Šaty budúcnosti: Technologický pokrok má svoje miesto aj v módnom priemysle

Udržať krok s novými trendmi je ľahké, ak ich určujete. Čím lákajú módne značky v súčasnosti? Pokroky v módnom biznise Vďaka technológiám, ktoré v posledných rokoch napredujú ako nikdy predtým, sú zmeny vo výrobnom priemysle také rýchle, že ich možno prirovnať k priemyselnej revolúcii, ktorá zasiahla západný svet v 19. storočí. Móda, samozrejme, nebola výnimkou. Ide o jedno… Prečítať celé
Vydané 31. októbra 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Udržať krok s novými trendmi je ľahké, ak ich určujete. Čím lákajú módne značky v súčasnosti?

Pokroky v módnom biznise

Vďaka technológiám, ktoré v posledných rokoch napredujú ako nikdy predtým, sú zmeny vo výrobnom priemysle také rýchle, že ich možno prirovnať k priemyselnej revolúcii, ktorá zasiahla západný svet v 19. storočí. Móda, samozrejme, nebola výnimkou. Ide o jedno z najväčších priemyselných odvetví na svete, keďže má podľa odhadov dosiahnuť do roku 2030 výnos až 3,3 bilióna dolárov.

Prehliadky ročne prilákajú tisíce záujemcov o najnovšie módne trendy. zdroj: pexels.com

Preto je prekvapujúce, že spôsob, akým dnes móda funguje, sa za posledných dvadsať rokov až tak nezmenil. Máme na mysli hlavne platový nepomer medzi lacnou pracovnou silou a korporáciami, ktoré na drahých výrobných nákladoch ušetria miliardy. Potreba získať si nových spotrebiteľov a zároveň si udržať tých starých však neutícha ani v tomto biznise.

Módne domy už nelákajú iba prestížnym menom, ale aj unikátnymi kúskami, ktoré dokážu zmeniť pohľad na odevné trendy 21. storočia. Či už je to prehliadka novej kolekcie alebo ostro sledované „fashion weeky“, na mólach sa objavilo niekoľko prevratných dizajnov. Niektoré z nich už nemožno označiť ako futuristické, keďže záujem veľakrát vzrástol krátko po skončení prehliadky.

Trojrozmerné korzety

Od nástupu 3D tlačiarní sa mnoho značiek zameralo na možnosť výroby na požiadanie. Napriek tomu, že výroba trvá veľa hodín, výsledkom je menej odpadu. Plusom je aj menšia náročnosť práce, pričom sa vznik prebytočného odpadu znižuje o 35%.

K priekopníčkam využitia trojrozmernej tlače v haute couture patrí Iris Van Herpen. Holandská dizajnérka má za sebou rozsiahlu prácu s 3D tlačiarňou , ktorá siaha až do roku 2010. Jedným z jej najpozoruhodnejších kúskov je top „Crystallization“ – vytlačený z bieleho polyamidu.

šaty

Šaty vytlačené v 3D predstavujú plastovú kostru, a zároveň symbolizujú pocit znovuzrodenia, ktorý človek cíti počas zoskoku s padákom. zdroj: pinterest.com

Van Herpen dodnes využíva sofistikované technológie na to, aby prezentovala svoje výtvory. Medzi jej klientov patria Bjork, Beyonce a Lady Gaga, pre ktoré vyrobila špeciálne 3D tlačené módne kúsky.

Inteligentné látky

Budúcnosť módneho priemyslu sa odráža aj na spôsobe, akým výrobcovia získavajú tkaniny. V spojení s 3D systémom sa medzi najnovšie vynálezy radí látka meniaca farbu. Systém vytvorený výskumníkmi MIT s názvom ColorFab 3D tlačí objekty pomocou „fotochromických atramentov“. Farebnosť sa odvíja od určitých vlnových dĺžok UV svetla. Jedným z prvých výrobkov bol prsteň, ktorý sa dá naprogramovať do množstva prispôsobiteľných farieb.

Medzi ďalšie technológie 3D dizajnu patrí CLO. Tento nástroj umožňuje značkám aktuálne upravovať šaty a okamžite kontrolovať zmeny pre jednotlivých zákazníkov. zdroj: unsplash.com

Najnovšie sa v módnom priemysle sa snaží preraziť aj Google. Project Jacquard z laboratória ATAP (Advanced Technology and Projects) spoločnosti Google je kolekcia vodivých nití na tkanie textílií. Šaty, obrusy, koberčeky a iné produkty zmenia pri dotyku svoju farbu.

Tím, ktorý stojí za Project Jacquard, tiež umožňuje zmenu farieb pomocou Ebb. Je to technológia tkanín meniaca farbu, ktorá by mohla byť jedného dňa naprogramovaná tak, aby zmenila našu náladu alebo prostredie. Materiály Ebb by nám dokonca mohli pomôcť pri vykonávaní mnohých činností, ktoré v súčasnosti vykonávame na našich telefónoch namiesto toho pomocou farebných signálov. Napríklad, keď dostanete prichádzajúci hovor, farba vašej manžety sa zmení.

Priamo na telo

Naposledy módny svet ohúrila prehliadka francúzskej značky Coperni. Na parížskom týždni módy prezentovali šaty, ktoré vznikli nastriekaním tekutého vlákna priamo na telo modelky. Materiál vyvinula spoločnosť Fabrican, založená módny návrhárom Manelom Torresom. Inštitúcia sa zaoberá technológiou sprejovania tkanín od roku 2003.

Nastriekaná tkanina Fabrican je kvapalina vyrobená z prírodných a syntetických vlákien – vlna, mohér, bavlna, nylon a celulóza v závislosti od potreby. Kvapalný roztok sa nastrieka aerosólom alebo striekacou pištoľou na telo, ktoré sa potom pri kontakte s povrchom vyparí a vytvorí netkanú textíliu.

Potom, čo tvar šiat nastriekali na telo modelky Belly Hadid, zamestnankyňa Coperni upravila jednoduchú bielu látku. Šatám skrátila dĺžku, pridala rázporok, stiahla ramienka a Hadid sa s takto upraveným modelom prešla po miestnosti.

Zlé jazyky tvrdia, že išlo iba o reklamný trik, ktorý nebude mať dlhú životnosť. Dôležitá je však miera jeho dosahu. Takmer 48 hodín po predstavení dosiahla hodnota mediálneho vplyvu 26,3 milióna dolárov, pričom 20,9 milióna dolárov z tejto sumy pripadlo sociálnym médiám. Virálne momenty teda určite zaujali verejnosť a je len otázkou času, kedy sa uplatnia aj v bežnej konfekcii.

Zdroje: www.dezeen.com, www.techpacker.com

Zdroj titulnej fotografie: www.pinterest.com

Pokračujte na ďalší príspevok »