HYSTÉRIA PRE NIČ?

Triezvy pohľad na aplikáciu FaceApp: v čom je problém a aké sú riziká?

Šialenstvo okolo aplikácie FaceApp nadobudlo groteskných rozmerov, pritom väčšina ľudí zrejme ani netuší, o čo sa vlastne jedná.
Vydané 24. júla 2019 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

Aplikácia s názvom FaceApp určená pre mobilné telefóny so systémom Android a iOS sa ukázala ako potencionálne špionážny softvér ruskej vlády. Tak nejak by sa dali zhrnúť najnovšie správy o populárnej aplikácii, ktorej cieľom bolo zabávať ľudí vizualizáciami toho, ako budú vyzerať v starobe alebo ako by vyzerali s bradou či inými vlasmi. Za lepšie efekty si používatelia platili menšie poplatky. Aplikácia sa medzičasom stala najsťahovanejšou na svete s viac ako 100 miliónmi stiahnutiami len na Google Play.


Verejný hon na aplikáciu (alebo skôr masová hystéria) sa začal po tom, čo sa médiami začala šíriť informácia, že jej vývojár je ruská firma (Wireless Lab) a všetky fotografie používateľov môže zneužívať na komerčné účely alebo priamo na vývoj technológie pre ruskú vládu, ktorá bude sledovať obyvateľstvo. V skutočnosti sa nejedná o ruskú firmu, ale o firmu pôsobiacu v Rusku a teda podliehajúcu pod ruskú legislatívu s eventuálnou povinnosťou spolupracovať s vládnymi inštitúciami.

Celý škandál je podnietený tým, že v zmluvných podmienkach aplikácie sa jej tvorcom dávajú voľné ruky s využívaním používateľských fotografií. Údajne by tak mohli byť používatelia vystavení neprípustnému nakladaniu s ich fotografiami.

V praxi to znamená, že vývojár si takto poistil možnosť propagovať svoj produkt výsledkami práce umelej inteligencie, ktorá je na vytváraní obrazov zostarnutých používateľov zúčastnená.

V zmluvných podmienkach pritom uvádza, že ako vývojár aplikácie FaceApp si vyhradzuje právo bez obmedzení nakladať s takzvaným User Content (teda používateľským obsahom). Práve tento bod je sporný, lenže iba o odstavec vyššie vývojár uvádza, čo presne tento User Content znamená: sú to fotografie, videá, správy a vôbec akýkoľvek iný digitálny materiál vytvorený používateľom v danej aplikácii. Zároveň FaceApp dáva používateľom úplne voľné ruky v jeho ďalšom využívaní:

Teda tvrdenia, že je aplikácia nebezpečná, sú momentálne skôr špekulatívne. Nie je naivné domnievať sa, že by ruské autority nemali záujem o technológiu alebo by ju ignorovali aj v prípade, že by vykazovala dobré výsledky v rozpoznávaní osôb. Na druhej strane celý mediálny hon na aplikáciu „smrdí“ tendenčnosťou a zaujatosťou.

Samotná spoločnosť Wireless Lab medzičasom zverejnila vyhlásenie, že „nemá prístup k žiadnym dátam, ktoré by mohli viesť k identifikácii osoby a ani tieto údaje nepredáva a nezdieľa s tretími stranami“.

 

Čo je najlepšie spraviť, ak mám aplikáciu v mobile?

Nájsť jednoznačnú odpoveď na túto otázku nie je ľahké. Z preventívnych dôvodov nie je nezmyselné aplikáciu si jednoducho odinštalovať. Veď ohrozovať svoje súkromné informácie pre získanie zábavných fotiek nie je rozumné. Na druhej strane existuje iba málo korektných argumentov, pre ktoré by ste tak mali spraviť – potom by sme mali z mobilov odstrániť aj Facebook, všetky služby Google a ďalšie aplikácie, ktoré pracujú s našimi osobnými údajmi.

 

Falošný FaceApp

V súvislosti uvedenou témou je vhodné pripomenúť, že spoločne s rastúcou popularitou aplikácie FaceApp vznikla aj rovnomenná aplikácia, ktorá však používateľov nakazí takzvaným advérom s názvom MobiDash. Táto aplikácia sa nedala stiahnuť z oficiálnych zdrojov Apple a Google, boli k dispozícii výlučne na stránkach, z ktorých si môžete sťahovať aplikácie neoficiálne. Klon aplikácie FaceApp  po nainštalovaní do mobilu do systému uložil takzvaný advér, teda škodlivý program, ktorý iba zobrazuje reklamy. Nič viac. Samotná aplikácia vykázala chybu a automaticky sa odinštalovala, avšak advér ostal v pozadí. Podľa bezpečnostnej spoločnosti Kaspersky si túto aplikáciu stiahlo iba okolo 500 ľudí.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.