Tesla má stále problémy, okrem áut nestíha dodávať ani solárne strechy

Americký koncern Tesla naďalej bojuje s problémami, ktoré spôsobujú vrásky na čelách zákazníkom, investorom a tiež priaznivcom značky. Prakticky neustále na verejnosť prenikajú informácie o tom, ako Tesla nedokáže držať krok so stanovenými plánmi výroby elektromobilov série Model 3, najnovšie sa dozvedáme o neschopnosti spoločnosti napĺňať plány spojené s výrobou a dodávkou solárnych striech. Solárne… Prečítať celé
Vydané 15. augusta 2018 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Americký koncern Tesla naďalej bojuje s problémami, ktoré spôsobujú vrásky na čelách zákazníkom, investorom a tiež priaznivcom značky. Prakticky neustále na verejnosť prenikajú informácie o tom, ako Tesla nedokáže držať krok so stanovenými plánmi výroby elektromobilov série Model 3, najnovšie sa dozvedáme o neschopnosti spoločnosti napĺňať plány spojené s výrobou a dodávkou solárnych striech.

Solárne panely so vzhľadom bežnej strechy

Aj solárne kolektory prechádzajú vývojom a ich najnovšia podoba je o to pôsobivejšia, že sú nerozpoznateľné od klasickej strešnej krytiny. Strešná krytina s tradičným dizajnom obsahujúca solárne kolektory od americkej značky Tesla vzbudila v čase svojho predstavenia veľký ohlas. Tieto krytiny sa na prvý a aj druhý pohľad v ničom nelíšia od tej bežnej, napriek tomu je rozdiel medzi nimi významný.

Krytiny Tesla Solar Roof popri nízkych nadobúdacích nákladoch vyrábajú elektrinu počas celého dňa a sú tak schopné zásobovať energiou celú domácnosť. Nadbytočná energia sa skladuje vo veľkokapacitných batériách, aby sa mohla využiť neskôr – napríklad aj na dobíjanie elektromobilu.

Náklady na zriadenie celého kompletu solárnej strechy, batérie na skladovanie energie a nabíjačky na elektromobil môžu v USA dosahovať až 100-tisíc amerických dolárov, avšak ani to neodrádza zákazníkov od nákupu v Tesle. Netradičné je, že Tesla poskytuje na tieto strešné krytiny záruku až 30 rokov a garantuje ich nadpriemerne vysokú odolnosť.

 

Solárna strecha od Tesly vyzerá ako obyčajná strešná krytina, je však nepomerne odolnejšia a vyrába energiu zo svetla.

Solárna strecha od Tesly vyzerá ako obyčajná strešná krytina, je však nepomerne odolnejšia a vyrába energiu zo svetla.

Aktuálna situácia nevyzerá dobre

Dnes agentúra Reuters informuje o tom, že výrobný závod Gigafactory 2 (tiež známy ako RiverBend), ktorý Tesla otvorila ako joint-venture so spoločnosťou Panasonic, nestíha plniť svoj výrobný plán na úkor zvýšenia výrobných kapacít elektromobilov. Problémy s dodávkami elektromobilov pritom Teslu a jej platiacich zákazníkov trápia aj naďalej.

 

 

Inzercia

Nepriaznivou skutočnosťou pre Teslu je, že od zákazníkov vyberá depozity vo výške 1000 USD už od mája 2017, pričom objednávky mnohých z nich dodnes americká spoločnosť nedoručila. Podľa vyjadrenia jedného zo zákazníkov je komunikácia s Teslou veľmi frustrujúca, pretože ani po vyplatení depozitu spoločnosť nekomunikuje a na otázky neodpovedá.

 

Negatívne na spoločnosť Tesla nahliadajú aj vyššie autority, ktoré jej poskytli dotácie vo výške 750 miliónov amerických dolárov ako investíciu do zamestnanosti. Obavy autorít sa týkajú toho, či vôbec Tesla vie s týmito prostriedkami nakladať zodpovedne a relevantne.

 

Už v minulosti bola Tesla terčom kritiky pre akvizíciu spoločnosti SolarCity za závratných 2,6 miliárd amerických dolárov. Túto spoločnosť venujúcu sa inštaláciám solárnych panelov založili bratranci Elona Muska a podľa Reuters pod vedením Tesly spoločnosť upadá (zdroj). Zatiaľ, čo v treťom kvartáli 2016, teda poslednom pred akvizíciou, objem jej solárnych inštalácií dosiahol 189 megawattov, za Q2 2018 to bolo iba 84 megawattov s prevažne klesajúcom trendom počas celého obdobia. Neznamená to, že SolarCity smeruje k zániku, ale trend poukazuje na jej postupný úpadok.

 

Aktuálna situácia na poli „solárnych aktivít“ Tesly odráža celkovú situáciu v spoločnosti, ktorá je v týchto mesiacoch predmetom prevažne negatívnych správ.

 

 

Zdroj: Reuters

 

 

 

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »