Našli ste si ráno zaprášené auto? Neutierajte ho, môžete poškodiť lak

Tento týždeň sa opakovane ráno naskytol majiteľom áut nepríjemný pohľad: ich autá odstavené na vonkajších parkoviskách sa počas noci výrazne zašpinili. Čo sa stalo a ako sa s jemným hnedým prachom vysporiadať?   Žijem v tesnej blízkosti Bratislavy, zhodou okolností práve v lokalite, v ktorej prebieha rozsiahla stavebná činnosť. Stavia sa tu veľkolepý projekt D4R7… Prečítať celé
Vydané 26. apríla 2019 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Žijem v tesnej blízkosti Bratislavy, zhodou okolností práve v lokalite, v ktorej prebieha rozsiahla stavebná činnosť. Stavia sa tu veľkolepý projekt D4R7 a vzniká množstvo nových rodinných domov, dvojdomov, trojdomov, radových zástavieb a celých nových štvrtí. Všetko v okolí obcí Most pri Bratislave, Malinovo, Ivanka pri Bratislave, Zálesie, Tomášov, Studené, Dunajská Lužná, Rovinka, Hamuliakovo, Kalinkovo, Hviezdoslavov a ďalších východne od hlavného mesta.

Som preto zvyknutý na znížený komfort a plynulosť dopravy, som zmierený aj s tým, že všadeprítomné ťažké stroje vychádzajúce zo stavieb znečisťujú cesty, víria prach a ten sa potom dostáva na karosérie áut. Znečistené auto sa pre tieto lokality stalo samozrejmosťou, ktorú miestni akceptujú ako dočasnú daň za to, že sa lokalita rozvíja a zveľaďuje.

„Saharský piesok 2019“ na Slovensku

V stredu ráno, t.j. 24. apríla 2019, som však ja (tisíce ďalších ľudí) našiel svoje auto odparkované pred domom znečistené v enormnej miere. Udrelo mi to do očí najmä preto, že mám čierny lak, na ktorom sa hnedý nános prachu priam vynímal.

Spočiatku som toto veľké znečistenie pripisoval kombinácii vetra, ktorý rozniesol prach z neďalekých stavieb a mrholeniu či rannej rose, ktorá umožnila jeho uchytenie na karosérii auta.

Moje prvotné domnienky však neboli úplne správne, tentokrát sa opakovala situácia spred roka, keď Slovensko zasiahol oblak saharského piesku. To svetlohnedé, čo vidíte na svojich autách, nie je prach z hliny, ale jemný piesok, ktorý sa prostredníctvom úžasných meteorologických javov dostal až k nám.

Pozor na spôsob, akým piesok umyjete

Keďže sa nejedná o hlinu a prach, ale o piesok, hoci vo veľmi jemnej podobe, je nevyhnutné dbať na spôsob jeho odstránenia. Nemali by ste tento nános odstraňovať utieraním a handričkami, pretože jemné častice piesku poškodia lak! A nebude sa jednať iba o mikroskopické zárezy, ale o viditeľné čiary na laku karosérie.

Piesok je potrebné z karosérie auta umyť prúdom vody, najlepšie pod tlakom z wapky. Takto sa piesok z karosérie zleje a nebude sa šúchať po laku, ktorý je síce tvrdý, ale drobnému piesku nedokáže odolávať.

Máme nárok na kompenzácie od stavebníkov?

To, čo nám tentokrát znečistilo autá, je meteorologický jav, s ktorým bojovať skrátka nemôžeme. Ale nič to nemení na skutočnosti, že znečistenie automobilov a s tým súvisiace drobné poškodenia laku na automobiloch sú realitou každého majiteľa auta v okolí Bratislavy, ale aj iných miest, kde prebieha rozsiahlejšia výstavba.

Stálo by za zváženie zamyslieť sa nad tým, či by stavebník, pokiaľ je jeho projekt významnejšieho charakteru a spôsobuje výraznejšie znečistenie okolia, nemal do určitej miery kompenzovať náklady na čistenie znečistených objektov. Napríklad domov v blízkosti stavby, ale aj áut.

Samozrejme, že stavebníci vykonávajú konkrétne kroky k tomu, aby zabraňovali šíreniu prachu do okolia, predovšetkým prostredníctvom kropenia staveniska vodou. Lenže s prírodnými živlami sa bojovať nedá, vietor si nevyberá čas a ani miesto a neriadi sa ľudskými plánmi. To, čo stavebník eventuálne musí vziať do úvahy, je širšia zodpovednosť za stavbu, ktorú práve realizuje a pracovať s okolnosťami, nevyhovárať sa na ne.

Je pochopiteľné, že žiadať od stavebných firiem preplácanie nákladov na čistenie domov či áut je právne neuchopiteľné a ťažko si predstaviť, ako by mal takýto proces prebiehať a koľko nákladov by si vyžadoval. Je však na mieste začať sa nad týmto problémom aspoň zamýšľať, pretože iba diskusiou a komunikáciou možno dospieť k prípadnému riešeniu danej situácie tak, aby boli spokojní všetci.