Novinky zo sveta vedy

Psy a včely dokážu odhaliť koronavírus. Nahradia testovanie?

Žiadne čakanie na výsledok PCR- testu, včely vo výskume holandských vedcov dokázali identifikovať nakazených za sekundu. Rovnako rýchle sú aj psy. Vedci bio- veterinárneho výskumného laboratória na jednej z holandských univerzít vycvičili včely tak, aby rozpoznávali pozitívne vzorky koronavírusu. Ak odhalili vzorku, dostali odmenu Vzorky vedci rozdelili do dvoch skupín, na infikované vírusom Covid-19 a… Prečítať celé
Vydané 7. júna 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Žiadne čakanie na výsledok PCR- testu, včely vo výskume holandských vedcov dokázali identifikovať nakazených za sekundu. Rovnako rýchle sú aj psy. Vedci bio- veterinárneho výskumného laboratória na jednej z holandských univerzít vycvičili včely tak, aby rozpoznávali pozitívne vzorky koronavírusu.

Ak odhalili vzorku, dostali odmenu

Vzorky vedci rozdelili do dvoch skupín, na infikované vírusom Covid-19 a neinfikované. Včely boli vystavené pachu oboch vzoriek. Ak mali pred sebou pach infikovanej vzorky, dostali cukrovú vodu. Pri neinfikovanej zložke, nedostali žiadnu odmenu.

Včely sa naučili spájať pach koronavírusu s odmenou. Netrvalo dlho a po tom, čo ucítili infikovanú vzorku, automaticky začali vystrkovať sosáky, pretože predvídali, že dostanú vodu s cukrom.

Priebeh výskumu pre agentúru Reuters ozrejmil jeden z účastníkov projektu, virológ Wim van der Poel:„Včely medonosné sme zozbierali od včelárov, následne sme ich umiestnili do postrojov. K pozitívnej vzorke pred nich dáme aj cukrovú vodu. A čo včely urobia? Rozšíria svoje sosáky, aby si vzali cukrovú vodu.“

Lacná, ale testy pravdepodobne nenahradí

Keďže je metóda lacná, mohla by byť podľa vedcov využívaná najmä v krajinách s nedostatkom testov. Ale Dirk de Graaf, profesor, ktorý študuje včely, hmyz a zvieraciu imunológiu na univerzite v Gente v Belgicku si nemyslí, že by sa táto technika mohla využívať v blízkej budúcnosti.

„Je to dobrý nápad, ale radšej by som robil testy pomocou klasických diagnostických nástrojov. Som obrovský milovník včiel, ale včely by som použil na iné účely ako na zisťovanie ochorenia COVID-19,“ dodal.

Trénujú aj psov

Hoci ľudský nos nedokáže zachytiť pach koronavírusu, psí ňufák áno. Niektoré plemená, najmä labradory a retrievery, by mohli byť skvelými pomocníkmi najmä na letiskách, štadiónoch a iných preplnených verejných priestranstvách.

Podľa britského portálu BBC a nedávneho výskumu, psy správne zachytili 88% nakazených. V rámci tohto výskumu bolo vycvičených šesť psov, aby rozpoznali ponožky, pleťové masky a tričká nakazených koronavírusom.

Inzercia

Psy boli schopné vyňuchať chorobu, aj keď ju spôsobili rôzne mutácie. Dokonca aj vtedy, keď osoba nemala žiadne príznaky alebo mala vo svojom tele iba veľmi nízku hladinu vírusu. Avšak ani táto metóda nie je úplne spoľahlivá. Psy totiž chybne označili za infikovaných aj 16 ľudí zo 100, ktorí vírus nemali.

Claire Guest, vedúca vedecká pracovníčka charitatívnej organizácie Medical Detection Dogs, ktorá zvieratá vycvičila, pre BBC uviedla: „ Tieto výsledky sú ďalším dôkazom toho, že psy sú jedným z najspoľahlivejších biosenzorov na zisťovanie zápachu ľudských chorôb.“

Psy by mohli na letiskách odhaľovať nielen pašerákov, ale aj nakazených koronavírusom. Zdroj: unsplash.com

Účinnejšie ako rýchlotesty

Iná francúzska štúdia potvrdila, že psy sú v odhaľovaní koronavírusu účinnejšie než rýchlotesty LFT. Práve štvornohí miláčikovia vo výskume francúzskej národnej veterinárnej školy a jednotky klinického výskumu parížskej nemocnice Necker-Cochin, boli schopné odhaliť prítomnosť vírusu s 97% presnosťou.

Hoci PCR testy psí čuch nenahradí, v porovnaní s antigénovými testami vyhráva. Tie totiž dokážu odhaliť približne len 72 percent infikovaných.

„Sú to vynikajúce výsledky porovnateľné s výsledkami testu PCR,“ uviedol profesor Jean-Marc Tréluyer pre agentúru Agence-France Presse. Zároveň dodal: „Psy by mohli pomôcť identifikovať tých ľudí, ktorí sa musia podrobiť úplnému vírusovému testu. Tiež by mohli uľahčiť hromadné testovanie na miestach ako sú letiská, vlakové stanice a miesta koncertov.“

Vo viacerých krajinách sveta, vrátane Austrálie, Nemecka a Veľkej Británie, sa snažia vycvičiť psov tak, aby dokázali odhaľovať Covid-19. Minulý rok boli zahájené pokusy so špeciálnymi plemenami aj na medzinárodných letiskách v Helsinkách a v Dubaji.

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.