Sociálna sieť Reddit

Sociálna sieť Reddit príde na burzu a uzavrela partnerstvo so spoločnosťou Google

Svoje plány o vstupe na burzu oznámili takmer pred mesiacom, teraz sa tešia obrovskému záujmu potenciálnych investorov.
Tento krok však môže dopadnúť inak, ako si myslia. Cena akcií môžu rovnako rýchlo vystreliť, ako aj spadnúť.
Vydané 19. marca 2024 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Rozmanitosť sociálnych sietí poskytuje používateľom širokú paletu možností. Napriek populárnosti veľkých platforiem, akými sú Facebook či Instagram od spoločnosti Meta, existujú aj menšie alternatívy. Do tejto kategórie by sme mohli zaradiť aj Reddit.

Ten vznikol ešte v roku 2005 v Spojených štátoch amerických, pričom sa líšil od ostatných hráčoch na trhu. Kdežto ostatné siete ponúkali používateľovi osobnú stránku, Reddit vsadil na diskusné fóra, takzvané „subreddity“. Tie združujú používateľov na základe záujmov.

Spoluzakladateľ a súčasný generálny riaditeľ Redditu Steve Huffman uviedol, že na ich sociálnej sieti môžete nájsť viac ako 100-tisíc komunít. Diskusia na nich „prechádza od vznešeného k smiešnemu, od triviálneho k existenciálnemu, od komického k vážnemu“.

Napriek tomu sa nikdy nedokázali vyrovnať konkurencii. Práve veľmi špecifický obsah komunít a veľmi ľahké moderovanie obsahu spoločnosť brzdilo od získania viac inzerentov. V dôsledku toho sa Reddit rozhodol, že 21. marca tohto roku vstúpi na burzu.

Čo prinesie Reddit na trh?

Tento plán oznámili 22. februára, keď Komisii pre cenné papiere a burzu Spojených štátov amerických zaslali registračný formulár. V ňom uviedli, že plánujú na trh uviesť 22 miliónov akcií. Ich cena sa má pohybovať od 31 do 34 amerických dolárov za jednu akciu.

Americká spoločnosť očakáva, že predajom 15.3 milióna akcií by mala získať finančné prostriedky v rozmedzí 473,6 až 519,4 milióna amerických dolárov. Ďalších 6,7 milióna akcií uvoľnia súčasní investori, ktorí vďaka tomu zarobia od 208,4 do 228,6 milióna dolárov.

Reddit

Každý deň aktívne používa Reddit viac ako 72 miliónov používateľov. Zdroj: unsplash.com/@firmbee

Portál AP News však poukazuje na odlišnosti tohto vstupu na burzu. Spoločnosť Reddit chce vyhradiť približne osem percent všetkých akcií pre určitých členov predstavenstva a takzvaným „priateľom a rodinným príslušníkom“ členov predstavenstva a zamestnancov.

Nezabudli ani na svoju používateľskú základňu a dobrovoľných moderátorov obsahu. Tí si ich môžu zakúpiť na základe poradovníka, ktorí sa odvíja od ich aktivity na platforme. V prípade používateľov ide o počet bodov „karmy“, moderátori sú zoradení na základe počtu „moderátorských aktivít“.

S investovaním radšej počkajte

Plány spoločnosti Reddit sú známe už takmer mesiac. Stále viac sa zdá, že ich plány zárobku z predaja akcií sa im vydaria. Potvrdzuje to aj fakt, že prvotná verejná ponuka (IPO) spoločnosti Reddit je v súčasnosti štyri až päťnásobne prekročená, o čom informoval Reuters.

Avšak môže ísť o investičné riziko práve kvôli vyhradených 1.76 milióna akcií pre používateľov platformy. Podľa AP News ide o dostatočné množstvo, aby vyvinuli významný tlak na cenu akcií. Cena jednej akcie môže kvôli tomu rýchlo narásť, ale aj klesnúť.

Portál zároveň uviedol spoločnosť, ktorú tento osud stretol v minulosti – Robinhood Markets. Jej akcie začali na 38 amerických dolároch za kus a už o päť dní sa cena vyšplhala na 85 dolárov. Neskôr klesla na 40 dolárov. V súčasnosti sa pohybuje okolo 17 dolárov.

Reddit

Používatelia Redditu v minulosti neočakávane ovplyvnili cenu akcií spoločnosti GameStop. Zdroj: unsplash.com/@techdailyca

Redaktor ekonomického portálu Forbes  Peter Cohan aj preto varuje čitateľov, aby s kúpou akcii Redditu radšej počkali. „Ak musíte investovať do akcií Reddit, počkajte, kým spoločnosť oznámi výsledky za prvý štvrťrok,“ napísal v svojom texte.

Ponuka, ktorá sa nedá odmietnuť

Vstup na burzu však nie je jediný spôsob, ktorým chce Reddit zvýšiť svoje obraty. V ten istý deň, keď oznámili svoje plány o vstupe na burzu, spoločnosť Google vydala príspevok na svojom blogu. V ňom píšu o tom, že spoločnosti prehĺbia vzájomnú spoluprácu.

Google o Reddite napísal, že „zohráva jedinečnú úlohu na otvorenom internete ako veľká platforma s neuveriteľnou šírkou autentických, ľudských konverzácií“. Práve tieto konverzácie chce Google využiť, aby mohol lepšie vytrénovať svoje produkty umelej inteligencie.

Ako sme vás informovali v predchádzajúcom článku, tréning modelu umelej inteligencie vyžaduje obrovské množstvo dát. Google môže z Redditu získať viac ako 16 miliárd príspevkov a komentárov, vďaka ktorým má ich model znieť viac ako človek a menej ako stroj.

Zo spolupráce však nevyťaží len Google. Reddit na oplátku získa prístup k Vertex AI, vďaka ktorému zlepší vyhľadávanie a ďalšie možností platformy. Okrem toho by mal získať 60 miliónov amerických dolárov ročne, o čom informuje portál The Verge.

Pokračujte na ďalší príspevok »Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.