Neuveriteľné nové sídlo Apple Mega Campus tesne pred dokončením

Apple Park, Apple Campus, vrcholné dielo Steva Jobsa In memoriam. O novom sídle americkej spoločnosti Apple sa píše rôzne a ide o momentálne najviac medializovanú stavbu na svete. Jej oficiálny názov je MEGA CAMPUS.   Nie je to iba o architektúre, ale aj o technológiách a vplyve na životné prostredie, čo spraví z Apple Mega… Prečítať celé
Vydané 31. mája 2017 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Apple Park, Apple Campus, vrcholné dielo Steva Jobsa In memoriam. O novom sídle americkej spoločnosti Apple sa píše rôzne a ide o momentálne najviac medializovanú stavbu na svete. Jej oficiálny názov je MEGA CAMPUS.

 

Nie je to iba o architektúre, ale aj o technológiách a vplyve na životné prostredie, čo spraví z Apple Mega Campus jedinečný objekt. V týchto dňoch je stavba už prakticky hotová, pracovníci sa starajú o úpravy exteriéru a zrejme aj interiéru, osádzajú stromy, zeleň a kultivujú prostredie.

 

Stovky tisícov metrov štvorcových

Zaujímavosťou je, že veľkú časť pozemku (až 404-tisíc štvorcových metrov) Apple odkúpilo od inej veľkej americkej firmy – HP. Samotná budova stojí na inom pozemku s rozlohou 303-tisíc štvorcových metrov, pričom stavba sama o sebe disponuje rozlohou neuveriteľných 260-tisíc metrov štvorcových na niekoľkých poschodiach. To sú čísla, ktoré sa aj ťažko pamätajú, nie ešte spravujú.

Nové sídlo Apple je vybudované s cieľom byť environmentálne nezávadné a pritom priestorom pre prácu až 12-tisíc zamestnancov. Súčasťou komplexu s tvarom dokonalého kruhu je aj Apple Park s viac ako deväťtisíc stromami vrátane tých ovocných. Steve Jobs, ktorý túto stavbu sám navrhol, nemal nikdy v pláne niečo priemerné alebo iba dobré. Jeho víziou bol jedinečný park, doslovne oáza priamo v Kalifornii. Kuriozitou je, že chcel, aby stromy vysadené v jeho parku boli rezané iba v určitom časovom období – konkrétne v zime. Práve vtedy mali mať stromy čo najmenej miazgy a cukru.

 

Nové sídlo Apple je už skoro hotové. Zdroj: Steven Levy a Dan Winters pre WIRED

Nové sídlo Apple je už skoro hotové. Zdroj: Steven Levy a Dan Winters pre WIRED

Elektrina zo Slnka a žiadna klíma

Niektoré časti stavby boli postavené na inom mieste a neskôr dovezené na novú polohu. Je to prípad kaviarne, ktorá slúžila dodnes v súčasnom hlavnom sídle spoločnosti. Mimoriadne rozmery stavby a jej nezvyčajný dizajn kruhu umožnili využitie vyspelých technológií, ktorých aplikovanie sa vo veľkých mierkach prejaví v každodennom živote zamestnancov. V prvom rade je stavba pasívna, čo sa týka odberu energie z elektrickej siete.

Podľa dostupných informácií je Apple Campus energeticky nezávislý a na prevádzkovanie využíva ohromné množstvo solárnych panelov po celom vonkajšom obvode budovy. Navyše v budove nie je zavedená štandardná klimatizácia, čo znie takmer neuveriteľne. Namiesto nej je kruhová budova vybavená progresívnym systémom vetrania a prúdenia vzduchu, čo využíva práve ako chladenie. Už len ročné úspory na energiách za chladenie budú vďaka tomuto riešeniu nižšie o milióny eur.

 

Aktuálny stav stavby

Aktuálny stav stavby

Po technickej stránke je kruhové sídlo zaujímavé aj tým, že poskytne až 9-tisíc parkovacích miest pre automobily (vnútorné a vonkajšie) a dokáže odolať aj zemetraseniam, ku ktorým v Kalifornii môže dôjsť. Uvádza sa dokonca, že samotná stavba sa môže posunúť až o 1,3 metra bez toho, aby sa prejavilo akékoľvek jej poškodenie. Okrem parkoviska budú môcť zamestnanci Apple využívať aj posilňovne, kaviarne, reštaurácie a ďalšie priestory pre podporu kreativity.

Najviac pozornosti, celkom prirodzene, púta povrch budovy. Je celá zo skla a nezvyčajné je aj to, že použité sklo nemá typický zelený odtieň. Podarilo sa to dosiahnuť pomocou tenkej vrstvy bieleho silikónu a ďalšími procesmi, ktoré umožnili práve biely odtieň. Tento detail, v megalomanskej miere však podstatný, vymyslel a trval na ňom Steve Jobs a do reality ho previedol dvorný dizajnér John Ivy.

 

Nové sídlo Apple je už skoro hotové. Zdroj: Steven Levy a Dan Winters pre WIRED

Nové sídlo Apple je už skoro hotové. Zdroj: Steven Levy a Dan Winters pre WIRED

Drahšie ako vesmírny výskum

Celkové investície do projektu nového sídla Apple sú pre bežného človeka celkom nepochopiteľné. Stavba stála 5-krát viac ako cesta sondy Juno k Jupiteru. Dovedna je to 5 miliárd amerických dolárov, čo Apple do projektu vložilo a ďalšie milióny bude každý rok vrážať do udržiavania komplexu.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »