Toto je najdrahší obraz na svete. Spoznávate ho?

Oficiálne najdrahší a najhodnotnejší obraz, aký kedy existoval. Takýmto unikátom sa môže pochváliť pobočka Louvru v Abú Zabí. Nie je to Posledná večera, Výkrik, ani tajomne sa usmievajúca Mona Líza. Najdrahší obraz v histórii ľudstva má názov Salvator Mundi a vyobrazuje Ježiša Nazaretského tak, ako jeho tvár vo svojej hlave videl sám Leonardo da Vinci (15. apríl… Prečítať celé
Vydané 18. decembra 2017 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Oficiálne najdrahší a najhodnotnejší obraz, aký kedy existoval. Takýmto unikátom sa môže pochváliť pobočka Louvru v Abú Zabí. Nie je to Posledná večera, Výkrik, ani tajomne sa usmievajúca Mona Líza.

Najdrahší obraz v histórii ľudstva má názov Salvator Mundi a vyobrazuje Ježiša Nazaretského tak, ako jeho tvár vo svojej hlave videl sám Leonardo da Vinci (15. apríl 1452- 2. máj 1519).

Obraz sa síce nachádza v priestoroch pobočky Louvru, avšak patrí súkromnému vlastníkovi.

V roku 2013 ho aukcii získal istý Dmitrij Rybolovlev za astronomickú cenu 127,5 milióna amerických dolárov, 15. novembra 2017 sa inou aukciou v aukčnom dome Christie’s dosiahla cena až 450 miliónov amerických dolárov. To je takmer pol miliardy! Obraz kúpil saudský princ Bader bin Abdullah bin Mohammed bin Farhan al-Saud.

Celkovo poznáme menej ako 20 diel od Leonarda da Vinciho, pričom tento posledný ostáva v súkromných rukách. O jeho autentickosti sa spočiatku pochybovalo, pretože keď sa znenazdania objavil, neboli o ňom žiadne predchádzajúce informácie. Obraz bol navyše mimoriadne tmavý, nemal da Vinciho „rukopis“. Dnes sa o jeho pravosti a pôvode nepochybuje, dôkladné a rozsiahle reštaurovanie odhalilo všetko to, čo je pre da Vinciho tvorbu typické.

 

 

Salvator Mundi od Leonarda da Vinciho, vytvorený okolo rokov 1490 až 1500. Aktuálna hodnota obrazu je 450 miliónov USD!

Salvator Mundi od Leonarda da Vinciho, vytvorený okolo rokov 1490 až 1500. Aktuálna hodnota obrazu je 450 miliónov USD!

800px-Leonardo_da_Vinci,_Salvator_Mundi_before_restoration_(black_and_white),_Cook_Collection

Louvre Abu Dhabi

Louvre Abu Dhabi

 

 

Zdroj témy: JET

 

Pokračujte na ďalší príspevok »