Seriál Batwoman

Nový Batman bude žena, internet sa búri

Filmy a seriály vždy reagovali na aktuálne spoločenské dianie, teraz prišiel čas na ženského Batmana.
Vydané 30. mája 2019 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

V novom seriáli Batwoman od The CW Network bude komiksový Batman nahradený jeho ženskou verziou.

Americká televízna stanica zverejnila trailer na prvú sériu seriálu, ktorý očakávane vzbudil veľkú kontroverziu. Postava Batmana doteraz nebola na plátne a ani v televízii predmetom zmeny pohlavia, aktuálne spoločenské dianie vo svete si však takúto novinku priamo vyžadovalo. Dámsky Batman ale nebude korešpondovať so zaužívanou frázou o „nežnom pohlaví“, hlavnou hrdinkou je v tomto prípade bývalá vojačka, ktorá sa v minulosti stretla s problémami súvisiacimi s jej sexuálnou orientáciou. Zdá sa, že autori seriálu našli recept na dokonalú internetovú senzáciu, nepochybne sa o ňu snažili cielene.

Seriál nadväzuje na základný príbehový pilier Batmana ako takého, ale tentokrát bez Bruca Wayna. Ten sa kdesi stratí, zahynie alebo sa zriekne bohatstva a tajného nočného života, pretože v seriáli vôbec nevystupuje. Do mesta Gotham prichádza jeho sesternica, stvárnená austrálskou herečkou a modelkou Ruby Rose, ktorá si prisvojí niekdajšie Batmanovo technické vybavenie a rozhodne sa bojovať so zločinom v meste.

Nejedná sa pritom o modernú interpretáciu takzvanej Batgirl, ktorá bola sprievodnou postavou komiksového sveta Batmana. Seriálová Batwoman nahrádza pôvodného Batmana, ktorý sa stratil alebo na svoju úlohu rezignoval. Fiktívna Kate Kane pritom vychádza z komiksu z roku 2006 priamo od DC, kedy bola prvýkrát predstavená ako náhrada za Batmana po udalostiach Infinite Crisis.

Internet je nevďačné miesto

Akonáhle vyšiel trailer na seriál Batwoman, internetová verejnosť spustila obrovskú kritiku. Internetoví komentujúci sa búria, pretože si myslia, že žena nepatrí pod masku Batmana. Určitým indikátorom spoločenskej nálady generácie žijúcej na internete je portál 9GAG s vtipným obsahom, na ktorom sú zrejme najbúrlivejšie diskusie na tému Batwoman.

Ľudia tvorcom seriálu vyčítajú, že sa snažia silou mocou pretláčať feminizmus a homosexualitu do mainstreamu. Lenže aj komiksová predloha Batwoman bola lesba, potetovaná, samostatná a dokonca židovka – a nahradila Batmana.

Opäť sa potvrdilo, že internetová verejnosť nie je tolerantná a už vonkoncom nie prajná alebo ochotná čakať na výsledky práce, cíti sa dotknutá niečím, čo je mimo nej a prakticky s ňou nesúvisí. Na druhej strane je možnou vzorkou toho, ako sa k seriálu postavia aj samotní diváci.

Portfólio seriálov The CW Network už dnes pozostáva aj zo superhrdinov, vrátane Supergirl.

Seriál Batwoman sa začne vysielať v Spojených štátoch na stanici CW túto jeseň.