle alebo lietajúce jetpacky? Toto sú dve alternatívy dopravy budúcnosti

Čoraz komplikovanejšia individuálna mobilita si vynucuje vznik úplne nových dopravných prostriedkov.

3. septembra 2019

Bugatti má vo vrecku ďalší rekord. Upravený Chiron pokoril maximálnu rýchlosť 490 km/h!

Ako blesk z jasného neba prichádza správa, že Bugatti prekonáva magickú bariéru 300 míľ za hodinu.

2. septembra 2019

Hurikán Dorian ničí, čo mu stojí v ceste. Dokáže podobné hurikány zastaviť moderná veda?

Zhadzovať na hurikán atómové bomby zrejme nebude najlepší nápad.

2. septembra 2019

KRÁTKE VIDEODOKUMENTY

Pohľad do zákulisia filmov Avengers, Justice League, Wonder Woman a Man of Steel

Vizuálne efekty nie sú ničím dodatočným, ale počíta sa s nimi ešte predtým, ako sa vôbec začne nakrúcať s hercami.

2. septembra 2019

Ako fungujú 2. a 3. pilier?

Môžu mať Slováci švajčiarsky dôchodok? Dnešní mladí áno, ale čaká ich náročné obdobie

Husákových detí je veľa, napriek tomu demografia Slovenska nie je ideálna. Ako sa potom štát plánuje vysporiadať s dôchodkami, keď pôjdeme do penzie my?

30. augusta 2019