Nissan Qashqai 1,6 dCi: Imidžový pracant

Nissan Qashqai stvoril trh s crossovermi, o tom sa nedá ani len trocha pochybovať. Od doby, kedy sa na trhu objavila jeho prvá verzia, ubehlo niekoľko rokov a tá súčasná je nielen väčšia, ale predovšetkým vyspelejšia a zbavená všetkých drobných nedostatkov, ktoré jej mohli kritici vyčítať.   Aktuálna generácia SUV Qashqai patrí medzi najpopulárnejšie SUV… Prečítať celé

Nissan Qashqai stvoril trh s crossovermi, o tom sa nedá ani len trocha pochybovať. Od doby, kedy sa na trhu objavila jeho prvá verzia, ubehlo niekoľko rokov a tá súčasná je nielen väčšia, ale predovšetkým vyspelejšia a zbavená všetkých drobných nedostatkov, ktoré jej mohli kritici vyčítať.

 

Aktuálna generácia SUV Qashqai patrí medzi najpopulárnejšie SUV u nás a tvorí samozrejmú súčasť slovenských ciest. Na európskom trhu s SUV kategórie C dokonca získava až 10,3% podiel, od roku 2007 sa ho predalo až 2,3 miliónov kusov. Je to jednoducho automobil, ktorého aktuálny status a zásluhy na poli popularizácie SUV nemožno podceňovať.

 

Nissan Qashqai v modelovom roku 2018

Nissan Qashqai v modelovom roku 2018

Naftový motor ešte má budúcnosť

Qashqai sa objavuje aj v ponuke autopožičovne AVIS, konkrétne v populárnej motorizácii s naftovým 1,6-litrovým motorom typu dCi. Tento motor je ideálnym kompromisom medzi výkonom a spotrebou paliva, pretože kombinuje hodnoty 130 koní s iba 4,7-litrovou spotrebou na 100 kilometrov jazdy. Tento údaj je oficiálny a mal by byť predovšetkým orientačný, s primeraným štýlom jazdy však nie je taký problém vidieť ho na palubnom počítači počas reálnej jazdy.

Za všetko môže aerodynamický dizajn, vyvážená hmotnosť a, samozrejme, vyspelá technika pod kapotou. Aj keď sa v posledných rokoch výraznejšie špekuluje o tom, že naftové agregáty nemajú budúcnosť a veľkomestá ich dokonca zakážu, pravdou ostáva, že tie moderné vedia byť aj tiché, aj úsporné, aj ekologicky vyhovujúce najmodernejším nárokom EURO6.

V ponuke autopožičovne AVIS Qashqai figuruje vo verzii s automatickou 6-stupňovou prevodovkou Xtronic – CVT, avšak vzhľad radiacej páky nie je odlišný od tej manuálnej.

 

Nissan Qashqai v modelovom roku 2018

Nissan Qashqai v modelovom roku 2018

Interiér a výbava

Interiér aktuálneho Qashqai je rozmerný, má veľa praktických odkladacích priestorov, mimoriadne veľký kufor (až ). Vďaka obojstranným polohovateľným panelom podlahy existuje až 18 možných nastavení priestora v kufri (Flexible Luggage Board System), čo je ideálne na dlhšie cesty, kedy sa zvyčajne prevezú aj desiatky kilogramov batožiny rôznych tvarov.

Predná časť interiéru je moderná a hoci jej neupierame podobnosť s ostatnými modelmi značky, nachádzame tu aj viac z toho, čo by sme čakali predovšetkým v nemeckých automobiloch. Nejde ani tak o techniku, ako o pocit z posedu, materiálov a celkovej ergonómie prostredia pripraveného pre vodiča. Interiér nie je výraznejšie orientovaný na vodiča, ten však má na dosah rúk k dispozícii väčšie množstvo tlačidiel a ovládačov pre komfortnejšiu jazdu. Na prvý pohľad sa toho zdá byť trocha veľa, ale rozloženie tlačidiel má logiku a ich polohy sú podriadené ergonómii.

 

Nissan Qashqai v modelovom roku 2018

Nissan Qashqai v modelovom roku 2018

Sedieť v Qashqai znamená byť vysoko, mať dobrý rozhľad na okolie a najmä cítiť sa pohodlne. Škoda je snáď iba to, že sa nenašiel priestor pre masívnu lakťovú opierku s tunelom, ako to vidíme vo väčších SUV.

Súčasťou výbavy testovaného modelu je aj navigačný systém zobrazovaný priamo na centrálnom farebnom displeji, parkovacia kamera, parkovací asistent, tempomat pre udržiavanie rýchlosti, dvojzónová klimatizácia a tiež funkcia prepojenia audiosystému s telefónom cez Bluetooth.

 

Nissan Qashqai v modelovom roku 2018

Nissan Qashqai v modelovom roku 2018

 

V modelovom roku 2018 Nissan Qashqai pokračuje v tom, čo sa mu podarilo stanoviť za štandard v roku 2013. Vtedy (vstupujúc do modelového roka 2014) automobil dramaticky zmenil dizajn, ale charakter mu ostal zachovaný. Naďalej je typický veľkorysým priestorom interiéru, praktickými motormi, odvážnym zovňajškom a dobrými jazdnými vlastnosťami.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »