ICEHOTEL vo Švédsku
Švédsky ľadový hotel ponúka nové kráľovské apartmány
Prvý hotel na svete Nepochybne jeden z najvýnimočnejších hotelov na svete, švédsky ICEHOTEL prichádza na trh s novinkou v kráľovskom štýle. Prvý hotel na svete postavený zo snehu a ľadu predstavil úplne nový apartmán navrhnutý princom Carlom Philipom Bernadotte (princom Karolom Filipom zo Švédska) a jeho obchodným partnerom Oscarom Kylbergom. V luxusnom apartmáne s podtitulom „Sen noci… Prečítať celé
Prvý hotel na svete
Nepochybne jeden z najvýnimočnejších hotelov na svete, švédsky ICEHOTEL prichádza na trh s novinkou v kráľovskom štýle. Prvý hotel na svete postavený zo snehu a ľadu predstavil úplne nový apartmán navrhnutý princom Carlom Philipom Bernadotte (princom Karolom Filipom zo Švédska) a jeho obchodným partnerom Oscarom Kylbergom. V luxusnom apartmáne s podtitulom „Sen noci svätojánskej“ sa nachádza množstvo kvetinových prvkov a rastlín, ktoré podčiarkujú magickú atmosféru. Ikonický hotel sídli 200 kilometrov severne od polárneho kruhu v Jukkasjärvi.
Letné kvety v arktickom prostredí
Steny apartmánov tvoria ľadové bloky plné farebných rastlín, no nájdete v ňom i rôznorodú faunu či ohromujúci ľadový luster s kvetmi. Bernadotte a Kylberg tvrdia, že ich cieľom bolo vytvoriť moment zachytávajúci náladu svätojánskej oslavy letného slnovratu. Letný slnovrat alebo „Midsommar“ je jednou z najslávnejších osláv vo Švédsku, ktorá sa považuje za niečo ako neoficiálny štátny sviatok a Švédi mu prikladajú patričnú dôležitosť.
„Nuž, aký lepší spôsob existuje ako ukázať skutočný charakter ľadu, a to zapuzdrením tých najjemnejších a najkrajších švédskych letných kvetov v arktickom prostredí? Pre nás Švédov je letný slnovrat, a najmä svätojánska noc plná mýtov a legiend,“ uviedla dvojica vo vyhlásení.
„Škandinávska príroda, ktorá nás obklopuje kvetmi a ľadom, zohráva obrovskú úlohu v našej kultúrnej výchove a má vplyv na to, kým sme (my Škandinávci – severskí ľudia).
Dúfame, že naša vízia s apartmánom „Sen noci svätojánskej“ pozve aj vás, aby ste boli našou súčasťou.“

Kvetinový luster v novom kráľovskom apartmáne vo švédskom Icehoteli. Zdroj:www.icehotel.com
Bernadotte & Kylberg
Bernadotte, syn švédskeho kráľa Carla Gustafa a kráľovnej Silvie, založil v roku 2012 dizajnérsku agentúru. Agentúru s názvom Bernadotte & Kylberg rozbehol spoločne so svojím priateľom a dizajnérom Oscarom Kylbergom. Zatiaľ čo predtým spolupracovali so značkami ako Hästens (značkové luxusné postele) a Georg Jensen (dizajnérska spoločnosť zameraná na striebro), tentokrát urobili výnimku. Po prvýkrát sa vydali iným smerom a pracujú na projekte pozostávajúceho výlučne z ľadu a snehu.
Dvojica Bernadotte a Kylberg sa zaradila medzi 32 umelcov, ktorí boli vybraní vytvoriť najnovšiu verziu sezónneho hotela s rozlohou 2870 m₂.
Hotel momentálne pozostáva z 12-tich umeleckých apartmánov, 24 ľadových miestností a jednej slávnostnej sály. Icehotel vybudoval Yngve Bergqvist už v roku 1989, odvtedy sa každú zimu mení a renovuje.
V roku 2016 bol dokonca otvorený ICEHOTEL 365, stály areál v hoteli vybavený solárnou chladiacou technológiou. Je dostupný po celý rok a ponúka bar, umeleckú galériu i niekoľko apartmánov.

Bernadotte & Kylberg (Carl Philip Bernadotte a Oscar Kylberg) – zakladatelia dizajnérskej agentúry, ktorí stoja za apartmánom „Sen noci svätojánskej“ Zdroj:sk.pinterest.com

Kráľovský apartmán Midsummer Night’s Dream, (Sen noci svätojánskej). Zdroj: edition.cnn.com
Skutočné arktické prostredie
Podľa oficiálnej webovej stránky hotela sa teplota vo vnútri pohybuje „konštantne od -5 až
-7 stupňov Celzia“.
Tí, ktorí si apartmán zarezervujú, dostanú „spacáky v štýle expedície“ a taktiež kurz prežitia, ktorý im pomôže prispôsobiť sa zamrznutému prostrediu.
Hostia, ktorí sa rozhodnú prenocovať, majú umožnený prístup do svojich izieb presne o 18-tej hodine. Avšak vykurovaná servisná budova hotela s personálom je otvorená 24 hodín denne. V prípade potreby, tak majú možnosť opustiť apartmán a vrátiť sa do teplého prostredia.
V období, kedy Icehotel prvýkrát otvoril svoje brány, sa objavilo množstvo ďalších ľadových hotelov. Napríklad kanadský Hôtel de Glace, ktorý sa nachádza blízko mesta Quebec či rumunský Hotel of Ice so sídlom v pohorí Fagaras (v rumunských Karpatoch).
Icehotel tohtoročnú zimnú sezónu už otvoril, a to od 10. decembra – pričom potrvá až do 15. apríla 2022.

Švédsky ľadový hotel ponúka areál pod názvom Icehotel 365. Má skvostný ľadový bar, v ktorom sa podávajú nápoje z ručne vyrobených ľadových pohárov. Zdroj:https:www.icehotel.com
Zdroje: www.edition.cnn.com, www.bubo.sk, www.icehotel.com
Zdroj titulnej fotografie: icehotel.com