Nebezpečné inteligentné domácnosti: hackeri útočia aj na žiarovky

Experti upozorňujú, že rozrastajúci sa trh so zariadeniami so vstavaným internetom (tzv. Internet vecí, IoT) je z hľadiska bezpečnosti veľkým rizikom. Hackeri sa jednoduchými postupmi môžu nabúrať do domácnosti, vstupnou bránou môže byť aj bezpečnostná kamera alebo smart žiarovka. Koncept inteligentnej domácnosti je jedna z najvýznamnejších inovácií posledných desaťročí v kontexte zvyšovania životnej úrovne. Na […]

MAGIC TRAVEL, VisitMaldives.sk

Experti upozorňujú, že rozrastajúci sa trh so zariadeniami so vstavaným internetom (tzv. Internet vecí, IoT) je z hľadiska bezpečnosti veľkým rizikom. Hackeri sa jednoduchými postupmi môžu nabúrať do domácnosti, vstupnou bránou môže byť aj bezpečnostná kamera alebo smart žiarovka.

Koncept inteligentnej domácnosti je jedna z najvýznamnejších inovácií posledných desaťročí v kontexte zvyšovania životnej úrovne. Na sledovanie a ovládanie domácnosti z akéhokoľvek miesta na svete nám stačí obyčajný smartfón. Smart domácnosť má niekoľko úrovní a dá sa rozčleniť podľa miestností a funkcií, najodvážnejšie a najdrahšie riešenia ponúkajú možnosť kompletného ovládania cez displej mobilného zariadenia. Cestou domov z práce si môžeme zohriať rúru na pečenie, zapnúť podlahové kúrenie alebo spustiť vyhrievanie bazéna, prípadne aktivovať nahrávanie televízneho programu alebo otvoriť exteriérové žalúzie.

Táto novodobá sloboda so sebou prináša aj riziká, ktoré kybernetickí zločinci už dnes vedia využívať. Pojem kybernetický zločin ešte vždy pôsobí futuristicky, lenže je nanajvýš aktuálny: cez sieť možno ukradnúť všetko, od osobných údajov po peniaze, v horšom prípade niekomu ublížiť.

 

Inteligentné domácnosti využívajú takzvané „smart huby“, cez ktoré spravujú všetky pripojené zariadenia a niektoré plnia aj funkciu bezpečnostného systému. Ako nástroje centralizácie sú rizikom, pretože ak sa hacker dostane do smart hubu, môže získať kontrolu nad všetkými zariadeniami a prístup k cenným dátam.

Na jednom z najväčších bezpečnostných samitov SAS 2018 (Security Analyst Summit) odznelo zistenie, že kamery od výrobcu Hanwha Techwin mali nedostatok, ktorým bolo možné sledovať ich majiteľov a dostať sa k ich osobným a prihlasovacím údajom. Tieto kamery sú vo svete celkom bežné, v ohrození sú teda milióny ľudí.

 

Bezpečnostná spoločnosť Kaspersky Lab v marci informovala o tom, že sa jej podarilo hacknúť aj robotický vysávač, webkameru či autíčko na diaľkové ovládanie. Všetky produkty obsahovali kamery a senzory, ktoré sa dali zneužiť ako vstupná brána k ďalším zariadeniam.

„Útočník tak získa plnú výbavu na ovládanie celého systému na diaľku,“ uvádza bezpečnostná spoločnosť vo svojej prípadovej štúdii. Vladimir Dashchenko, vedúci výskumnej skupiny, pokračuje: „Zdá sa, že dnes neexistuje IoT zariadenie, ktoré by nemalo problém s bezpečnosťou. Vezmite si napríklad smart žiarovku. Aké už žiarovka môže predstavovať bezpečnostné riziko? Obrovské, keď si vezmeme do úvahy, že je pripojená k Wi-Fi sieti a v pamäti má uložené heslá, identifikačné či iné citlivé údaje bez akéhokoľvek šifrovania.”

 

Jedno z mála zariadení, ktoré prešlo testom kompatibility a interoperability podľa špecifikácií bezpečnostného protokolu Thread, je router od značky D-Link. Tento úspech je výsledkom spolupráce s ďalšou spoločnosťou Silicon Labs.

Bezpečnostní analytici odporúčajú dodržiavať aspoň tieto základné pravidlá, ktorými možno odraziť jednoduchšie útoky hackerov a škodlivých kódov:

  • Používať silné a komplexné heslá a nezabúdať na ich aktualizáciu;
  • Sledovať informácie o novoobjavených slabinách inteligentných zariadení;
  • Používať dostupné bezpečnostné riešenia a programy poskytujúce ochranu IoT zariadení;
  • Vždy zariadenia aktualizovať na najnovší firmvér.

Áno, svet sa definitívne zmenil. Hrozby nie sú už iba fyzického a psychologického charakteru, ale aj také, ktoré nevidíme a na prvý pohľad nám neškodia. Prejavia sa odcudzením našej digitálnej identity alebo financií, ktoré máme v bankách, prípadne sa pretavia do nástroja na vydieranie konkrétneho človeka, ako dokázal známy pandemicky sa šíriaci malvér wannacry. Musíme tieto nové ohrozenia pochopiť, akceptovať ich ako reálne a aktívne sa im brániť.

Zdroj: Kaspersky Lab

Volkswagen ARTEON

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Máme vôbec právo na súkromie?

Internet zabil anonymitu. Čo bude s naším súkromím?

Internet sprístupnil informácie a Facebook sa postaral o to, aby sme ochotne vystúpili z internetovej anonymity a začali žiť druhý virtuálny život, ktorý je prepojený s tým naším reálnym.

27. júna 2019

Skryté kamery v hotelových izbách sú vážny problém. Ako sa pred nimi chrániť?

Špehovanie hostí sa začalo rozmáhať ako dôsledok nízkych cien malých kamier.

22. mája 2019

Huawei je na nové obmedzenia pripravený. Čo to znamená pre majiteľov Huaweiov?

Čínska spoločnosť Huawei v posledných mesiacoch čelí obvineniam, že jeho celosvetovo predávané mobilné zariadenia obsahujú doplnky, prostredníctvom ktorých môže dochádzať k zbieraniu údajov od používateľov. Kritickejšie hlasy hovoria dokonca o špionáži a ohrozovaní národnej bezpečnosti krajín. V súčasnosti je Huawei druhý najväčší výrobca smartfónov na svete, prvý je juhokórejský Samsung. Najnovšie sa do celej situácie […]

21. mája 2019


Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019
PORADŇA

Ako si najlacnejšie zaobstarať nové auto? Vďaka tomuto ušetríte tisíce eur

Ak sa pohrávate s myšlienkou, či je výhodnejšia kúpa auta alebo iné formy jeho zadováženia, tento článok je určený práve vám.

13. septembra 2019

Autosalón Frankfurt 2019

Toto sú vyšperkované Škody, vizionárske BMW a Mercedes, znovuzrodený Defender a nový Hyundai i10

Prinášame vám výber najvýznamnejších noviniek z autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom.

12. septembra 2019

SpaceX vynesie na orbit satelity superrýchleho internetu

Operátor SES vyšle sedem nových družíc na strednú obežnú dráhu na nosiči Falcon 9. Nové satelity výrazne zvýšia výkonnosť už osvedčenej siete O3b.

10. septembra 2019

Osobné financie

Narodenie dieťaťa z finančného hľadiska: na čo myslieť a ako ušetriť?

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

10. septembra 2019

Elektromobil pre masy? Nový Volkswagen s parádnym dojazdom a cenovkou hovorí áno

V predvečer automobilového veľtrhu vo Frankfurte sme spoznali jeden z jeho highlightov.

9. septembra 2019

Peugeot uvádza plug-in hybrid už aj v nádhernej 508-čke. Elektrický dojazd je veľmi slušný

Síce bez pohonu oboch náprav, ale i tak s veľmi zaujímavými parametrami.

9. septembra 2019

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Bell APT 70

Americký Bell pokročil s výrobou nákladných dronov s autopilotom, zaujíma sa o ne NASA

Lietajú na elektrinu na maximálnu vzdialenosť 56 km a unesú až 32 kg.

6. septembra 2019

Plejáda technických inovácií a úžasné parametre. Aj o tom je prvé elektrické Porsche, nový Taycan

Na svet prichádza doposiaľ najväčší konkurent pre Teslu.

5. septembra 2019

Vyskúšajte smoothie: recept ako na to, tipy a čomu sa naopak vyhnúť?

Smoothie valcuje svet a zdá sa, že len tak skoro tento gastronomický trend neutíchne. Spolu s nápojom sa veľmi darí aj smoothie bowls, miskám s pestrou zmesou ovocia, farieb, konzistencií a chutí. Vyzerá to tak, že čo nevidieť budú malé obchodíky so smoothie bowls za každým rohom a novinka určite neobíde ani Slovensko.

5. septembra 2019

Činohra SND má nového šéfa, je ním Peter Kováč

Dramaturgicky pripravil viac ako 100 divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách.

4. septembra 2019

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Obľúbená 3008-čka dostala (hybridnú) štvorkolku. Ide o najvýkonnejší Peugeot súčasnosti

Už pri odhalení novej 3008-čky odznelo, že neskôr príde aj verzia s pohonom všetkých štyroch kolies. Ten čas nastal práve teraz.

3. septembra 2019

Mobilita po novom

Monocykle alebo lietajúce jetpacky? Toto sú dve alternatívy dopravy budúcnosti

Čoraz komplikovanejšia individuálna mobilita si vynucuje vznik úplne nových dopravných prostriedkov.

3. septembra 2019

Bugatti má vo vrecku ďalší rekord. Upravený Chiron pokoril maximálnu rýchlosť 490 km/h!

Ako blesk z jasného neba prichádza správa, že Bugatti prekonáva magickú bariéru 300 míľ za hodinu.

2. septembra 2019

Hurikán Dorian ničí, čo mu stojí v ceste. Dokáže podobné hurikány zastaviť moderná veda?

Zhadzovať na hurikán atómové bomby zrejme nebude najlepší nápad.

2. septembra 2019

KRÁTKE VIDEODOKUMENTY

Pohľad do zákulisia filmov Avengers, Justice League, Wonder Woman a Man of Steel

Vizuálne efekty nie sú ničím dodatočným, ale počíta sa s nimi ešte predtým, ako sa vôbec začne nakrúcať s hercami.

2. septembra 2019