Cestujeme po Slovensku

Chystáte sa do Košíc? Navštívte tieto 4 čarovné zákutia

Útulné kaviarne skryté v úzkych uličkách, vôňa čerstvo upečených koláčov, zamilované dvojice sediace pri Spievajúcej fontáne a historické budovy s ošúchanou omietkou porastené brečtanom. Ak sa raz ocitnete v Košiciach, možno aj vy pocítite akési osobitné čaro. Odkiaľ prichádza? Nevedno. Možno ho cítiť pri pohľade na mohutné veže katedrály, pri zameraní sa na architektonické detaily… Prečítať celé

Útulné kaviarne skryté v úzkych uličkách, vôňa čerstvo upečených koláčov, zamilované dvojice sediace pri Spievajúcej fontáne a historické budovy s ošúchanou omietkou porastené brečtanom. Ak sa raz ocitnete v Košiciach, možno aj vy pocítite akési osobitné čaro. Odkiaľ prichádza? Nevedno. Možno ho cítiť pri pohľade na mohutné veže katedrály, pri zameraní sa na architektonické detaily alebo pri pohľade na plné terasy vysmiatych miestnych.

Pri plánovaní výletov často plánujeme až príliš. Ak prídete do nového mesta, skúste si vyčleniť čas na bezcieľne túlanie. Buďte cudzincami. Straťte sa. Objavujte. Obdivujte. Nájdite útulnú kaviareň a vychutnávajte si s priateľmi dobrú kávu. Naháňajte sa s deťmi v parku. Zabudnite na čas, na mapy. Vtedy, bez toho, aby ste hľadali, nájdete tajné uličky a skryté poklady.

Počas našich potuliek Košicami sme objavili hneď niekoľko výnimočných zákutí. Niektoré sú známe, iné menej známe. Nie všetky majú bohatú históriu, no každé má svoje osobitné čaro. Vytvorili sme zoznam štyroch, ktoré nás zaujali najviac.

Pešia zóna s domami remeselníkov, kostolmi, námestiami, úzkymi uličkami, kvetinovou výzdobou, reštauráciami a kaviarničkami obkolesuje Dóm sv. Alžbety zo všetkých strán. Zdroj: osobný archív

1. Slávny Dóm a Spievajúca fontána

Dominanta Košíc. Zdroj: osobný archív

Ak ste v Košiciach prvý raz, určite neobídete mohutnú gotickú katedrálu v strede Hlavnej ulice. Najväčší kostol na Slovensku púta pozornosť zahraničných turistov najmä prepracovaným exteriérom. Oplatí sa  však i pootvoriť dvere a obzrieť si rovnako prepracovaný interiér.

INZERCIA

Rovnako stojí za námahu zdolať 165 točitých schodov Severnej veže a vychutnať si pohľad na Košice z vtáčej perspektívy. Komplex Dómu a priľahlých stavieb Kaplnky svätého Michala Urbanovej veže je od roku 1970 národnou kultúrnou pamiatkou.

Interiér Dómu svätej Alžbety. Zdroj: osobný archív

Inzercia

Dóm svätej Alžbety sa začal stavať na konci 14. storočia a nahradil starý románsky kostol, ktorý vyhorel okolo roku 1380. Výstavbu gotickej katedrály financovali bohatí mešťania s podporou panovníka Žigmunda Luxemburského. Stredoveké mesto sa totiž chcelo pýšiť honosným chrámom.

So stavbou chrámu sa spájajú viaceré legendy, napríklad o dutom kameni, ktorý stavitelia niekde ukryli. Ak by niekto tento kameň vytiahol, kostol by sa podľa legendy zrútil. Našťastie kameň zostal skrytý a dominanta Košíc stojí na svojom mieste do dnešných čias.

Pohľad na Košice zo Severnej- Žigmundovej veže katedrály. Veža má 60 metrov, na prvom poschodí sa nachádza mechanizmus veľkých hodín, na treťom poschodí nájdete zvony. Zdroj obrázka: osobný archív

Ak si plánujete prechádzku na večer so svojou polovičkou, ideálnou zastávkou je  Spievajúca fontána. Nachádza v parku medzi katedrálou a štátnym divadlom. Farebné osvetlenie, upokojujúce tóny klasickej hudby ladia s výstrelmi vody. V repertoári má takmer 100 piesní, hrdí sa titulom najstaršej  spievajúcej fontány v Československu a počas letných dní sa každú hodinu rozozvučí do rytmu zvonkohry.

2. Halmiho dvor 

Dáždnikovú ulicu majú aj Košice. Zdroj obrázka: osobný archív

Halmiho dvor je tichým zákutím medzi Hlavnou a Zvonárskou ulicou. Je nielen miestom, kde si urobíte pekné fotky, ale predovšetkým posedíte pri šálke kávy v tichu a tieni. Farebné dáždniky mu dodávajú umelecký šarm.

Posedenie pri šálke kávy v Halmiho dvore. Zdroj obrázka: osobný archív

3. Jakabov palác a Mestský park

Jakabov palác. Zdroj obrázka: osobný archív

Rozprávková stavba prepojená s parkom romantickým mostom, ktorého atmosféru dotvára pouličný muzikant hrajúci na gitare a zámky symbolizujúce sľub večnej lásky. Moment ako vystrihnutý z romantického filmu. Idylické miesto, ktoré pôsobí až nereálne.

Jakabov palác, postavený roku 1899 ako súkromný dom Arpáda Jakaba, žiaľ možno obdivovať len zvonku. Zaujímavé je, že pri stavbe paláca boli použité aj  kamenné časti pochádzajúce z Dómu sv. Alžbety. V minulosti stál palác v pokojnej časti Košíc, na brehu Mlynského náhonu, čím sa vytvárala nádherná idyla. Istý čas v ňom sídlil aj bývali prezident Československa,  Edvard Beneš.

Ak túžite po kúsku prírody a pokoja, vyberte sa do mestského parku. Zdroj obrázka: osobný archív

4. Vyhliadková veža Hradová

Nenáročná prechádzka lesoparkom, piknik v prírode a panoramatický výhľad na Košickú i Hornádsku kotlinu. Aj takto možno prežiť slnečné popoludnie v Košiciach. Viac než dvadsať metrov vysoká vyhliadková veža, ktorá je postavená na vrchu Hradová, predstavuje pre miestnych i turistov možnosť úniku z centra mesta.

Priamo z centra sa do lokality Hradová zaveziete autobusom linky 29 a odtiaľ  kráčate pohodovým tempom asi 20 minút. V blízkosti rozhľadne sa skrývajú aj zrúcaniny Košického hradu.

Pokračujte na ďalší príspevok »