New Orleans, americká krása s francúzskym šarmom

Vydané 8. októbra 2015 / Autor / Obsahuje tieto témy: , ,

Ak hľadáte niečo chic poprepletané s „in“, tak nemrhajte čas listovaním v turistických sprievodcoch, ani sa nesnažte nájsť svätý grál cestovateľa. Pokojne sa nadýchnite a venujte mi trochu pozornosti. Myslím, že som našiel skvelé miesto, kde sa pretína história starého kontinentu s americkou tradíciou. Rád by som vám odporučil navštíviť zaujímavý New Orleans. Mesto New Orleans predstavujeme v rámci projektu DiscoverAmerica.com.

Mesto sa môže pochváliť veľmi prijemným a osobným štýlom, v ktorom sa zázračne stretáva staré s novým. Ak sa zaujímate o štýl, ktorý charakterizuje najznámejšiu štvrť French Quarter (Vieux Carre – najstaršia časť New Orleans), tak vsaďte na boutique style. Okrem dekadentnej ľahkosti, ktorá vás sprevádza na každom kroku, akoby túto časť ochraňovala sama prozreteľnosť. Ako jedna z mála častí tohto mesta sa vyhla smrtiacim chápadlám hurikánu Katrina v roku 2005. Následky pustošenia prírodných síl a niekedy aj ľudí vyhladil čas. Mesto povstalo z trosiek a dnes opäť láka návštevníkov svojím jedinečným životným štýlom, lákavou všadeprítomnou hudbou, módou, dizajnom, umením a mnohými inými príťažlivými faktormi.

New Orleans v poslednom čase naberá čerstvý vietor do plachiet biznisu, pretože otvára dvere podnikateľom a mladým priekopníkom. No nie je to len biznis, ktorý denne rozpaľuje túžby a sny ľudí, ale takisto množstvo kultúrnych podujatí či nezameniteľná atmosféra, ktorú nenájdete nikde inde v USA. Stačí, ak sa prejdete po uliciach a započúvate sa do sviežich rytmov jazzu, prípadne sa posadíte niekde v reštaurácii a budete relaxovať, počúvať či sledovať nejaké predstavenie. Do New Orleans v poslednom období vstúpila móda. Podobne ako New York a Los Angeles, aj New Orleans sa usiluje koncentrovať pozornosť v oblasti módy.

K týmto atribútom musím pridať ešte jeden – vôňu. Ak si predstavujete, že ovzdušie je presýtené vôňou cajunského jedla, korenia a života, hádate správne. K nim by som však doplnil ešte jednu – esenciu presýtenú pachom močiarov, vody a množstva ľudí. Je to zmes, ktorá vás najskôr prekvapí, no následne si bez nej nedokážete toto mesto predstaviť. Patrí k nemu ako socha Andrewa Jacksona na koni na Jackson Square či parníky na rieke Mississippi.

New Orleans

INZERCIA

Kde sa najlepšie najesť

Court of Two Sisters. Prijemné prostredie vhodné na elegantnú večeru. V záhrade hrá niekoľko dní v týždni kapela.

GW Finns. Čerstvé ustrice, ktoré sa lovia priamo pre reštauráciu, a veľmi prijemný personál.

Oceana Grill. Cajunský štýl jedla, super po-boys a najlepšie ryby.

Typické jedlá v New Orleans

– cajunská kuchyňa (hlavnými prísadami sú zelené kápie, cibuľa a zeler)

– po-boys (typický sendvič)

– ustrice

Miestny drink

Hurricane. Každý ho pripravuje inak, no podľa mňa ho tvorí všetko, čo je v bare práve k dispozícii. Ak si dáte dva hurricanes, zaručene zabudnete aj na pach mesta.

Zaujímavosti

New Orleans je jedno z mála miest v USA, kde sa môže alkohol konzumovať priamo na ulici bez toho, aby ste si fľašu museli ukrývať do papierového vrecka.

Mardi Gras je najväčší festival v New Orleans a jeho návšteva vám prinesie množstvo krásnych zážitkov. Ľudia sú tu uvoľnení, neformálni a veľmi otvorení. Niekedy svojou atmosférou pripomína slávny karneval v Riu.

Hlavná ulica, kde sa nachádza najviac pubov, barov a zábavných podnikov, sa nazýva Bourbon street v centre French Quarter.

Čo počas pobytu v New Orleans nevynechať

– swamp tour na vznášadlách

– obed na parníku na rieke Mississippi

– jazdu mestom na konských záprahoch

– návštevu minimálne dvoch plantáží z čias otrokárstva

– Oak Alley Plantation je najkrajšia plantáž, ktorá sa objavila vo viacerých filmoch. Zaujímavé je, že majiteľ plantáže bol mimoriadne vľúdny k svojim otrokom. Na kontrast môžu poslúžiť plantáže Laura alebo Whitney, kde sa k otrokom nesprávali dobre.

UnitedLife a DiscoverAmerica.com

Pološtátna spoločnosť Brand USA vznikla v roku 2011 na základe zákona Travel Promotion Act s cieľom vytvoriť prvú svojho druhu medzinárodnú marketingovú zložku, propagujúcu Spojené štáty ako cestovateľskú destináciu. Pobočka Brand USA funguje na Slovensku pod záštitou Veľvyslanectva USA od októbra 2014. Pracovná skupina sa zatiaľ skladá z deviatich členov – Oneworld Travel, Transatlantic Elite, Amazing Planet, Jack Daniel’s, United Group, Harley Davidson Bratislava, Diners Club CS, Virtual Com a Freelancer Mária Candráková.

Organizácia je podporovaná z príspevkov súkromného sektora, získaných z poplatkov turistov do elektronického systému cestovnej registrácie ESTA, platnej aj na Slovensku. USA predstavujú rozmanitú krajinu plnú neuveriteľných miest a zážitkov, ktoré si táto organizácia predsavzala predstaviť širokej verejnosti i na Slovensku. Inšpiráciu, informácie a mimoriadne cestovateľské zážitky zo Spojených štátov z prvej ruky nájdete na webe DiscoverAmerica.com.