Tretia generácia BMW X6 je na svete. Zaujme agresívnym dizajnom i špičkovou technikou

Toľko milovaná a zároveň nenávidená X6-ka prichádza v treťom pokračovaní.

BMW X6 je modelom, ktorý dlhé roky statočne polarizuje verejnosť. Môže za to vskutku netypický tvar karosérie, keďže práve X6-ka bola akýmsi zakladateľom segmentu SUV kupé a dodnes je jeho najúspešnejším zástupcom. Doterajšie dve generácie sa totiž tešili obrovskej popularite, no a 3. pokračovanie, ktoré práve prichádza, chce na veľký úspech nadviazať.

Samozrejme, žiadnu revolúciu nemožno čakať, ostatné, spraviť SUV so strechou pripomínajúcou kupé sa na tisíc spôsobov spraviť nedá. Štýlová a zároveň športová silueta strechy ostáva preto takmer nezmenená, naopak, oba konce vozidla prešli pomerne veľkými zmenami. Vpredu dominuje značne agresívnejší nárazník a užšie svetlomety s voliteľnou technológiou BMW Laserlight, ktorá hlási „dostrel“ až 500 metrov.

Kontroverzné ľadvinky po novom podsvietené

Kapitolou samou o sebe sú ľadvinky. Tie sú posledné mesiace občas terčom kritiky a posmeškov, za čo môže ich veľkosť. Aj tu sme svedkami podstatne väčších rozmerov, BMW však po novom zašlo ešte ďalej. Nová X6-ka prichádza s ľadvinkami, ktoré môžu byť za príplatok podsvietene, a to či pri odomknutí vozidla alebo aj počas jazdy. Vzadu do oči bijú naozaj rozmerné LED-kové svetlá, svojím úzkym profilom pritom opticky rozširujú vozidlo.

Už v základe je novinka postavená na 19″ kolesách, z ponuky bude ale možné vybrať aj 20, respektíve 21″ disky. Per úplnosť, 3. generácia stojí na platforme CLAR – oproti predchodcovi je SUV kupé o 26 mm dlhšie, o 15 mm širšie a zároveň o 6 mm nižšie. Rázvor náprav sa natiahol o 42 milimetrov, zatiaľ čo rozchod kolies sa zväčšil o citeľných 44 milimetrov.

Palubná doska z X5-ky

Kokpit zdedila X6-ka od novej X5-ky. Palubná doska stojí na dobre známom dizajnovom koncepte s modernými krivkami i technológiami. Súčasťou základnej výbavy sú dve 12,3″ digitálne obrazovky – digitálne budíky s pomerne netradičnou grafikou a druhý, pre zmenu dotykový displej infotainmentu. Ten je možné ovládať dotykmi, združeným voličom v stredovom tuneli alebo hlasom. Žiaľ, ovládanie hlasom je naďalej bez slovenskej i českej lokalizácie.

Azda jedinou zásadnou odlišnosťou je vnútorná priestrannosť, ktorá je v tomto prípade podriadená štýlovej karosérii. Bližšie informácie o mieste vzadu zatiaľ nemáme, dá sa ale predpokladať, že ho tam bude trochu viac ako doteraz. Zadná lavica je delená v pomere 40:20:40 a po jej sklopení vznikne batožinový priestor o veľkosti 1 530 litrov. V klasickej konfigurácii má 580 litrov.

Výhradne šesťvalce a osemvalec

Pod kapotou nového BMW X6 budú dva benzínové a dva naftové agregáty. Benzínová ponuka začína vyhotovením xDrive40i, čiže 3-litrovým radovým šesťvalcom s výkonom 250 kW / 340 koní a krútiacim momentom na úrovni 450 Nm. Najsilnejšou verziou (kým nepríde X6 M) je následne xDrive M50i, ktorému pod kapotou tróni benzínová V8-čka s výkonom 390 kW / 530 koní a 750 Nm. Vďaka nemu dokáže akcelerovať z 0 na 100 km/h len za 4,3 sekundy.

Najslabším a pravdepodobne aj najpredávanejším variantom bude základný xDrive30d, teda radový šesťvalec s výkonom 195 kW / 265 koní a 620 Nm. Vrcholom naftového portfólia je verzia xDrive M50d, teda opäť 3-litrový šesťvalec, ktorý v tomto prípade dopujú až 4 turbodúchadlá. Celkový výkon je 294 kW / 400 koní a 760 Nm. Vo všetkých prípadoch je okrem pohonu xDrive štandardom aj 8-stupňová automatická prevodovka, elektronicky riadený M diferenciál na zadnej náprave je voliteľný.

Pohon xDrive funguje ešte prediktívnejšie ako kedykoľvek predtým – ak nie je pohon oboch náprav potrebný, v rámci lepšej hospodárnosti sú poháňané len zadné kolesá. Štandardne je X6-ka vybavená aktívnymi tlmičmi Dynamic Damper Control, za príplatok je možné zvoliť vzduchový podvozok na oboch nápravách, ktorý zabezpečí rozsah svetlej výšky v rozmedzí až 80 mm.

Volkswagen ARTEON

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Vďaka nemu patrí Škoda pod VW

Zomrel Ferdinand Piëch, významná osobnosť histórie Volkswagenu

„Život Ferdinanda Piecha bol poznačený jeho vášňou pre automobil a pracovníkov,“ uviedla jeho manželka v písomnom vyhlásení o úmrtí. „Až do konca bol vášnivým inžinierom a milovníkom áut.“

27. augusta 2019

VIDEO

P. Dzurovčinová a V. Orth o efektívnej doprave vďaka inováciám

Ako je na tom vlastne Slovensko s dopravou? A čo môžeme očakávať od inteligentných miest v kontexte osobnej dopravy?

12. júla 2019

Mercedes-AMG odhalil najvýkonnejší benzínový štvorvalec na svete v ostrých modeloch A 45 a CLA 45

Trieda A a od nej odvodené CLA-čko bolo možné doposiaľ kúpiť maximálne v 35-kových verziách, ktorých podstatou je 2-litový benzínový agregát s výkonom 306 koní. Po novom sa ale veci menia a to dramatickým spôsobom.

6. júla 2019

Tretia generácia BMW X6 je na svete. Zaujme agresívnym dizajnom i špičkovou technikou

Toľko milovaná a zároveň nenávidená X6-ka prichádza v treťom pokračovaní.

4. júla 2019


Funkcia priateľstva podľa Jana Wericha: Násobenie, delenie a dôvera

Jan Werich v televíznom zázname hovorí o význame a podstate skutočného priateľstva, ktoré každý z nás tak nevyhnutne potrebuje k naplnenému životu.

20. septembra 2019

TECHNOLÓGIE A ENVIRO

Ťažba kryptomien údajne vyprodukuje 800 ton CO2 ročne. Ako je to možné?

Príde vám to ako hlúpy hon na oxid uhličitý? V skutočnosti je ale aj obyčajné využívanie počítačových programov naviazané na produkciu škodlivých plynov, hoci nie úplne priamo. Čítajte o tejto téme viac.

20. septembra 2019

Fotogaléria

Každá mala garsónka má obrovský potenciál, pozrite si príklady zo sveta

Aj malé garsónky môžu byť pekným miestom na život, stačí do nich investovať trocha času, peňazí a citu.

19. septembra 2019

Jeden mobil na celý život: Etická výroba sa stáva novým trendom

Mali by sme skončiť s konzumným spôsobom života a začať si elektroniku viac vážiť? Určite áno, ale nevieme, či je toto tá správna cesta…

18. septembra 2019

Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019
PORADŇA

Ako si najlacnejšie zaobstarať nové auto? Vďaka tomuto ušetríte tisíce eur

Ak sa pohrávate s myšlienkou, či je výhodnejšia kúpa auta alebo iné formy jeho zadováženia, tento článok je určený práve vám.

13. septembra 2019

Autosalón Frankfurt 2019

Toto sú vyšperkované Škody, vizionárske BMW a Mercedes, znovuzrodený Defender a nový Hyundai i10

Prinášame vám výber najvýznamnejších noviniek z autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom.

12. septembra 2019

SpaceX vynesie na orbit satelity superrýchleho internetu

Operátor SES vyšle sedem nových družíc na strednú obežnú dráhu na nosiči Falcon 9. Nové satelity výrazne zvýšia výkonnosť už osvedčenej siete O3b.

10. septembra 2019

Osobné financie

Narodenie dieťaťa z finančného hľadiska: na čo myslieť a ako ušetriť?

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

10. septembra 2019

Elektromobil pre masy? Nový Volkswagen s parádnym dojazdom a cenovkou hovorí áno

V predvečer automobilového veľtrhu vo Frankfurte sme spoznali jeden z jeho highlightov.

9. septembra 2019

Peugeot uvádza plug-in hybrid už aj v nádhernej 508-čke. Elektrický dojazd je veľmi slušný

Síce bez pohonu oboch náprav, ale i tak s veľmi zaujímavými parametrami.

9. septembra 2019

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Bell APT 70

Americký Bell pokročil s výrobou nákladných dronov s autopilotom, zaujíma sa o ne NASA

Lietajú na elektrinu na maximálnu vzdialenosť 56 km a unesú až 32 kg.

6. septembra 2019

Plejáda technických inovácií a úžasné parametre. Aj o tom je prvé elektrické Porsche, nový Taycan

Na svet prichádza doposiaľ najväčší konkurent pre Teslu.

5. septembra 2019

Vyskúšajte smoothie: recept ako na to, tipy a čomu sa naopak vyhnúť?

Smoothie valcuje svet a zdá sa, že len tak skoro tento gastronomický trend neutíchne. Spolu s nápojom sa veľmi darí aj smoothie bowls, miskám s pestrou zmesou ovocia, farieb, konzistencií a chutí. Vyzerá to tak, že čo nevidieť budú malé obchodíky so smoothie bowls za každým rohom a novinka určite neobíde ani Slovensko.

5. septembra 2019

Činohra SND má nového šéfa, je ním Peter Kováč

Dramaturgicky pripravil viac ako 100 divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách.

4. septembra 2019

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Obľúbená 3008-čka dostala (hybridnú) štvorkolku. Ide o najvýkonnejší Peugeot súčasnosti

Už pri odhalení novej 3008-čky odznelo, že neskôr príde aj verzia s pohonom všetkých štyroch kolies. Ten čas nastal práve teraz.

3. septembra 2019