Doprava

The Boring Company dostala povolenie na stavbu podzemného systému tunelov Vegas Loop

Okres Clark County na juhu štátu Nevada v Spojených štátoch amerických dosiahol dohodu so spoločnosťou The Boring Company o vytvorení siete podzemných tunelov pod mestom Las Vegas s názvom „Vegas Loop“. Súhlas na vybudovanie dopravného systému dostala spoločnosť v stredu 20. októbra, čo potvrdil aj okres Clark County na svojom Twitter účte. Expanding and moving… Prečítať celé

Navrhnutý dopravný systém by mal prepravovať cestujúcich vo vozidlách Tesla v sieti tunelov pod mestom Las Vegas. Spoločnosť už vybudovala 2,7 kilometra dlhé tunely s troma stanicami v areáli kongresového centra Las Vegas Convention Center. Po získaní všetkých povolení by však spoločnosť The Boring Company mohla spojiť súčasný tunel s naplánovanou približne 46 kilometrovou trasou, na ktorej by malo byť umiestnených 51 staníc.

Plánované stanice dopravného systému „Vegas Loop" [The Boring Company]

Plánované stanice dopravného systému „Vegas Loop“ [The Boring Company]

Vegas Loop

Dopravný systém „Vegas Loop“ by mal prepájať kongresové centrum so stanicami pri futbalovom štadióne Allegiant Stadium, pri univerzite University of Nevada a nakoniec by sa cestujúci mali dostať až na medzinárodné letisko McCarran. Taktiež by nemali chýbať stanice v kasínach pozdĺž štvrti Las Vegas Strip. Okres Clark County tvrdí, že navrhnutým dopravným systémom bude možné prepraviť až 57 000 pasažierov za hodinu.

Spoločnosť The Boring Company pracuje na tomto dopravnom systéme už niekoľko rokov. Elon Musk, zakladateľ tejto spoločnosti, za tento čas už niekoľkokrát oznámil zmenu plánov, ako by mal systém fungovať. Najprv bolo v pláne aby dopravu v systéme zabezpečovali kapsuly pre cestujúcich a autonómne podvozky pre elektrické autá značky Tesla, ktoré by podzemné tunely mohli využiť ako alternatívnu trasu. Podzemný tunel by im teda umožnil dostať sa do svojho cieľa skôr, ako jazdou po uliciach. Autonómne podvozky by odviezli celý automobil spolu s pasažiermi, pričom by bol tunel zdieľaný spolu s kapsulami. Nakoniec však spoločnosť uviedla, že majú v pláne používať Tesly, ktoré by v tuneloch jazdili autonómne. Spoločnosti sa však zatiaľ nepodarilo vytvoriť softvér, ktorý by to dokázal.

LVCC Loop

Spoločnosť zatiaľ prevádzkuje iba malú verziu tohto dopravného systému nazývanú „LVCC Loop“ pod kongresovým centrom, ktorá však nie je autonómna, ale je riadená vodičmi jednotlivých vozidiel. Počas výstavby finálneho projektu sa však toho môže ešte veľa zmeniť. Nevieme teda s presnosťou povedať, ako bude finálna verzia dopravného systému v Las Vegas fungovať.

Spoločnosť uvádza, že cena výstavby „LVCC Loop“ sa pohybovala okolo 47 miliónov dolárov. Ďalej tvrdí, že pri jeho tvorbe, ktorá trvala zhruba rok, nedošlo k žiadnemu uzáveru ciest a jeho budovanie nemalo žiaden vplyv na návštevníkov kongresového centra. Taktiež udáva, že cestovaním v tuneli si návštevníci skrátia čas pohybu pri prechode na opačnú stranu kongresového centra zo 45 minút na 2 minúty. Dopravný systém LVCC Loop sa skladá z dvoch tunelov, dvoch nadzemných staníc a jednej podzemnej.

Podzemná stanica [The Boring Company]

Spoločnosť výstavbu zaplatí

Spoločnosť The Boring Company uviedla, že za výstavbu tunelov pod mestom Las Vegas zaplatí. To potvrdil aj okres Clark County tým, že na výstavbu údajne nebudú vynaložené žiadne peniaze daňových poplatníkov. Napriek tomu, že projekt vďaka tejto dohode prešiel dôležitým míľnikom, spoločnosť The Boring Company bude musieť uzavrieť ešte zmluvu so samotným mestom Las Vegas. Aktuálna dohoda zatiaľ povoľuje spoločnosti The Boring Company iba žiadať o územné a stavebné povolenia pre stanice a tunely.

Zdroje: The Boring Company, TechCrunch, The Verge, CNET