Našli ste si ráno zaprášené auto? Neutierajte ho, môžete poškodiť lak

Tento týždeň sa opakovane ráno naskytol majiteľom áut nepríjemný pohľad: ich autá odstavené na vonkajších parkoviskách sa počas noci výrazne zašpinili. Čo sa stalo a ako sa s jemným hnedým prachom vysporiadať?   Žijem v tesnej blízkosti Bratislavy, zhodou okolností práve v lokalite, v ktorej prebieha rozsiahla stavebná činnosť. Stavia sa tu veľkolepý projekt D4R7 […]

Tento týždeň sa opakovane ráno naskytol majiteľom áut nepríjemný pohľad: ich autá odstavené na vonkajších parkoviskách sa počas noci výrazne zašpinili. Čo sa stalo a ako sa s jemným hnedým prachom vysporiadať?

 

Žijem v tesnej blízkosti Bratislavy, zhodou okolností práve v lokalite, v ktorej prebieha rozsiahla stavebná činnosť. Stavia sa tu veľkolepý projekt D4R7 a vzniká množstvo nových rodinných domov, dvojdomov, trojdomov, radových zástavieb a celých nových štvrtí. Všetko v okolí obcí Most pri Bratislave, Malinovo, Ivanka pri Bratislave, Zálesie, Tomášov, Studené, Dunajská Lužná, Rovinka, Hamuliakovo, Kalinkovo, Hviezdoslavov a ďalších východne od hlavného mesta.

Som preto zvyknutý na znížený komfort a plynulosť dopravy, som zmierený aj s tým, že všadeprítomné ťažké stroje vychádzajúce zo stavieb znečisťujú cesty, víria prach a ten sa potom dostáva na karosérie áut. Znečistené auto sa pre tieto lokality stalo samozrejmosťou, ktorú miestni akceptujú ako dočasnú daň za to, že sa lokalita rozvíja a zveľaďuje.

 

„Saharský piesok 2019“ na Slovensku

V stredu ráno, t.j. 24. apríla 2019, som však ja (tisíce ďalších ľudí) našiel svoje auto odparkované pred domom znečistené v enormnej miere. Udrelo mi to do očí najmä preto, že mám čierny lak, na ktorom sa hnedý nános prachu priam vynímal.

Spočiatku som toto veľké znečistenie pripisoval kombinácii vetra, ktorý rozniesol prach z neďalekých stavieb a mrholeniu či rannej rose, ktorá umožnila jeho uchytenie na karosérii auta.

Moje prvotné domnienky však neboli úplne správne, tentokrát sa opakovala situácia spred roka, keď Slovensko zasiahol oblak saharského piesku. To svetlohnedé, čo vidíte na svojich autách, nie je prach z hliny, ale jemný piesok, ktorý sa prostredníctvom úžasných meteorologických javov dostal až k nám.

 

Pozor na spôsob, akým piesok umyjete

Keďže sa nejedná o hlinu a prach, ale o piesok, hoci vo veľmi jemnej podobe, je nevyhnutné dbať na spôsob jeho odstránenia. Nemali by ste tento nános odstraňovať utieraním a handričkami, pretože jemné častice piesku poškodia lak! A nebude sa jednať iba o mikroskopické zárezy, ale o viditeľné čiary na laku karosérie.

Piesok je potrebné z karosérie auta umyť prúdom vody, najlepšie pod tlakom z wapky. Takto sa piesok z karosérie zleje a nebude sa šúchať po laku, ktorý je síce tvrdý, ale drobnému piesku nedokáže odolávať.

 

Máme nárok na kompenzácie od stavebníkov?

To, čo nám tentokrát znečistilo autá, je meteorologický jav, s ktorým bojovať skrátka nemôžeme. Ale nič to nemení na skutočnosti, že znečistenie automobilov a s tým súvisiace drobné poškodenia laku na automobiloch sú realitou každého majiteľa auta v okolí Bratislavy, ale aj iných miest, kde prebieha rozsiahlejšia výstavba.

Stálo by za zváženie zamyslieť sa nad tým, či by stavebník, pokiaľ je jeho projekt významnejšieho charakteru a spôsobuje výraznejšie znečistenie okolia, nemal do určitej miery kompenzovať náklady na čistenie znečistených objektov. Napríklad domov v blízkosti stavby, ale aj áut.

Samozrejme, že stavebníci vykonávajú konkrétne kroky k tomu, aby zabraňovali šíreniu prachu do okolia, predovšetkým prostredníctvom kropenia staveniska vodou. Lenže s prírodnými živlami sa bojovať nedá, vietor si nevyberá čas a ani miesto a neriadi sa ľudskými plánmi. To, čo stavebník eventuálne musí vziať do úvahy, je širšia zodpovednosť za stavbu, ktorú práve realizuje a pracovať s okolnosťami, nevyhovárať sa na ne.

Je pochopiteľné, že žiadať od stavebných firiem preplácanie nákladov na čistenie domov či áut je právne neuchopiteľné a ťažko si predstaviť, ako by mal takýto proces prebiehať a koľko nákladov by si vyžadoval. Je však na mieste začať sa nad týmto problémom aspoň zamýšľať, pretože iba diskusiou a komunikáciou možno dospieť k prípadnému riešeniu danej situácie tak, aby boli spokojní všetci.

 

 

Adventný koncert 2019

Všetko podstatné o novej Octavii

Octavia s poradovým číslom 4 prichádza. Je nádherná, pokroková a veľkolepo priestranná

Ideál rodinného auta na Slovensku prichádza v úplne novej podobe.

11. novembra 2019

Ekonomická sloboda na Slovensku

Je Slovensko dobrým miestom na podnikanie? Ani nie, v rebríčku nás predbehlo aj Maďarsko, Česko, Poľsko či Rumunsko

Podľa rebríčka ekonomickej slobody je Slovensko na veľmi nepriaznivej pozícii. A stále sa zhoršuje.

11. novembra 2019

Budúcnosť skladovania energie

Čo s batériami zo Slovenska? Riešenia sa ponúkajú, ale chýbajú reálne opatrenia

V Bratislave sa skončila prvá medzinárodná konferencia venovaná batériovým technológiám a úložiskám energie. Jej organizátori, členovia Slovenskej batériovej aliancie (SBaA), si zadefinovali akčné kroky manifestu, ktoré by mali zabezpečiť rozvoj jednotlivých oblastí batériového priemyslu na Slovensku.

6. novembra 2019

September priniesol v predaji nových vozidiel v Európe veľké prekvapenia. Zažiaril Mercedes a Tesla

Mercedes-Benz sa stal v Európe druhou najúspešnejšou značkou za minulý mesiac.

29. októbra 2019

Adventný koncert v bratislavskej Redute

Slávik menom Slávka

Len nedávno absolvovala bratislavské Konzervatórium a už sa zjavuje v programoch prestížnych operných scén. Meno, ktoré si treba zapamätať: Slávka Zámečníková.

24. októbra 2019

Porsche rozširuje portfólio elektrickej novinky o základnú verziu. Čo ponúkne najlacnejší Taycan?

Nedávno odhalený elektromobil od Porsche prichádza v základnom vyhotovení.

19. októbra 2019

Trvalý rast je nemožný

Ako súvisia recesie s inováciami

Krízy vznikajú a zároveň zanikajú. Je to kolobeh, ktorý je našou súčasťou od nepamäti. Navzájom súvisiace obdobia štádií ekonomiky, kedy obdobie konjunktúry (rastu) striedajú obdobia recesie (poklesu).

17. októbra 2019

TEST Peugeot 508 SW Allure 1.5 BlueHDi 130k EAT8

7 dôvodov, pre ktoré je podľa nás Peugeot 508 SW autom roka

Na tomto fantastickom kombi nenájdete chybu ani vtedy, keď ju budete urputne hľadať. Peugeot 508 SW na nás nesmierne zapôsobil.

16. októbra 2019

BMW predstavuje úplnú novinku. Rad 2 v štýlovom balení Gran Coupé má primárne predný pohon

Nová dvojka prichádza sprvoti ako štýlové 4-dverové kupé.

16. októbra 2019

Najrýchlejší sériový sedan na svete dostal exkluzívne doplnky. Toto je vylepšený Flying Spur

Luxusný Flying Spur dostal exkluzívny paket Blackline.

14. októbra 2019

Seriál o Číne

Predstihne Čína v umelej inteligencii USA?

Na základe sledovania informácií, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán by sa mohlo zdať, že Čína nás všetkých čoskoro prevalcuje svojou inovačnou aktivitou. To isté sa týka aj vnímania jej pokroku v umelej inteligencii.

11. októbra 2019

Už vieme, ako bude nový Volkswagen Golf s poradovým číslom osem vyzerať a kedy príde

Príchod jednej z najväčších noviniek tohto roku je na spadnutie.

11. októbra 2019

Sila jednoduchého gesta

Tento šéf ročne napíše 9200 narodeninových pohľadníc, vysvetľuje význam vďačnosti

Sheldon Yellen je CEO stavebnej spoločnosti BELFOR Holdings, Inc. a každý rok napíše ručné narodeninové blahoželania všetkým vyše 9-tisíc zamestnancom.

10. októbra 2019

Zrod legendy v priamom prenose

Pompézne Gran Coupé od BMW prichádza vo vrcholnej verzii M8. Má sa AMG GT 63 S čoho báť?

Posledný dielik skladačky menom 8 je realitou.

9. októbra 2019

Revolučná Corvette prišla o strechu. Vyše 500-koňový osemvalec ale naďalej ostáva

Corvetta prvýkrát s plechovou sťahovacou strechou.

8. októbra 2019

Bublina alebo Boom?

Šialené tempo: Iba dvojročný startup BIRD má dnes hodnotu 2,5 miliardy

Je mimoriadny rast hodnoty „kolobežkových firiem“ postavený na stabilných základoch?

7. októbra 2019

Na predaj výhradne spolu

Aston Martin a Zagato na počesť 60-ročnej spolupráce prinášajú dve špecialitky za 6 miliónov libier

Oba modely vzniknú v obmedzenom počte, na predaj budú výhradne spolu.

5. októbra 2019

Nové 625-koňové super-SUV-čka od BMW dajú stovku za 3,8 sekundy. Privítajte X5 M a X6 M

Hneď v úvode spoznávame aj silnejšie vyhotovenia pod názvom Competition.

2. októbra 2019

Fantastický 5-valec žije ďalej! Ikonický motor s výkonom až 400 koní získalo nové Audi RS Q3

RS Q3 prichádza na scénu v dvoch karosárskych verziách.

30. septembra 2019