Slovenská Wikipedia sa vypne na protest proti smernici EÚ o autorskom práve

21. marca 2019 bude slovenská, česká i nemecká Wikipedia na 24 hodín zablokovaná. Zámerne, ale s dobrým dôvodom.
Vydané 20. marca 2019 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Odstavenie Wikimedie na celých 24 hodín môže byť pre mnohých veľmi nepríjemným prekvapením. Študenti, novinári, bežní návštevníci, tí všetci si život a prácu bez Wikipedie už ani nevedia predstaviť, nevyhnutne si to však tento štvrtok budú musieť vyskúšať. Slovenský tím Wikipedie chce aj takto demonštrovať, ako by vyzerala prax, keby v Európskej únii zaviedli pripravovanú smernicu o autorskom práve.

 

Výpadok Wikipedie na Slovensku, v Českej republike a v Nemecku bude organizovaný, koordinovaný a časovo ohraničený na presne 24 hodín. Webstránka nebude pre čitateľov dostupná vo štvrtok 21. marca 2019.

Tento krok správcov je verejným protestom proti návrhu smernice Európskeho parlamentu a rady o autorskom práve na jednotnom digitálnom trhu.

 

„Kritika sa týka najmä článkov 11 a 13 návrhu smernice, ktorých prijatie môže obmedziť možnosti kreatívneho vyjadrovania a oklieštiť tak slobodu na internete,“ uvádzajú správcovia slovenskej Wikipedie na svojich stránkach v oficiálnom vyhlásení. a pokračujú: „Ak by bol návrh smernice v súčasnom znení prijatý, povedie to k obmedzeniu možností šírenia informácií na internete. Podľa článku 11 budú predmetom autorského práva aj odkazy s krátkym úryvkom z textu (perexom), pričom držiteľ autorských práv môže rozhodnúť o ich spoplatnení. Takýto krok postihne tzv. agregátory správ, teda weby, ktoré správy zhromažďujú a organizujú.“

Podľa Wikipedie zavedenie nových smerníc bude obmedzovať slobodu internetu a celý internetový ekosystém. Podstatou smernice je totiž v konečnom dôsledku obmedzenie dostupnosti informácií.

O návrhu smernice sa bude hlasovať 26. marca 2019 na zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu. Wikipedia žiada, aby bol súčasný návrh smernice zamietnutý a aby sa o novom návrhu rokovalo až po voľbách do Európskeho parlamentu, ktoré sa uskutočnia v máji 2019.

 


Zdroje:

Slovenská Wikipédia nebude 21. marca dostupná na protest proti európskej smernici o autorskom práve
Wikipédia:Reforma autorského práva v EU 2019

Pokračujte na ďalší príspevok »