NASA opäť ponúka 18 500 dolárov za ležanie v posteli, experiment má trvať 3 mesiace

Účastníci experimentu čelia mnohým vážnym zdravotným rizikám, ktoré možno za tých 18-tisíc dolárov ani nestoja.
Vydané 2. apríla 2019 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Ležať na lôžku je oveľa náročnejšie ako sa na prvý pohľad zdá. Účastníci experimentu čelia mnohým vážnym zdravotným rizikám, ktoré možno za tých 18-tisíc dolárov ani nestoja.

 

Vesmírny výskum je nielen extrémne drahý, ale aj extrémne nebezpečný. Vesmírne programy naprieč celým svetom dodnes prejavujú hlbokú úctu všetkým ľuďom, ktorí prišli o život počas experimentov či ostrých letov na obežnú dráhu Zeme a aj napriek špičkovej modernej technike nie je možné riziká úplne eliminovať na nulu.

Okrem priameho ohrozenia života sú budúci astronauti vystavení aj väčším či menším zdravotným ohrozeniam, ktoré vyplývajú z povahy pobytu vo vesmíre. Jedným z týchto ohrození je aj príliš dlhý čas strávený na lôžku.

Nech sú už dôvody na dlhodobé vegetovanie na posteli akékoľvek, NASA sa musí zaoberať dôsledkami takéhoto spôsobu trávenia času. Ak budú ľudia cestovať napríklad na Mars alebo raz ešte ďalej, pravdepodobne budú musieť zvažovať aj prípadné dlhodobé spánkové cykly alebo určitú formu „hibernácie“.

 

INZERCIA

Dlhodobý pobyt na lôžku môže spôsobovať početné zdravotné problémy, počnúc tŕpnutím končatín až po preležaniny, eventuálne smrť spôsobenú umelým spánkom a prebiehajúcich zápalových procesov v tele.

Inzercia

Aby NASA všetky eventuálne problémy odhalila v dostatočnom predstihu pred finálnym vyslaním ľudí do medziplanetárneho priestoru, už roky realizuje experimenty s dôsledným lekárskym dohľadom. Už ste určite čítali o tom, že NASA a ESA ponúkajú obrovské peniaze za to, že dobrovoľníci budú ležať na posteliach. Zdá sa to ako ľahko zarobené veľké peniaze, ale v skutočnosti sú tieto experimenty silný nápor nielen na telo, ale aj psychiku. Vo výskumných strediskách pritom sledujú úplne všetko.

 

Novovyvinutá centrifuga s posteľami. Trúfli by ste si na nej spať? Ako účastník experimentu by ste skrátka museli.

NASA/ESA dnes „dobrovoľníkom“ ponúkajú finančnú odmenu vo výške až 18 500 amerických dolárov za to, že absolvujú 89-dňový experiment, počas ktorého budú musieť celých 60 dní stráviť na lôžku. Lôžko-posteľ je pritom súčasťou novovyvinutej centrifugy. Nevedno, či sa budú účastníci experimentu celé dva, respektíve tri mesiace točiť, ale je takmer isté, že účasť na tomto pokuse nebude vôbec jednoduchá či bezproblémová.

Je otázne, či sa vôbec oplatí vstupovať do veľkého zdravotného rizika za niečo vyše 18-tisíc dolárov.  Pravdou však je, že o účastníkov experimentu sa starajú tímy špecialistov, fyzioterapeutov i nutričných expertov, ktorých zámerom je udržiavať zverené osoby v najlepšom možnom stave.

 

Zdroj informácií a fotiek: NASA Offers $18,500 To People Willing To Stay In Bed For 60 Days

Pokračujte na ďalší príspevok »