Vesmír

NASA sondou zámerne narazí do asteroidu v rámci misie DART

NASA spustila svoju prvú obrannú misiu DART za účelom cvičenia ochrany Zeme od ohrozenia asteroidom alebo kométou. Americká vesmírna agentúra ňou chce otestovať možnosti, ktoré by mohla podniknúť v prípade, že by Zemi hrozilo nebezpečenstvo zrážky s vesmírnym telesom. Sonda v rámci misie s názvom Double Asteroid Redirection Test (DART) odštartovala v stredu 24. novembra o 7:20 nášho času z pobrežia… Prečítať celé
Vydané 27. novembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , ,

NASA spustila svoju prvú obrannú misiu DART za účelom cvičenia ochrany Zeme od ohrozenia asteroidom alebo kométou. Americká vesmírna agentúra ňou chce otestovať možnosti, ktoré by mohla podniknúť v prípade, že by Zemi hrozilo nebezpečenstvo zrážky s vesmírnym telesom.

Sonda v rámci misie s názvom Double Asteroid Redirection Test (DART) odštartovala v stredu 24. novembra o 7:20 nášho času z pobrežia Kalifornie. Do vesmíru ju vyniesla raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX. Misia DART stála 324 miliónov dolárov a ak bude úspešná, mohla by prvý krát demonštrovať schopnosť ľudstva odkloniť trajektóriu potenciálne nebezpečného asteroidu preč od Zeme.

Raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX, ktorá do vesmíru nesie sondu misie DART [NASA]

Raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX, ktorá do vesmíru nesie sondu misie DART [NASA]

Deväť minút po štarte sa booster Falcon 9 vrátil na Zem a pristál na lodi „Of Course I Still Love You“ ktorá sa v tom čase nachádzala v Tichom oceáne. Spoločnosť SpaceX tak oslavuje už 95 úspešné vertikálne pristátie svojej rakety. Po tom čo sa sonda oddelila od druhého stupňa rakety, odoslala na Zem prvé telemetrické údaje a začala proces orientácie do polohy, v ktorej mohla bezpečne rozvinúť svoje solárne panely. Práve tie budú poháňať okrem ostatných zariadení aj jej iónový motor.

Cieľ misie DART

Ako sme už spomenuli, misia má za úlohu zistiť, aké ťažké by bolo zabrániť stretu asteroidu so Zemou. Sonda misie DART sa pokúsi o zmenu trajektórie asteroidu pomocou „techniky kinetického dopadu“. Plánom misie je teda nasmerovať sondu tak, aby narazila do vesmírneho telesa, a tým zmenila jeho dráhu. Na tlačovej konferencii v pondelok NASA uviedla, že počas misie dôjde k úmyselnému nárazu sondy do vesmírneho telesa. Agentúra sa tým snaží zistiť ako postupovať pri odvrátení takejto hrozby v budúcnosti.

Cieľom sondy je binárna planétka Didymos, ku ktorej by mala doraziť okolo 26. septembra až 1. októbra budúceho roka. Sonda sa dokáže autonómne navigovať až k cieľovému asteroidu. Konkrétne sonda zasiahne malý mesiac nazývaný Dimorphos s priemerom 160 metrov. Ten obieha okolo planétky Didymos s priemerom približne 780 metrov.

540 kilogramová sonda veľkosti chladničky by mala naraziť do vesmírneho telesa rýchlosťou okolo 6,6 kilometra za sekundu. NASA bude následne skúmať, ako veľmi sa po náraze zmenila rýchlosť a dráha malého mesiaca a za pomoci malého satelitu získa fotografie dopadu, trosiek a výsledného krátera. Vedci predpokladajú, že dopad sondy skráti obežnú dráhu Dimorphosu. Túto zmenu budú môcť presne pozorovať aj pomocou ďalekohľadov na Zemi.

Kontrola sondy a jej solárnych panelov [NASA]

Kontrola sondy a jej solárnych panelov [NASA]

Dvojplanétka Didymos

Dvojplanétka Didymos bola objavená v roku 1996 v rámci projektu zameraného na hľadanie planétok a komét „Spacewatch“. Okolo Slnka obieha každé dva roky po dráhe tvaru vajca. Podľa odborníkov nateraz asteroid ani jeho mesiac nepredstavujú pre Zem žiadne nebezpečenstvo a do budúcnosti by išlo o veľmi nepravdepodobný scenár. Ohroziť Zem by nemali ani v prípade, že by test neprebehol presne podľa plánu. Vedci si však nie sú úplne istí, ako bude Dimorphos reagovať na náraz, hlavne kvôli tomu, že ešte nie je známa jeho vnútorná štruktúra.

Ohrozenie Zeme je zatiaľ nepravdepodobné

Napriek tomu, že ohrozenie Zeme asteroidom zatiaľ vedci považujú za nepravdepodobné, je tu možnosť, že by sa v budúcnosti mohol objaviť asteroid, ktorý bude predstavovať nebezpečenstvo pre Zem a jej obyvateľov. Na základe úspešnosti tejto misie a jej výsledkov by NASA teoreticky mohla vyslať podobnú sondu a nárazom odkloniť dráhu asteroidu.

Aj keď vedci vynakladajú veľké úsilie na identifikáciu potenciálne nebezpečných vesmírnych objektov, zatiaľ sa nám nepodarilo všetky takéto hrozby odhaliť. Asteroidy s priemerom 300 metrov by mohli teoreticky spôsobiť zničenie celého kontinentu. Telesá väčšie ako 1 kilometer by pravdepodobne spôsobili celosvetovú katastrofu.

 

 

Zdroje: NASA, BBC, Space.com, The New York Times

Pokračujte na ďalší príspevok »



Fenomén

6 dôvodov, prečo zmenila televízia svet

  • Televízia od svojho vzniku zohrala nepopierateľnú úlohu v zmene spoločnosti a postupom času sa stala jedným z najvýznamnejších médií vôbec. Jej vplyv sa dotkol takmer každej oblasti ľudského života a ovplyvnil spôsob, ako vnímame svet okolo nás.
  • Televízory sa tak stali základným zariadením domácnosti a dnes sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života.