Najbohatšia rodina sveta

Rodina Waltonovcov zarobí každý deň 100 miliónov dolárov. Kde pramenia jej zisky?

Waltonovci sú významnou podnikateľskou rodinou, každú hodinu si na svoje konto pripíše štyri milióny dolárov.
Vydané 14. augusta 2019 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Vedeli ste, že v Spojených štátoch v obchodoch Walmart je minimálna mzda 11 amerických dolárov na hodinu? Neznie to zle, po prepočte je to 9,80 eur a stále je nepomerne viac ako slovenských 2,989 eur. Nepomerne lepšie je na tom rodina Waltonovcov, ktorá Walmart vlastní. Za tú jednu hodinu inkasuje štyri milióny amerických dolárov.

Dnes už tretia generácia rodiny Waltonovcov vďaka majetku v hodnote 191 miliárd USD figuruje na najvyššej pozícii v Bloombergovom zozname najbohatších rodín sveta. Od júna 2018, kedy sa umiestnili na prvej priečke, dokonca zbohatli o ďalších 39 miliárd. Ako je vôbec možné dosahovať takéto čisté zisky? Len pre zaujímavosť, hodnota majetku všetkých rodín v uvedenom zozname predstavuje astronomických 1,4 bilióna amerických dolárov.


Zľava: Jim Walton, Alice Walton, Jimova žena Lynne McNabb Walton, Rob Waltonova žena Melani Lowman Walton a Rob Walton. ZDROJ: RICK T. WILKING / STRINGER (fotografie je na serveri bloomberg.com)

 

Podobne dobre sa v priebehu posledného roka darilo aj ostatným najmajetnejším rodinám USA. Napríklad Marsovci za uplynulý rok zbohatli o 37 miliárd dolárov na súčasných 127 miliárd a Kochovci o 26 miliárd na súčasných 125 miliárd USA. Štvrtú pozíciu v zozname najbohatších rodín zastáva Saudská kráľovská rodina s majetkom v hodnote 100 miliárd amerických dolárov. Zisky nadobúda prevažne z ropného priemyslu, obchodu s pozemkami a zo štátnych kontraktov a pozostáva z až 15-tisíc členov.

Zdá sa, že doba bohatým rodinám praje – ale iba im. Podľa Bloombergu väčšinu bohatstva USA vlastní horných 0,1 percenta, tento trend pritom sledujeme už od roku 1929. A 25 najbohatších rodín za posledný rok nahromadilo až o 24 percent viac majetku.

Podľa niektorých je to nevýhoda a nedostatok kapitalizmu, podľa iných je práve tento stav jeho podstatou.

Waltonovci, ale aj všetky ostatné rodiny, nehromadia majetok iba vďaka zisku svojich spoločností. Sú kapitalisti, teda ich príjmy sú diverzifikované a významná časť prostriedkov im prichádza ako výnos z investovania. Tomu sa hovorí, že nechávajú za seba pracovať kapitál. Dividendy zo zisku Walmartu každý rok prinesú do ich rodinnej kasy tri miliardy dolárov.

Inzercia

 

zdroj: waltonfamilyfoundation.org

Kto sú Waltonovci?

Za úspechom rodiny Waltonovcov stojí Samuel Moore „Sam“ Walton. Práve on v roku 1962 založil sieť predajní Walmart a po jeho smrti 5. apríla 1992 vedenie prevzala ďalšia generácii, synom a dcére. Vlastníctvo vo firme zanechal svojej žene a deťom. Tí biznis naďalej zveľaďovali a dnes sa tešia mimoriadnym úspechom.

„Do roku 1976 sa jeho trhová hodnota pohybovala už na 176 miliónoch dolároch a na začiatku 90. rokov to bolo už neuveriteľných 45 miliárd dolárov,“ uvádza J&T vo svojom článku o Samovi Waltonovi.

Rodina sa venuje aj charitatívnej činnosti. Na ich vlastnú nadáciu Walton Family Foundation, ktorá sa zameriava predovšetkým na lokálne spoločenské a environmentálne problémy a vzdelávanie (K-12 Education), v priebehu desiatich rokov venovali viac ako dve miliardy dolárov. Za rok 2018 nadácia venovala na štyri hlavné okruhy podpory 595,9 miliónov amerických dolárov.

zdroj: waltonfamilyfoundation.org

 

10 najbohatších rodín sveta

Waltonovci – Walmart: $190.5 miliárd

Marsovci – Mars: $126.5 miliárd

Kochovci – Koch Industries: $124.5 miliárd

Saudská kráľovská rodina: $100 miliárd

Wertheimerovci – Chanel: $57.6 miliárd

Hermesovci – Hermes: $53.1 miliárd

Rodiny Van Damme, De Spoelberch a De Mevius – Anheuser-Busch InBev: $52.9 miliárd

Rodiny Boehringer a Von Baumbach – Boehringer Ingelheim: $51.9 miliárd

Ambaniovci – Reliance Industries: $50.4 miliárd

Rodiny Cargill a MacMillan – Cargill Inc.: $42.9 miliárd

 

 

 

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »