Objavme krásy Slovenska

Slovenský Santiago de Compostela: Medzilaborce, Humenné či Svidník. Aj toto sú slovenské pútnické mestá!

V súčasnosti je turizmus veľkým článkom v ekonomike každej krajiny. Ľudia cestujú z mnohých dôvodov, ako napríklad spoznávanie sveta, plnenie si detských snov a dokonca nový rozmer naberá aj tzv. náboženský turizmus. Zvučné názvy miest ako Jeruzalem, Mekka, Medžugorie či Santiago prilákali už tisícky turistov. Na Slovensku vznikol nový projekt, ktorý má rovnaký charakter ako svetoznáme pútnické mestá. Svätomariánska púť je inšpirovaná práve Cestou svätého Jakuba.
Vydané 26. marca 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Vášnivá cestovateľka, prekladateľka a milovníčka mačiek | Indonézia

Pre veľa cestovateľov má pojem Santiago de Compostela obrovský rozmer. Nachádza sa v ich zozname miest, ktoré vo svojom živote chcú navštíviť. Santiago de Compostela nie je len také obyčajné mesto na severe Španielska, ale ponúka siahodlhú históriu, nad ktorou sa pozastaví každý veriaci.

Všetci veriaci majú svoje pútnické miesta a práve Santiago je jedným z nich, avšak, v tomto článku nehrá hlavnú rolu. Mnohí turisti či neturisti z rôznych kútov sveta sa vyberajú na túto púť z náboženských dôvodov alebo si iba chcú splniť svoj cestovateľský sen. Jedno je však isté – ide o púť svätého Jakuba, ktorý bol Kristov učeník a podľa zdrojov siahajúcich do nám vzdialenej histórie boli jeho pozostatky pochované práve v katedrále v meste Santiago.

Aj napriek našej malej rozlohe sme si vydobyli prívlastok malá veľká krajina alebo v angličtine a little big country. Hoci sme malí, máme tu omnoho viac ako sa zdá. Podmanivá príroda, mohutné stavby hradov a zámkov pripomínajúce životy niekdajších panovníkov, cudzincami obdivované jaskyne či menej známe drevené kostolíky lemujúce sever východného Slovenska.

INZERCIA

Prečo slovenský Santiago de Compostela?    

Prezerajúc si mini knihovničku v útulnom podkroví som natrafila na knihu, ktorej úvod mi tak trochu vyrazil dych. Po krátkom začítaní sa vychádza najavo, že kniha, ktorú držím v ruke je vlastne inšpirovaná práve pútnickou cestou tzv. Camino de Santiago alebo v preklade cesta svätého Jakuba, ktorá je opísaná vyššie.

Inzercia

Svetlo z východu alebo inými slovami Svätomariánska púť je novovzniknutý projekt v medzinárodnej spolupráci medzi Slovenskou republikou a Poľskom, ktorí spája pútnické mesta v slovenskom a poľskom pohraničí. Ide o kresťanské objekty v Prešovskom kraji rozdelené na rímskokatolícke, gréckokatolícke a dokonca aj pravoslávne.

Táto púť nemá až takú obšírnu minulosť ako tá vyššie spomenutá, no ponúka čosi viac. Nemusíte precestovať tisícky kilometrov, ale je rovno pod nosom. Ak nepatríte k silne veriacim, no cesta vás zaujala, môžete to vziať ako potulky po východnom Slovensku a spoznať aj túto nepoznanú krásu.

Na poľskej strane sú v tomto projekte zapojené aj pútnické miesta ako Zakopane či početnejší Rzeszów. Na tomto linku nájdete podrobnejšie informácie o celej trase. Projekt bol dokonca prezentovaný aj v samotnom Santiagu a nadviazala sa aj spolupráca.

Rozhodla som sa vybrať 3 pútnické mestá na východe Slovenska, návštevou ktorých sa dá spojiť aj s kultúrnou pamiatkou

1. Svidník-Záhradná

Chrám Narodenia Presvätej Bohorodičky je gréckokatolícky kostol, vďaka ktorému je aj Svidník na zozname miest Svätomariánskej pute. Okrem toho sa v tomto malom mestečku na severovýchode Slovenska nachádza aj Vojenské historické múzeum. Zopár kilometrov od mesta je hraničný priechod Dukla, na ktorom sa odohrávali krvavé boje v druhej svetovej vojne. Zachovala sa tam aj vyhliadková veža, ktorú sa oplatí navštíviť. V meste sa nachádza aj skanzen ukrajinsko-rusínskej kultúry.

Zdroj: www.vhu.sk

2. Medzilaborce

Malé nenápadne mestečko na severovýchode Slovenska, ktoré si taktiež vydobylo miesto na zozname pútnických miest, a to vďaka rímskokatolíckemu Kostolu Bohorodičky Panny Márie. Okrem toho sa v meste nachádza aj Múzeum moderného umenia Andyho Warhola, ktoré vzniklo ako prvé na svete venované osobnosti kráľa pop-artu. Veď, kto nepozná tieto slávne plechovky. V blízkom okolí mesta sa nachádza obec Kalinov, ktorá so sebou nesie prívlastok prvej oslobodenej obci na území Československa.

Zdroj: www.pomofinal.blogspot.com

3. Humenné

Neďaleko Medzilaboriec je o trochu väčšie mesto Humenné, v ktorom sa nachádzajú rovno dva pútnické kostoly. Jeden je gréckokatolícky Chrám Zosnutia Presvätej Bohorodičky a druhý rímskokatolícky Kostol Všetkých svätých. Okrem náboženských objektov sa v meste nachádza aj kaštieľ, Humenský zámok, nesúci titul národnej kultúrnej pamiatky, ktorý bol sídlom niekdajšej dynastie Drugetovcov.

Zdroj: www.muzeumhumenne.sk

Toto nie je ani zďaleka všetko, čo naše Slovensko ponúka, no je to aspoň malá ochutnávka toho, čo si môžete pozrieť. Pre lepšie naplánovanie výletu sledujte túto stránku, kde nájdete podrobnejšie informácie a trasu cesty.

Pokračujte na ďalší príspevok »