Renáta Názlerová o inkluzívnom vzdelávaní: Celý systém školstva potrebuje reformu

Inkluzívne vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením je témou, ktorá je v súčasnosti veľmi aktuálna, no pre jeho zavedenie stále nie sú na Slovensku vytvorené potrebné podmienky. Na tento nedostatok poukazuje aj dobročinný Ples v opere, ktorého tohtoročným poslaním je práve podpora detí so zdravotným znevýhodnením na ich ceste za kvalitným vzdelaním a plnohodnotným životom. Foto: Peter Frolo Tento […]

MAGIC TRAVEL, VisitMaldives.sk

Inkluzívne vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením je témou, ktorá je v súčasnosti veľmi aktuálna, no pre jeho zavedenie stále nie sú na Slovensku vytvorené potrebné podmienky. Na tento nedostatok poukazuje aj dobročinný Ples v opere, ktorého tohtoročným poslaním je práve podpora detí so zdravotným znevýhodnením na ich ceste za kvalitným vzdelaním a plnohodnotným životom.

Foto: Peter Frolo

Tento zámer prišla na ples podporiť aj známa moderátorka, spisovateľka a aktuálne aj mediátorka Renáta Názlerová, ktorá sa týždeň čo týždeň stretne so zúfalým rodičom prosiacim ju o pomoc pre svoje zdravotne znevýhodnené dieťa.

Sama je mamou synovi, ktorý má poruchy učenia a z vlastnej skúsenosti vie, ako funguje, resp. nefunguje náš vzdelávací systém. Na túto tému sme s ňou preto urobili rozhovor.

Máte osobnú skúsenosť s vlastným synom. Aké zdravotné znevýhodnenie má Váš syn Matěj?

Syn Matěj má poruchy učenia – dysgrafia, dyslexia, dysortografia a dykalkúlia. Nie je to v pravom zmysle zdravotný hendikep, ale bol vedený ako integrovaný žiak so špeciálnymi vzdelávacími potrebami. Čo v praxi znamenalo, že keď narazil na učiteľa s pochopením a školu vnímajúcu tieto deti ako normálne deti, ktoré len potrebovali iný prístup, tak sa mu darilo. A keď nie, trpel on a my  s ním.

Renáta Názlerová, moderátorka a spisovateľka

Renáta Názlerová, moderátorka a spisovateľka

Aké školy doteraz absolvoval?

Skončil strednú pedagogickú školu a teraz študuje na vysokej škole psychológiu. A žiaľ, aj ako vysokoškolák zažíva niektorých pedagógov, ktorí sú absolútne nekompetentní, a je smutné, že sa tak deje na vysokých školách, kde by učiť naše deti mala elita národa. Inými slovami, nie je to vždy len o technických podmienkach vzdelávania detí so špeciálnymi vzdelávacími potrebami, ale vždy je to o ľuďoch, vždy! A kým nepochopíme, že tieto deti a títo študenti nie sú zlí, nie sú nezvládnuteľní, nie sú menej talentovaní – len potrebujú iné podmienky, tak sa nikdy nikam nepohneme.

Ako sa prejavovali jeho bariéry v učení? Kto mu pomáhal s učením?

Kto mu pomáhal? Deti ako môj syn chodia pravidelne do pedagogicko psychologickej poradne, kde sa im venuje špeciálny pedagóg a pomáha im hľadať spôsoby, ako sa učiť inak než je bežné. Takže táto pani psychologička urobila pre nášho syna veľmi veľa, a hlavne asi to, že vždy stála na jeho strane a pomáhala mu chápať, čo sa to deje… A samozrejme my rodičia, a hlavne ja.

Ako vnímate problematiku inkluzívneho vzdelávania na Slovensku? Najmä v porovnaní so zahraničím, kde je školstvo na výrazne vyššej úrovni.

Ak mám byť úprimná, celý systém školstva potrebuje reformu. Žiaci so špeciálnymi vzdelávacími potrebami sú najvypuklejší z problémov, ktoré školstvo má. Veľa sa o tom hovorí, ale verte mi, v praxi je to rarita, aby škola skutočne s takýmito deťmi vedela pracovať. Deti sú na PN-kách, lebo školská dochádzka je povinná, ale škola dieťa prijať nechce. V inom prípade sa postará o to, že sa dieťa psychicky zosype za pár týždňov strávených v prostredí, kde sa mu posmievajú, šikanujú ho a rodiča označujú za neschopného dobre si vychovať svoje dieťa.

Čo hovoríte na to, že dobročinný  Ples v opere otvára tému inkluzívneho vzdelávania v spoločnosti? Má to zmysel?

Presne viem, čo to znamená pre rodičov, koľko úsilia musia vyvinúť, aby svojmu dieťaťu dali dobrý štart do života, a že nie vždy to dokážu vlastnými silami. Niekedy naozaj potrebujú, aby im v tom niekto pomohol. Podpora takejto témy má určite zmysel, pretože vychádzam z osobnej skúsenosti.

Renáta Názlerová, moderátorka, spisovateľka (foto: Peter Frolo)

Renáta Názlerová, moderátorka, spisovateľka (foto: Peter Frolo)

Prečo ste sa rozhodli podporiť Ples v opere?

Chcem, aby sa o tejto problematike naozaj hovorilo, pretože iná cesta nie je, okrem tej, že budeme úprimní a budeme hovoriť otvorene.

Práve z toho dôvodu sa mi myšlienka dobročinného zámeru Plesu v opere veľmi páči, pretože deti, ktoré majú špecifické potreby, či už zo zdravotných alebo akýchkoľvek iných dôvodov pribúda a my ako spoločnosť sa musíme voči tomu postaviť veľmi zodpovedne a umožniť týmto deťom kvalitne sa pripraviť na ich dospelosť.

Ako prebiehali vaše plesové prípravy? Dávali ste si u niekoho šiť šaty?

Ženy mojej konfekčnej veľkosti moc na výber nemajú. Preto mi šaty šila návrhárka Hanka Převrátilová, ktorá sa nebojí šiť pre iný typ postavy, než je bežné. Nechali sme sa inšpirovať mojim obľúbeným orientom, kde sa ja osobne cítim ako doma. Verím, že okrem mňa sa moja róba páčila aj iným, a kto vie, možno to nejakú dámu aj inšpirovalo. Veď plesová sezóna sa práve začala.

A na záver, čomu sa teraz venujete?

Aktuálne pripravujem nový román (okrem bežnej práce, vzdelávanie iných, písania scenárov, mediácie a nakrúcania) a tento sa bude venovať ženám oblých tvarov.

Volkswagen ARTEON

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Renáta Názlerová o inkluzívnom vzdelávaní: Celý systém školstva potrebuje reformu

Inkluzívne vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením je témou, ktorá je v súčasnosti veľmi aktuálna, no pre jeho zavedenie stále nie sú na Slovensku vytvorené potrebné podmienky. Na tento nedostatok poukazuje aj dobročinný Ples v opere, ktorého tohtoročným poslaním je práve podpora detí so zdravotným znevýhodnením na ich ceste za kvalitným vzdelaním a plnohodnotným životom. Foto: Peter Frolo Tento […]

22. januára 2018


Fotogaléria

Každá mala garsónka má obrovský potenciál, pozrite si príklady zo sveta

Aj malé garsónky môžu byť pekným miestom na život, stačí do nich investovať trocha času, peňazí a citu.

19. septembra 2019

Jeden mobil na celý život: Etická výroba sa stáva novým trendom

Mali by sme skončiť s konzumným spôsobom života a začať si elektroniku viac vážiť? Určite áno, ale nevieme, či je toto tá správna cesta…

18. septembra 2019

Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019
PORADŇA

Ako si najlacnejšie zaobstarať nové auto? Vďaka tomuto ušetríte tisíce eur

Ak sa pohrávate s myšlienkou, či je výhodnejšia kúpa auta alebo iné formy jeho zadováženia, tento článok je určený práve vám.

13. septembra 2019

Autosalón Frankfurt 2019

Toto sú vyšperkované Škody, vizionárske BMW a Mercedes, znovuzrodený Defender a nový Hyundai i10

Prinášame vám výber najvýznamnejších noviniek z autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom.

12. septembra 2019

SpaceX vynesie na orbit satelity superrýchleho internetu

Operátor SES vyšle sedem nových družíc na strednú obežnú dráhu na nosiči Falcon 9. Nové satelity výrazne zvýšia výkonnosť už osvedčenej siete O3b.

10. septembra 2019

Osobné financie

Narodenie dieťaťa z finančného hľadiska: na čo myslieť a ako ušetriť?

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

10. septembra 2019

Elektromobil pre masy? Nový Volkswagen s parádnym dojazdom a cenovkou hovorí áno

V predvečer automobilového veľtrhu vo Frankfurte sme spoznali jeden z jeho highlightov.

9. septembra 2019

Peugeot uvádza plug-in hybrid už aj v nádhernej 508-čke. Elektrický dojazd je veľmi slušný

Síce bez pohonu oboch náprav, ale i tak s veľmi zaujímavými parametrami.

9. septembra 2019

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Bell APT 70

Americký Bell pokročil s výrobou nákladných dronov s autopilotom, zaujíma sa o ne NASA

Lietajú na elektrinu na maximálnu vzdialenosť 56 km a unesú až 32 kg.

6. septembra 2019

Plejáda technických inovácií a úžasné parametre. Aj o tom je prvé elektrické Porsche, nový Taycan

Na svet prichádza doposiaľ najväčší konkurent pre Teslu.

5. septembra 2019

Vyskúšajte smoothie: recept ako na to, tipy a čomu sa naopak vyhnúť?

Smoothie valcuje svet a zdá sa, že len tak skoro tento gastronomický trend neutíchne. Spolu s nápojom sa veľmi darí aj smoothie bowls, miskám s pestrou zmesou ovocia, farieb, konzistencií a chutí. Vyzerá to tak, že čo nevidieť budú malé obchodíky so smoothie bowls za každým rohom a novinka určite neobíde ani Slovensko.

5. septembra 2019

Činohra SND má nového šéfa, je ním Peter Kováč

Dramaturgicky pripravil viac ako 100 divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách.

4. septembra 2019

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Obľúbená 3008-čka dostala (hybridnú) štvorkolku. Ide o najvýkonnejší Peugeot súčasnosti

Už pri odhalení novej 3008-čky odznelo, že neskôr príde aj verzia s pohonom všetkých štyroch kolies. Ten čas nastal práve teraz.

3. septembra 2019

Mobilita po novom

Monocykle alebo lietajúce jetpacky? Toto sú dve alternatívy dopravy budúcnosti

Čoraz komplikovanejšia individuálna mobilita si vynucuje vznik úplne nových dopravných prostriedkov.

3. septembra 2019

Bugatti má vo vrecku ďalší rekord. Upravený Chiron pokoril maximálnu rýchlosť 490 km/h!

Ako blesk z jasného neba prichádza správa, že Bugatti prekonáva magickú bariéru 300 míľ za hodinu.

2. septembra 2019