Toto je Scout, nový doručovací robot Amazonu. Príde sám namiesto kuriéra

Nový samojazdiaci robot od Amazonu nahradí kuriérov na krátkych vzdialenostiach.
Vydané 29. januára 2019 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Spoločnosť Amazon už roky využíva na efektívne riadenie logistiky robotov a vyspelé počítačové systémy. Vo veľkoskladoch s rozličným tovarom majú roboty takmer nezastupiteľné miesto, pretože sú precízne, plne autonómne a schopné takmer úplne nahradiť človeka.

Záujmy Amazonu využívať robotov ale presahujú hranice skladov. Po tom, čo sme v minulosti počuli o experimentálnych doručovacích dronoch, najnovšie americká spoločnosť ohlásila spustenie ostrého testovania robota Scout. Nelieta, ale jazdí po šiestich kolesách. Celkom sám.

Na prvý pohľad vyzerá ako malá detská hračka, ktorú môže počas doručovania ktokoľvek chytiť, naložiť do auta a ukradnúť aj so zásielkou, v skutočnosti má Amazon Scout dĺžku približne jeden meter, šírku a výšku okolo 70 centimetrov. Pod automatickým horným vekom je priestor pre uloženie zásielky stredne veľkých rozmerov, napríklad krabice od tabletu alebo notebooku.

INZERCIA

Nápad doručovať niektoré zásielky pomocou robotov nie je novinkou, robot Scout je ale novým experimentom, ktorý sa momentálne testuje v Snohomish County (Washington). Testovanie prebieha iba počas dňa od pondelka do piatka a zatiaľ s ľudským sprievodcom. Ten zasahuje iba v prípadoch, že by si robot nevedel poradiť s nečakanými situáciami, prekážkami alebo niekto mienil vykradnúť jeho obsah. Tým by sa však robot mal vyhnúť vďaka početným senzorom, kamerám a špeciálnemu softvéru na automatické riadenie.

Robot má šesť kolies a na videu od Amazonu nepredvádza žiadne zaujímavé kúsky okrem jazdy vpred. Video ilustruje jazdu robota peknou štvrťou s rodinnými domami, pričom sa pohybuje prevažne po chodníkoch. Ak sa dostaví na miesto doručenia, zákazník vybehne pred dom, veko sa automaticky otvorí a sprístupní zásielku. Nič viac, žiadne potvrdzovanie či podpisovanie papierov. Následne robot veko zavrie a vydá sa späť do skladu.