Autosalón Frankfurt 2019

Toto sú vyšperkované Škody, vizionárske BMW a Mercedes, znovuzrodený Defender a nový Hyundai i10

Prinášame vám výber najvýznamnejších noviniek z autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom.

O príchode automobilového veľtrhu vo Frankfurte sme vás informovali už prostredníctvom niektorých noviniek, ktoré boli odhalené tesne pred jeho otvorením. Či už ide o Audi RS6 Avant, Peugeot 508 Hybrid a 3008 Hybid4, Porsche Taycan, BMW X6, Volkswagen iD3, či Mercedes-Benz GLE. Okrem týchto počinov ale spoznávame aj ďalšie nemenej zaujímave počiny, preto vám prinášame prvý sumár s hŕstkou tých najzaujímavejších noviniek.

Nižšie sa dočítate o nasledovných vozidlách:

  • BMW radu 4 Concept
  • Land Rover Defender
  • Hyundai i10
  • Mercedes-Benz EQS Vision
  • Škoda Kamiq
  • Škoda Scala Monte Carlo

BMW radu 4 Concept

Mníchovská značka vo Frankfurte prezentuje hlavne novú X6-ku, okrem nej sme sa ale v stánku dočkali pomerne veľkého prekvapenia. BMW totiž prinieslo koncept chystaného radu 4, ktorý zároveň vyvolal naozaj veľký rozruch. Môže za to predná maska, ktorú sme doposiaľ v takomto podaní ešte nevideli. Tradičné ľadvinky (alebo ak chcete obličky či maska), sú podstatne masívnejšie než doteraz, dokonca, svojimi rozmermi predbehli aj masku vo veľkej X7-čke. Ich tvar prechádza priamo do nárazníka, pričom na pomery BMW je netradičné to, že vnútorná výplň je orientovaná horizontálne.

Počas prezentácie odznelo, že koncept na približne 85 % korešponduje so sériovou verziou, je teda viac než jasné, že obdobné tvary uvidíme aj vo finálnej podobe. Nové 4-kové BMW tak očividne rozdelí ľudí na dva tábory, keďže maska naozaj pôsobí viac než kontroverzne. Na zvyšok karosérie nemožno povedať jedno krivé slovo – športovo rezané kupé strednej triedy má mimoriadne atraktívne krivky, ktoré po boku novej 8-čky predznamenávajú veľké viac. Nuž, viac sa dozvieme čoskoro, keďže žiadne podrobnosti či parametre sme sa nedozvedeli.

Land Rover Defender

Jednou z hlavných hviezd autosalónu je nepochybne znovuzrodená legenda. Priamo zo závodu v Nitre totiž svetlo sveta uzrel úplne nový Land Rover Defender. Nástupca ikony má stvárňovať nie len jeden model, ale akúsi rodinu či modelový rad. V pláne je totiž množstvo verzií. Cieľom vývojárov bolo nadviazať na predchodcu, avšak nesnažiť sa ho stoj-čo-stoj napodobniť, ostatne, píše sa už rok 2019. Svedkami sme tak síce hŕstky retro detailov, s minulou generáciou má ale novinka spoločné skôr krátke previsy, hranaté tvary a stavbu karosérie, než jednotlivé dizajnové riešenia.

Exteriér je naozaj veľmi moderný a inak tomu nie je ani v interiéri, kde pribudli podstatne kvalitnejšie materiály, modernejšie technológie a komfortnejšie prvky. Nový Defender budé k dispozícii v rôznych dĺžkach karosérie – sprvoti to budú verzie 90 (jeden pár dverí) a 110 (dva páry dverí), pričom v roku 2022 by sa do ponuky mal začleniť aj predĺžený variant 130, ktorý odvezie až 8 ľudí. V prednej časti kokpitu sa môže nachádzať až trojica sedadiel, rozloženie interiéru je preto vcelku netypické – už i 90-ka dokáže byť až 6-miestnym vozidlom, zatiaľ čo 110-ka má disponovať konfiguráciou 5+2.

Po technickej stránke je vo veci úplne nová platforma D7x. Jej základom je hliníkový monokok, ktorý podľa automobilky zabezpečí vôbec najtuhšiu konštrukciu v histórii značky. Podľa všetkého to vyzeá tak, že v tomto momente je na výber výhradne 8-stupňová automatická prevodovka, ktorá je spárovaná so štyrmi dostupnými motorizáciami – benzínový štvorvalec P300 (221 kW / 300 koní) a benzínový šesťvalec P400 (294 kW / 400 koní) s mild-hybridnou technológiou a napokon naftové D200 (147 kW / 200 koní) a D240 (177 kW / 240 koní). Časom sa objaví aj hybrid, pohon všetkých štyroch kolies je samozrejmosťou.

Hyundai i10

Kórejci len pred pár dňami vyrukovali so svojím najmenším modelom v portfóliu. Jeho nová generácia prichádza na scénu vo veľmi sviežom a efektnom balení, ktoré dopĺňa slušná vnútorná priestrannosť a moderné technológie. Exteriér zdobí nielen možnosť dvojfarebnej karosérie, ale aj LED-ková svetelná technológia či efektné až 16″ disky. V interiéri prevládajú na daný segment až prekvapivo dobre vyzerajúce materiály, za príplatok nechýba ani 8″ dotykový stredový displej. Batožinový priestor ponúka solídnych 252 litrov.

Novinka je sprvoti dostupná s dvojicou benzínových agregátov – trojvalec 1.0 MPi s výkonom 50 kW / 67 koní a 97 Nm a následne štvorvalec1.2 MPi s výkonom 61 kW / 84 koní a krútiacim momentom 118 Nm. Na výber je manuálna 5-stupňová prevodovka alebo 5-stupňová automatizovaná manuálna prevodovka. Poháňané sú samozrejme výhradne predné kolesá.

Mercedes-Benz Vision EQS

Nemecká automobilka v nasledujúcich rokoch plánuje výraznou mierou rozšíriť portfólio elektrických modelov EQ, no a práve vo Frankfurte spoznávame jedného z chystaných zástupcov. Ide o luxusný elektrický sedan EQS, ktorý zatiaľ nesie dodatok Vision, čo značí, že vo veci je len akási štúdia, ktorá má poslúžiť ako predobraz sériového modelu. Ten bude vychádzať z vlajkovej lode, triedy S, ako pritom môžeme vidieť, vďaka svojim natiahnutým proporciám v tvare luku sa značka očividne snaží posunúť svoj dizajn progresívneho luxusu na novú úroveň. Koncept s technológiu Digital Light, čiže so svetlami, ktoré sú vybavené dvoma holografickými modulmi šošoviek, majú rovnako ukázať, akým smerom sa majú technológie vyvíjať.

O pohon sa stará dvojica elektromotorov, každý, základom je teda elektrický pohon všetkých kolies. Vďaka výkonu viac ako 350 kW / 476 koní a krútiacemu momentu približne 760 Nm dokáže Vision EQS akcelerovať z 0 na 100 km/h za menej než 4,5 sekundy. O veľkosti akumulátorov, ktoré dodáva dcérska spoločnosť Daimleru Accumotive, nás automobilka neinformuje, vieme však, že sú integrované do podlahy. Predvídavá prevádzková stratégia umožňuje vozidlu dojazd na úrovni až 700 km, a to v zmysle metodiky WLTP. Pri predpokladanom výkone nabíjania až 350 kW potrvá nabíjanie akumulátora na úroveň 80 % výrazne menej ako 20 minút, čo už je naozaj pozoruhodná rýchlosť.

Škoda Kamiq/Scala Monte Carlo

Stánok škodovky je tradične nabitý novinkami, i keď v tomto prípade ide zväčša o odvedené vezie už nejaký ten piatok známych modelov. Okrem faceliftovanej vlajkovej lode sa tak pozornosť sústredí najmä do vozidiel Scala a Kamiq. Tie totiž vo Frankfurte vidíme vôbec prvýkrát vo vyhotovenia Monte Carlo. Už tradične ide o športovo ladené verzie, naďalej ale platí, že sú to len optické pakety. Ich spoločným znakom sú do čiernej farby lakované detaily – maska, splitter, ozdobné lišty či bočné prahy a kryty spätných zrkadiel. Do čiernej farby sú z časti zabalené aj efektné 18″ kolesá.

V interiéri si miesto našli športovo strihnuté sedadlá s integrovanými opierkami hlavy, multifunkčný zospodu zrezaný volant potiahnutý perforovanou kožou a červeným prešívaním. Červené detaily napokon zdobia celý interiér, svedčí o tom aj náladové osvetlenie v tejto farbe. Monte Carlo verzie na záver dostali nové dekoračné lišty. Verzia Monte Carlo je dostupná pre všetky motorizácie, a to ako v prípade modelu Scala, tak aj Kamiq. V ponuke je teda na výber motor 1.0 TSI, 1.5 TSI aj 1.6 TDI.

INZERCIA: Peugeot Jesenné výhody

AVIS Slovensko

Líder autopožičovní na Slovensku zavádza vlastne emisné limity, nastavuje environmentálny trend v krajine

Spoločnosť United Rental Group, s.r.o. prevádzkovateľ prenájmu a leasingu automobilov v SR pod značkami AVIS a Payless Car rental sa zaviazal posunúť svoje vlastné limity a nastaviť neočakávane nízky štandard CO₂ pre celú svoju flotilu 1 500 vozidiel.

19. novembra 2019

Investigatíva od Tamba Bay Times

Floridský Clearwater sa mení na prvé scientologické mesto na svete

Podľa magazínu Time scientologická cirkev postupne zaberá celé mesto v USA, nakúpila pozemky za milióny dolárov.

18. novembra 2019

VEDA A TECHNOLÓGIE

Je tento svet skutočný? Možno žijeme v simulácii, špekulujú vedci (video s titulkami)

Ak žijeme v simulácii riadenej akousi mimozemskou civilizáciou, ako to dokázať? A dá sa to vôbec? Touto otázkou sa zaoberalo už niekoľko vedcov a prišli s niekoľkými zaujímavými hypotézami, ktoré elegantným spôsobom zhrnul TED-Ed.

18. novembra 2019

Ford Mustang Mach-E

Mustang na baterky je realitou. Elektrické SUV s ikonickým názvom nemá kľučky a má dojazd 600 kilometrov

Ford predstavuje novodobú alternatívu modelu Mustang.

18. novembra 2019

Úplne nové Ferrari prekvapuje menom, dizajnom aj technikou. Legendárne Dino je späť

Do portfólia značky Ferrari sa zaraďuje úplne nový model.

17. novembra 2019

Čínsky priemysel expanduje do Európy, zaplaví nás Aiways lacnými autami?

Zaznamená elektrické SUV úspech?

14. novembra 2019

Ani miliardári sa nevedia zhodnúť na budúcnosti

Kapitalizmus ako ho poznáme je mŕtvy, socializmus začína byť opäť hrozbou

Rastie všeobecný tlak na zriadenie akéhosi „socialistického kapitalizmu“.

13. novembra 2019

600-koňové Audi RS Q8 predviedlo pozoruhodnú jazdu a stalo sa najrýchlejším SUV v Zelenom pekle

Doterajšiemu držiteľovi rekordu nadelila novinka až 12 sekúnd.

12. novembra 2019

Všetko podstatné o novej Octavii

Octavia s poradovým číslom 4 prichádza. Je nádherná, pokroková a veľkolepo priestranná

Ideál rodinného auta na Slovensku prichádza v úplne novej podobe.

11. novembra 2019

Ekonomická sloboda na Slovensku

Je Slovensko dobrým miestom na podnikanie? Ani nie, v rebríčku nás predbehlo aj Maďarsko, Česko, Poľsko či Rumunsko

Podľa rebríčka ekonomickej slobody je Slovensko na veľmi nepriaznivej pozícii. A stále sa zhoršuje.

11. novembra 2019

Budúcnosť skladovania energie

Čo s batériami zo Slovenska? Riešenia sa ponúkajú, ale chýbajú reálne opatrenia

V Bratislave sa skončila prvá medzinárodná konferencia venovaná batériovým technológiám a úložiskám energie. Jej organizátori, členovia Slovenskej batériovej aliancie (SBaA), si zadefinovali akčné kroky manifestu, ktoré by mali zabezpečiť rozvoj jednotlivých oblastí batériového priemyslu na Slovensku.

6. novembra 2019

September priniesol v predaji nových vozidiel v Európe veľké prekvapenia. Zažiaril Mercedes a Tesla

Mercedes-Benz sa stal v Európe druhou najúspešnejšou značkou za minulý mesiac.

29. októbra 2019

Adventný koncert v bratislavskej Redute

Slávik menom Slávka

Len nedávno absolvovala bratislavské Konzervatórium a už sa zjavuje v programoch prestížnych operných scén. Meno, ktoré si treba zapamätať: Slávka Zámečníková.

24. októbra 2019

Porsche rozširuje portfólio elektrickej novinky o základnú verziu. Čo ponúkne najlacnejší Taycan?

Nedávno odhalený elektromobil od Porsche prichádza v základnom vyhotovení.

19. októbra 2019

Trvalý rast je nemožný

Ako súvisia recesie s inováciami

Krízy vznikajú a zároveň zanikajú. Je to kolobeh, ktorý je našou súčasťou od nepamäti. Navzájom súvisiace obdobia štádií ekonomiky, kedy obdobie konjunktúry (rastu) striedajú obdobia recesie (poklesu).

17. októbra 2019

TEST Peugeot 508 SW Allure 1.5 BlueHDi 130k EAT8

7 dôvodov, pre ktoré je podľa nás Peugeot 508 SW autom roka

Na tomto fantastickom kombi nenájdete chybu ani vtedy, keď ju budete urputne hľadať. Peugeot 508 SW na nás nesmierne zapôsobil.

16. októbra 2019

BMW predstavuje úplnú novinku. Rad 2 v štýlovom balení Gran Coupé má primárne predný pohon

Nová dvojka prichádza sprvoti ako štýlové 4-dverové kupé.

16. októbra 2019

Najrýchlejší sériový sedan na svete dostal exkluzívne doplnky. Toto je vylepšený Flying Spur

Luxusný Flying Spur dostal exkluzívny paket Blackline.

14. októbra 2019

Seriál o Číne

Predstihne Čína v umelej inteligencii USA?

Na základe sledovania informácií, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán by sa mohlo zdať, že Čína nás všetkých čoskoro prevalcuje svojou inovačnou aktivitou. To isté sa týka aj vnímania jej pokroku v umelej inteligencii.

11. októbra 2019