Zdravie a výživa

Superpotraviny roka 2024: Pridajte ich do jedálnička, predídete chorobám a posilníte si zdravie

Tieto potraviny majú výnimočné zloženie a dokážu významne zlepšiť zdravie.
Zdravá strava je najlepší spôsob, ako predchádzať rôznym chorobám či obezite.
Vydané 30. januára 2024 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Vyvážená a výživná strava je úzko spojená s celkovým zdravím a vitalitou. Konzumáciou zdravých potravín poskytujeme nášmu telu základné živiny, vitamíny a minerály potrebné pre optimálne fungovanie. Zdravá strava môže pomôcť predchádzať rôznym zdravotným stavom, ako je obezita, srdcové choroby, cukrovka a niektoré druhy rakoviny.

Práve začiatok roka je ako stvorený na zahájenie nových a zdravších návykov, ktoré vám nielen posilnia zdravie, ale celkovo zlepšia život. Výživoví odborníci zaradili pre tento rok medzi superpotraviny tieto výživné poklady, informuje portál ndtv.com.

Superpotraviny roka 2024

Chia semienka

Chia semienka sú drobné, ale sú plné základných živín ako sú omega-3 mastné kyseliny, vláknina, bielkoviny a antioxidanty. Telu prospievajú tým, že podporujú zdravie tráviaceho traktu, znižujú zápal, zlepšujú zdravie srdca a pomáhajú pri chudnutí. Chia semienka dokážu absorbovať vodu a vytvárať v žalúdku gélovitú látku, ktorá pomáha udržať pocit nasýtenosti a kontrolovať hlad.

Morské riasy

Morské riasy sú výborným zdrojom vitamínov, minerálov a antioxidantov vrátane jódu, železa, vápnika a vitamínov A a C. Začlenenie morských rias do vašej stravy môže podporiť funkciu štítnej žľazy, posilniť imunitu, pomôcť pri detoxikácii, riasy zmierňujú migrény, spevňujú kosti a kĺby a zlepšujú kardiovaskulárne zdravie aj trávenie. Riasy obsahujú tiež zlúčeninu nazývanú alginát, ktorá môže pomôcť znížiť vstrebávanie tukov, čím pomáha pri regulácii hmotnosti.

Morské riasy sú výborným zdrojom vitamínov, minerálov a antioxidantov. Zdroj: unsplash.com

Kurkuma

Táto indická aromatická korenina obsahuje zlúčeninu nazývanú kurkumín, ktorá je známa svojimi silnými protizápalovými a antioxidačnými vlastnosťami. Prospieva telu tým, že znižuje zápal, podporuje zdravie mozgu, zlepšuje trávenie a zlepšuje zdravie pokožky. Kurkuma môže tiež pomôcť v boji proti chronickým ochoreniam, ako je artritída, cukrovka a niektoré druhy rakoviny.

INZERCIA

Čo sa týka využiteľnosti kurkumínu, tak sám o sebe je málo vstrebateľný a preto ho je dobré kombinovať so štipkou mletého čierneho korenia. To totiž obsahuje piperín, ktorý vstrebateľnosť a teda využiteľnosť kurkumínu v tele zvyšuje až o 2-tisíc percent.

Kel

Kel je listová zelená zelenina bohatá na živiny, je plná vitamínov A, C a K, obsahuje tiež minerály ako vápnik a draslík. Prospieva telu tým, že podporuje zdravie očí, podporuje zdravie kostí, znižuje riziko srdcových ochorení a pomáha pri detoxikácii. Kel je tiež dobrým zdrojom vlákniny, ktorá podporuje trávenie a podporuje zdravé črevá.

Inzercia

Čučoriedky

Čučoriedky sú plné antioxidantov, vrátane antokyánov, ktoré im dodávajú žiarivú farbu. Tieto antioxidanty pomáhajú chrániť telo pred voľnými radikálmi a oxidačným stresom, čím znižujú riziko chronických ochorení, ako sú srdcové choroby a rakovina. Čučoriedky tiež podporujú zdravie mozgu, zlepšujú pamäť, posilňujú imunitné funkcie a majú vlastnosti účinné proti starnutiu.

Quinoa

Quinoa je bezlepkové semeno podobné zrnu, ktoré je bohaté na bielkoviny, vlákninu, vitamíny a minerály. Prospieva telu tým, že mu poskytuje kompletné bielkoviny, podporuje reguláciu hmotnosti, podporuje zdravie čriev a stabilizuje hladinu cukru v krvi. Quinoa je tiež dobrým zdrojom železa, horčíka a kyseliny listovej, vďaka čomu je vynikajúcou voľbou pre vegetariánov a vegánov.

Avokádo

Avokádo je plné zdravých mononenasýtených tukov, vlákniny, vitamínov a minerálov. Prospievajú telu tým, že zlepšujú zdravie srdca, znižujú hladinu cholesterolu, podporuje zdravú pokožku a vlasy a podporuje reguláciu hmotnosti. Avokádo je tiež bohaté na antioxidanty ako luteín a zeaxantín, ktoré sú nevyhnutné pre zdravie očí.

Pokračujte na ďalší príspevok »