Autosalón Frankfurt 2019

Toto sú vyšperkované Škody, vizionárske BMW a Mercedes, znovuzrodený Defender a nový Hyundai i10

Prinášame vám výber najvýznamnejších noviniek z autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom.

MAGIC TRAVEL, VisitMaldives.sk

O príchode automobilového veľtrhu vo Frankfurte sme vás informovali už prostredníctvom niektorých noviniek, ktoré boli odhalené tesne pred jeho otvorením. Či už ide o Audi RS6 Avant, Peugeot 508 Hybrid a 3008 Hybid4, Porsche Taycan, BMW X6, Volkswagen iD3, či Mercedes-Benz GLE. Okrem týchto počinov ale spoznávame aj ďalšie nemenej zaujímave počiny, preto vám prinášame prvý sumár s hŕstkou tých najzaujímavejších noviniek.

Nižšie sa dočítate o nasledovných vozidlách:

  • BMW radu 4 Concept
  • Land Rover Defender
  • Hyundai i10
  • Mercedes-Benz EQS Vision
  • Škoda Kamiq
  • Škoda Scala Monte Carlo

BMW radu 4 Concept

Mníchovská značka vo Frankfurte prezentuje hlavne novú X6-ku, okrem nej sme sa ale v stánku dočkali pomerne veľkého prekvapenia. BMW totiž prinieslo koncept chystaného radu 4, ktorý zároveň vyvolal naozaj veľký rozruch. Môže za to predná maska, ktorú sme doposiaľ v takomto podaní ešte nevideli. Tradičné ľadvinky (alebo ak chcete obličky či maska), sú podstatne masívnejšie než doteraz, dokonca, svojimi rozmermi predbehli aj masku vo veľkej X7-čke. Ich tvar prechádza priamo do nárazníka, pričom na pomery BMW je netradičné to, že vnútorná výplň je orientovaná horizontálne.

Počas prezentácie odznelo, že koncept na približne 85 % korešponduje so sériovou verziou, je teda viac než jasné, že obdobné tvary uvidíme aj vo finálnej podobe. Nové 4-kové BMW tak očividne rozdelí ľudí na dva tábory, keďže maska naozaj pôsobí viac než kontroverzne. Na zvyšok karosérie nemožno povedať jedno krivé slovo – športovo rezané kupé strednej triedy má mimoriadne atraktívne krivky, ktoré po boku novej 8-čky predznamenávajú veľké viac. Nuž, viac sa dozvieme čoskoro, keďže žiadne podrobnosti či parametre sme sa nedozvedeli.

Land Rover Defender

Jednou z hlavných hviezd autosalónu je nepochybne znovuzrodená legenda. Priamo zo závodu v Nitre totiž svetlo sveta uzrel úplne nový Land Rover Defender. Nástupca ikony má stvárňovať nie len jeden model, ale akúsi rodinu či modelový rad. V pláne je totiž množstvo verzií. Cieľom vývojárov bolo nadviazať na predchodcu, avšak nesnažiť sa ho stoj-čo-stoj napodobniť, ostatne, píše sa už rok 2019. Svedkami sme tak síce hŕstky retro detailov, s minulou generáciou má ale novinka spoločné skôr krátke previsy, hranaté tvary a stavbu karosérie, než jednotlivé dizajnové riešenia.

Exteriér je naozaj veľmi moderný a inak tomu nie je ani v interiéri, kde pribudli podstatne kvalitnejšie materiály, modernejšie technológie a komfortnejšie prvky. Nový Defender budé k dispozícii v rôznych dĺžkach karosérie – sprvoti to budú verzie 90 (jeden pár dverí) a 110 (dva páry dverí), pričom v roku 2022 by sa do ponuky mal začleniť aj predĺžený variant 130, ktorý odvezie až 8 ľudí. V prednej časti kokpitu sa môže nachádzať až trojica sedadiel, rozloženie interiéru je preto vcelku netypické – už i 90-ka dokáže byť až 6-miestnym vozidlom, zatiaľ čo 110-ka má disponovať konfiguráciou 5+2.

Po technickej stránke je vo veci úplne nová platforma D7x. Jej základom je hliníkový monokok, ktorý podľa automobilky zabezpečí vôbec najtuhšiu konštrukciu v histórii značky. Podľa všetkého to vyzeá tak, že v tomto momente je na výber výhradne 8-stupňová automatická prevodovka, ktorá je spárovaná so štyrmi dostupnými motorizáciami – benzínový štvorvalec P300 (221 kW / 300 koní) a benzínový šesťvalec P400 (294 kW / 400 koní) s mild-hybridnou technológiou a napokon naftové D200 (147 kW / 200 koní) a D240 (177 kW / 240 koní). Časom sa objaví aj hybrid, pohon všetkých štyroch kolies je samozrejmosťou.

Hyundai i10

Kórejci len pred pár dňami vyrukovali so svojím najmenším modelom v portfóliu. Jeho nová generácia prichádza na scénu vo veľmi sviežom a efektnom balení, ktoré dopĺňa slušná vnútorná priestrannosť a moderné technológie. Exteriér zdobí nielen možnosť dvojfarebnej karosérie, ale aj LED-ková svetelná technológia či efektné až 16″ disky. V interiéri prevládajú na daný segment až prekvapivo dobre vyzerajúce materiály, za príplatok nechýba ani 8″ dotykový stredový displej. Batožinový priestor ponúka solídnych 252 litrov.

Novinka je sprvoti dostupná s dvojicou benzínových agregátov – trojvalec 1.0 MPi s výkonom 50 kW / 67 koní a 97 Nm a následne štvorvalec1.2 MPi s výkonom 61 kW / 84 koní a krútiacim momentom 118 Nm. Na výber je manuálna 5-stupňová prevodovka alebo 5-stupňová automatizovaná manuálna prevodovka. Poháňané sú samozrejme výhradne predné kolesá.

Mercedes-Benz Vision EQS

Nemecká automobilka v nasledujúcich rokoch plánuje výraznou mierou rozšíriť portfólio elektrických modelov EQ, no a práve vo Frankfurte spoznávame jedného z chystaných zástupcov. Ide o luxusný elektrický sedan EQS, ktorý zatiaľ nesie dodatok Vision, čo značí, že vo veci je len akási štúdia, ktorá má poslúžiť ako predobraz sériového modelu. Ten bude vychádzať z vlajkovej lode, triedy S, ako pritom môžeme vidieť, vďaka svojim natiahnutým proporciám v tvare luku sa značka očividne snaží posunúť svoj dizajn progresívneho luxusu na novú úroveň. Koncept s technológiu Digital Light, čiže so svetlami, ktoré sú vybavené dvoma holografickými modulmi šošoviek, majú rovnako ukázať, akým smerom sa majú technológie vyvíjať.

O pohon sa stará dvojica elektromotorov, každý, základom je teda elektrický pohon všetkých kolies. Vďaka výkonu viac ako 350 kW / 476 koní a krútiacemu momentu približne 760 Nm dokáže Vision EQS akcelerovať z 0 na 100 km/h za menej než 4,5 sekundy. O veľkosti akumulátorov, ktoré dodáva dcérska spoločnosť Daimleru Accumotive, nás automobilka neinformuje, vieme však, že sú integrované do podlahy. Predvídavá prevádzková stratégia umožňuje vozidlu dojazd na úrovni až 700 km, a to v zmysle metodiky WLTP. Pri predpokladanom výkone nabíjania až 350 kW potrvá nabíjanie akumulátora na úroveň 80 % výrazne menej ako 20 minút, čo už je naozaj pozoruhodná rýchlosť.

Škoda Kamiq/Scala Monte Carlo

Stánok škodovky je tradične nabitý novinkami, i keď v tomto prípade ide zväčša o odvedené vezie už nejaký ten piatok známych modelov. Okrem faceliftovanej vlajkovej lode sa tak pozornosť sústredí najmä do vozidiel Scala a Kamiq. Tie totiž vo Frankfurte vidíme vôbec prvýkrát vo vyhotovenia Monte Carlo. Už tradične ide o športovo ladené verzie, naďalej ale platí, že sú to len optické pakety. Ich spoločným znakom sú do čiernej farby lakované detaily – maska, splitter, ozdobné lišty či bočné prahy a kryty spätných zrkadiel. Do čiernej farby sú z časti zabalené aj efektné 18″ kolesá.

V interiéri si miesto našli športovo strihnuté sedadlá s integrovanými opierkami hlavy, multifunkčný zospodu zrezaný volant potiahnutý perforovanou kožou a červeným prešívaním. Červené detaily napokon zdobia celý interiér, svedčí o tom aj náladové osvetlenie v tejto farbe. Monte Carlo verzie na záver dostali nové dekoračné lišty. Verzia Monte Carlo je dostupná pre všetky motorizácie, a to ako v prípade modelu Scala, tak aj Kamiq. V ponuke je teda na výber motor 1.0 TSI, 1.5 TSI aj 1.6 TDI.

Volkswagen ARTEON

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Autosalón Frankfurt 2019

Toto sú vyšperkované Škody, vizionárske BMW a Mercedes, znovuzrodený Defender a nový Hyundai i10

Prinášame vám výber najvýznamnejších noviniek z autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom.

12. septembra 2019

Elektromobil pre masy? Nový Volkswagen s parádnym dojazdom a cenovkou hovorí áno

V predvečer automobilového veľtrhu vo Frankfurte sme spoznali jeden z jeho highlightov.

9. septembra 2019


Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019
PORADŇA

Ako si najlacnejšie zaobstarať nové auto? Vďaka tomuto ušetríte tisíce eur

Ak sa pohrávate s myšlienkou, či je výhodnejšia kúpa auta alebo iné formy jeho zadováženia, tento článok je určený práve vám.

13. septembra 2019

SpaceX vynesie na orbit satelity superrýchleho internetu

Operátor SES vyšle sedem nových družíc na strednú obežnú dráhu na nosiči Falcon 9. Nové satelity výrazne zvýšia výkonnosť už osvedčenej siete O3b.

10. septembra 2019

Osobné financie

Narodenie dieťaťa z finančného hľadiska: na čo myslieť a ako ušetriť?

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

10. septembra 2019

Elektromobil pre masy? Nový Volkswagen s parádnym dojazdom a cenovkou hovorí áno

V predvečer automobilového veľtrhu vo Frankfurte sme spoznali jeden z jeho highlightov.

9. septembra 2019

Peugeot uvádza plug-in hybrid už aj v nádhernej 508-čke. Elektrický dojazd je veľmi slušný

Síce bez pohonu oboch náprav, ale i tak s veľmi zaujímavými parametrami.

9. septembra 2019

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Bell APT 70

Americký Bell pokročil s výrobou nákladných dronov s autopilotom, zaujíma sa o ne NASA

Lietajú na elektrinu na maximálnu vzdialenosť 56 km a unesú až 32 kg.

6. septembra 2019

Plejáda technických inovácií a úžasné parametre. Aj o tom je prvé elektrické Porsche, nový Taycan

Na svet prichádza doposiaľ najväčší konkurent pre Teslu.

5. septembra 2019

Vyskúšajte smoothie: recept ako na to, tipy a čomu sa naopak vyhnúť?

Smoothie valcuje svet a zdá sa, že len tak skoro tento gastronomický trend neutíchne. Spolu s nápojom sa veľmi darí aj smoothie bowls, miskám s pestrou zmesou ovocia, farieb, konzistencií a chutí. Vyzerá to tak, že čo nevidieť budú malé obchodíky so smoothie bowls za každým rohom a novinka určite neobíde ani Slovensko.

5. septembra 2019

Činohra SND má nového šéfa, je ním Peter Kováč

Dramaturgicky pripravil viac ako 100 divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách.

4. septembra 2019

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Obľúbená 3008-čka dostala (hybridnú) štvorkolku. Ide o najvýkonnejší Peugeot súčasnosti

Už pri odhalení novej 3008-čky odznelo, že neskôr príde aj verzia s pohonom všetkých štyroch kolies. Ten čas nastal práve teraz.

3. septembra 2019

Mobilita po novom

Monocykle alebo lietajúce jetpacky? Toto sú dve alternatívy dopravy budúcnosti

Čoraz komplikovanejšia individuálna mobilita si vynucuje vznik úplne nových dopravných prostriedkov.

3. septembra 2019

Bugatti má vo vrecku ďalší rekord. Upravený Chiron pokoril maximálnu rýchlosť 490 km/h!

Ako blesk z jasného neba prichádza správa, že Bugatti prekonáva magickú bariéru 300 míľ za hodinu.

2. septembra 2019

Hurikán Dorian ničí, čo mu stojí v ceste. Dokáže podobné hurikány zastaviť moderná veda?

Zhadzovať na hurikán atómové bomby zrejme nebude najlepší nápad.

2. septembra 2019

KRÁTKE VIDEODOKUMENTY

Pohľad do zákulisia filmov Avengers, Justice League, Wonder Woman a Man of Steel

Vizuálne efekty nie sú ničím dodatočným, ale počíta sa s nimi ešte predtým, ako sa vôbec začne nakrúcať s hercami.

2. septembra 2019

Ako fungujú 2. a 3. pilier?

Môžu mať Slováci švajčiarsky dôchodok? Dnešní mladí áno, ale čaká ich náročné obdobie

Husákových detí je veľa, napriek tomu demografia Slovenska nie je ideálna. Ako sa potom štát plánuje vysporiadať s dôchodkami, keď pôjdeme do penzie my?

30. augusta 2019