Virtuálny vesmír na stiahnutie

Uchuu simulátor zaznamenal vedecký prelom

Simulácie vesmíru V dnešnej dobe už nie je ťažké vytvoriť virtuálny vesmír tak, aby ste sa ním pokochali z pohodlia domova. Na predaj sú ponúkané aplikácie s digitalizovaným vesmírom, virtuálne okuliare, rôzne počítačové hry a herné konzoly . Dlhoročným hráčom budú určite známe rôzne vesmírne franšízy. Spomedzi titulov ktoré vychádzajú ako série, stojí za zmienku… Prečítať celé
Vydané 17. septembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Simulácie vesmíru

V dnešnej dobe už nie je ťažké vytvoriť virtuálny vesmír tak, aby ste sa ním pokochali z pohodlia domova. Na predaj sú ponúkané aplikácie s digitalizovaným vesmírom, virtuálne okuliare, rôzne počítačové hry a herné konzoly .

Dlhoročným hráčom budú určite známe rôzne vesmírne franšízy. Spomedzi titulov ktoré vychádzajú ako série, stojí za zmienku Mass Effect. Sci-fi hra ponúka alternatívnu realitu, v ktorej ľudia objavili špičkovú technológiu po pokročilej civilizácií. Pre hororovo naladených je ideálna séria Dead Space. Hráč sa musí popasovať s krvilačnými nepriateľmi, pričom sa snaží úspešne dokončiť svoju misiu.

Takmer štyridsať rokov dozadu uzrela svetlo sveta aj hra, ktorá sa špecializuje na simuláciu letu do vesmíru. Videohra Elite sa svojím herným modelom s otvoreným koncom (plus meniacim sa poradím splnených úloh) a prepracovanou 3D grafikou zaradila medzi klasiku. Patrí medzi jednu z najdlhšie vychádzajúcich herných sérií a jej verzia Elite Dangerous zobrazuje vernú podobu Mliečnej dráhy s hviezdami, planétami, asteroidmi či čiernymi dierami.

Uchuu simulátor

Mliečna dráha. zdroj: pexels.com

Veľký vedecký pokrok

Kým hry ponúkajú reálnu alebo vymyslenú podobu určitého kozmického sveta, vedci pracovali na zobrazení vesmíru ako celku. Názov simulácie Uchuu je japonské slovíčko a doslova znamená vonkajší priestor. Medzinárodný tím vedcov z Japonska, USA, Argentíny, Španielska, Austrálie, Čile, Francúzska a Talianska vytvoril Uchuu simulátor pomocou ATERUI II, najvýkonnejšieho superpočítača na svete venovaného astronómii. Vzniknutá imitácia umožní študovať vývoj vesmíru na úrovni rozmerov a detailov, ktoré boli doteraz nepredstaviteľné.

„Na výrobu Uchuu sme použili všetkých 40 200 procesorov (jadier CPU) dostupných výlučne na 48 hodín, a to každý mesiac. Zabralo to dvadsať miliónov hodín z výkonu superpočítača a vygenerovali sa tri petabajty údajov, čo je ekvivalent 894 784 853 fotografií z 12-megapixelového mobilného telefónu,“ vysvetľuje Tomoaki Ishiyama, docent na univerzite v Chiba. Jeho zásluhou je vytvorenie kódu, vďaka ktorému je simuláciu vôbec možné generovať.

Uchuu simulátor

V čom sa Uchuu simulátor líši od ostatných? Ide o to, že zachytáva vývoj vesmírnej hmoty od Veľkého tresku po súčasnosť. Ak pri tomto meraní použijeme čísla, v simulácii je obsiahnutých 13,8 miliardy rokov. Pre porovnanie, je to 30-krát viac, než keď sa prvé živočíchy presunuli z vodnej plochy na Zem. Jednotlivo sa Uchuu zameriava na tajomné svätožiary temnej hmoty, ktoré riadia nielen vznik galaxií, ale aj osud celého vesmíru. Rozsah týchto štruktúr sa pohybuje od najväčších zhlukov galaxií až po tie najmenšie. Jednotlivé hviezdy a planéty nie sú preskúmané, čiže objavenie mimozemských civilizácií sa nekoná.

Uchuu simulátor

Vedci chcú napredovať v odhalení záhad vzniku vesmíru. zdroj: unsplash.com

Inzercia

Vedci stojaci za projektom tvrdia, že ich výtvor je najrealistickejšou a najväčšou simuláciou vesmíru, aká bola kedy vydaná. Tím, ktorý za ňou stojí, skutočne vytvoril niečo, čo sa doteraz javilo ako nemožné. Vedecké produkty z Uchuu v budúcnosti pomôžu astronómom naučiť sa interpretovať prieskumy veľkých dát, ktoré sa v nasledujúcich rokoch očakávajú zo zariadení, akými sú vesmírna misia Euklides a teleskop Subaru. Misia bude skúmať vzťah medzi vzdialenosťou a vývojom kozmických štruktúr. Odhadovaný pohľad späť je 10 miliárd rokov. Euklides sa týmto spôsobom bude sústrediť na temnú energiu, ktorá hrala významnú úlohu pri urýchľovaní rozpínania vesmíru.

Voľne dostupné údaje

Spomínané hry zaberú niekoľko gigabajtov na pevnom disku, no vytvorená simulácia bude potrebovať oveľa väčší priestor. Výskumný tím použil vysokovýkonné výpočtové techniky na skomprimovanie informácií o tvorbe a vývoji kruhov temnej hmoty v simulácii Uchuu do 100-terabajtového katalógu. Existuje možnosť zakúpenia hardvéru, ktorý kompletný obsah zvládne spracovať. Obyčajne sa však jeho cena pohybuje od 1000€ vyššie.

Preto sa vedci rozhodli, že svoje poznatky zverejnia aj inou cestou. Dáta sú voľne dostupné na stiahnutie prostredníctvom internetovej stránky. V popise sa pýšia tým, že o simuláciách poskytujú nespracované údaje. Pre ozajstných expertov sú dostupné súradnice o rýchlosti simulácií s miliardami častíc, svetelné kužele pre falošné vzorky galaxií a podobne.

Zdroje: www.craffic.co.in, www.nao.ac.jp, www.slashgear.com, www.techbyte.sk, www.vosveteit.sk

 

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.