Inovácie, technológie a veda

Okná v domácnosti, ktoré vyrábajú elektrinu? Predstavujeme vám zaujímavý start-up

Otázka ekológie je vo vyspelom svete na popredných miestach a tak niet divu, že rôzne zahraničné, ale aj domáce spoločnosti vyvíjajú alternatívnejšie zdroje na získanie elektrickej energie. Tá sa v súčasnosti na Slovensku vyrába najmä v jadrových elektrárňach.
Vydané 9. apríla 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

Povedzme si rovno, klasické solárne panely ako ich poznáme nie sú veľmi estetické a častokrát zaberajú obrovské plochy napríklad na bývalých poľnohospodárskych poliach. So zaujímavým start-upovým nápadom prišla americká firma z Kalifornie.

Rozhodli sa solárny panel implementovať do okien.

Predstavte si, aký obrovský potenciál by mali napríklad také vysoké presklené mrakodrapy v San Franciscu, koľko elektrickej energie zo Slnka by mohli za deň vyrobiť? Je síce pravda, že tieto solárne sklá dokážu produkovať len dve tretiny toho, čo konvenčné solárne panely, ale za tú estetiku to podľa nášho názoru stojí.

Dobrou správou v rámci tohto projektu je, že za sklo by sme v budúcnosti nemuseli platiť horibilné sumy. Celková cena by sa mala zvýšiť len o 20% a montáž nie je o nič náročnejšia, ako v prípade obyčajných okien. Potenciál nemajú však iba na budovách, ale taktiež v dopravných prostriedkoch, či napríklad na displejoch mobilov. 

Ako tieto sklá fungujú?

Do projektu sa pustila firma s názvom  Ubiquitous Energy, tí na svojich webových stránkach informujú aj o tom, že nimi vyvinuté špeciálne sklá prepúšťajú 90% svetla a absorbujú len ultrafialové a infračervené svetlo. 

Za nás tomuto skvelému nápadu dávame palec hore, a dúfame, že sa čoskoro spustí aj komerčná výroba. Energetická sebestačnosť nie je vôbec na škodu. A čo si o tomto projekte myslíte vy?

Pokračujte na ďalší príspevok »