Osobné financie

Narodenie dieťaťa z finančného hľadiska: na čo myslieť a ako ušetriť?

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

Autor
Dátum zverejnenia 10. septembra 2019
Obsahuje nasledovné témy , , , ,

Štefan Takáč
Špecialista na osobné financie
Bratislava, Slovensko

Ešte pred narodením dieťaťa je potrebné uvedomiť si, aké výdavky budú vznikať. Kúpa kočíka, postieľky, základnej a širšej výbavy a každodenných potrieb niečo stojí. Náklady, s ktorými je na začiatok potrebné počítať, sa pohybujú bezproblémovo v úrovniach od 1 000 eur do 1 500 eur, niekedy aj viac. Následné zabezpečenie oblečenia a plienok tiež významne zaťaží rodinný rozpočet.

Na konci článku nájdete zhrnutie všetkých hlavných bodov


Základom je vedieť sa spoľahnúť na seba

Ideálna situácia je, ak si budúci rodič včas tvoril finančné rezervy. To je náš pomyslený prvý krok. Ak ich budúci rodič má, umožnil si tým o to jednoduchší štart. Ak žena otehotnie neplánovane, použije túto rezervu na nové neočakávané náklady a nebude pritom musieť siahať na svoj mesačný rozpočet, ktorým je u väčšiny ľudí mzda zo zamestnania.

Druhým krokom je však tvorba ďalšej rezervy. Naučiť sa šetriť peniaze aj počas tehotenstva je kľúčové, ak chcú mať rodičia istotu finančného zabezpečenia v prípade nečakaných nákladov. Čas na ďalšiu prípravu čo najväčšieho obnosu financií je približne deväť mesiacov pred narodením bábätka a  ďalších 200 dní po jeho narodení. Týchto dvesto dní totiž mamičke na účet prichádza materská dávka. Pri príjme 1 000 eur v hrubom sa materská vypočíta na 4 940,00 eur na celých 200 dní, čo je v priemere 741 eur mesačne.

Tretím krokom je čo najviac znížiť všetky splátky a výdavky na minimum, aby v období znížených príjmov nenastali problémy so splácaním dlhov (hypotéky, spotrebných úverov, auta a podobne). Jedným z možných riešení je refinancovanie, ale aj cielené zbavenie sa zlozvykov.

Veľmi rozumným preventívnym opatrením pre prípad rizikového tehotenstva je dobre nastavené životné poistenie. Každý človek by mal mať poistnú ochranu počas práceneschopnosti. Takéto poistenie dokáže kompenzovať chýbajúci príjem.

 

Nákup výbavy pre dieťa môže byť drahá záležitosť, ale všetko sa dá zvládnuť.

Usmerniť známych v nakupovaní darčekov

Príbuzní a kamaráti sa z narodenia dieťaťa tešia tiež a nakupujú rôzne hračky alebo oblečenie pre bábätko. Aj tu by ale malo prevážiť racio a ak rodina s novým bábätkom nie je v ideálnej finančnej kondícii, má šancu ušetriť značné náklady práve tu. Nie je hanba priateľov a rodinu v daroch usmerniť. Napríklad namiesto hračky, s ktorou sa bude dieťa hrať až po pol roku, by sa známi mohli zložiť na dar, ktorý bude pri starostlivosti o dieťa nevyhnutný.

Týmto spôsobom môže mladá rodina ušetriť slušné peniaze, pretože na nákladné veci sa poskladajú príbuzní, ktorí aj tak niečo pre bábätko chcú kúpiť.

V prípade, že v rodine už bolo nejaké dieťa, sa isté veci nemusia nakupovať a ušetria sa tak nemalé prostriedky.

 

Využite všetky možnosti, ktoré štát ponúka

 

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

Náročná téma: šetrenie pre dieťa až do jeho dospelosti

Každý rodič má záujem zabezpečiť svoje dieťa aj po finančnej stránke, hoci prax nám ukazuje, že to nie je tak jednoduché. Má však zmysel zamýšľať sa nad tým, ako a kam budem odkladať peniaze a vôbec sa nemusí jednať o veľké obnosy každý mesiac.

Vezmime si stručný teoretický príklad. Ak rodič začne odkladať desať eur mesačne hneď od narodenia dieťaťa, pri zhodnotení 7% p.a. a toto dieťa bude po dovŕšení dospelosti v odkladaní desiatich eur pokračovať, vo veku 64 rokov bude mať k dispozícii 108 000 eur. Ak by tieto isté peniaze rodič odkladal bokom napríklad na bankový účet a jeho dieťa tiež, za rovnaký čas by nahromadil len 7 680 eur.

Dnes nie je ojedinelé, že pravidelné mesačné vklady pre dieťa prichádzajú aj od starých a krstných rodičov. Ak by každá rodina (rodičia, jedni a druhí svokrovci) každý mesiac takto vložila po 30 eur, jednalo sa by o mesačnú čiastku až 90 eur. A tá by sa pri zhodnotení 7% p.a. už v dvadsiatich rokoch dieťaťa zvýšila až na takmer 44 000 eur.

Najlepšie na tom je, že to nie sú iba teórie, ale realistické zhodnotenia vyplývajúce z vývoja v posledných rokoch. Prax nám však ukazuje, že väčšina rodičov nakoniec takéto čiastky svojim deťom nenašetrí, pretože z rôznych dôvodov zanedbajú pravidelné odkladanie prostriedkov.

 

Šetrenie a poistenie bolo vždy náročnou témou, ktorú ľudia vnímajú osobne a odmietavo

Poistiť si vlastné dieťa nie je móres horných pár percent

S problematikou poisťovania detí sa nepochybne stretla väčšina nových rodičov a zvyčajne nemajú záujem zaoberať sa myšlienkou, že by sa dieťaťu mohlo niečo stať. Lenže spoliehať sa na to, že snáď sa nič nestane, sa môže vypomstiť. V skutočnosti deti bývajú chorľavé, eventuálne sa im môže prihodiť väčšie či menšie zranenie, za ktoré rodič nemôže. Vážnejšie zdravotné komplikácie dieťaťa môžu byť pre mladú rodinu významným bremenom, a to nielen finančným.

Z pohľadu financií je vhodné zvažovať práve poistenie nad rámec zákonom povinného zdravotného poistenia, pretože má potenciál zmierniť nepriaznivé finančné dôsledky zranenia, ochorenia a liečby dieťaťa. V horších prípadoch musia rodičia skrátiť svoj pracovný úväzok, aby sa mohli venovať starostlivosti o dieťa.

Častý argument, ktorým rodičia zamietnu ideu poistenia dieťaťa pod koberec, je jeho finančná nákladnosť. Lenže to nie je pravda, poistenie pre bábätká vôbec nestojí veľa. Častokrát je dokonca takéto poistenie súčasťou šetrenia.

 

Zhrnutie našich tipov

  • ideálne je tvoriť si finančnú rezervu ešte pred plánovaním tehotenstva;
  • tvoriť si finančnú rezervu by ste mali aj počas tehotenstva a počas materskej;
  • využívajte každú možnosť štátnej podpory, napríklad príspevok pri narodení dieťaťa (829,86 €, resp. 151,37 €), materskú otca dieťaťa a podobne;
  • usmernite známych v ich nákupoch, aby kupovali také darčeky, ktoré odbremenia váš vlastný rozpočet;
  • zvážte šetrenie peňazí pre svoje dieťa už od jeho narodenia;
  • zvážte poistenie dieťaťa aj nad rámec zákonom povinného zdravotného poistenia.

 

 

 

INZERCIA: Peugeot Jesenné výhody

Všetko podstatné o novej Octavii

Octavia s poradovým číslom 4 prichádza. Je nádherná, pokroková a veľkolepo priestranná

Ideál rodinného auta na Slovensku prichádza v úplne novej podobe.

11. novembra 2019

Ekonomická sloboda na Slovensku

Je Slovensko dobrým miestom na podnikanie? Ani nie, v rebríčku nás predbehlo aj Maďarsko, Česko, Poľsko či Rumunsko

Podľa rebríčka ekonomickej slobody je Slovensko na veľmi nepriaznivej pozícii. A stále sa zhoršuje.

11. novembra 2019

Budúcnosť skladovania energie

Čo s batériami zo Slovenska? Riešenia sa ponúkajú, ale chýbajú reálne opatrenia

V Bratislave sa skončila prvá medzinárodná konferencia venovaná batériovým technológiám a úložiskám energie. Jej organizátori, členovia Slovenskej batériovej aliancie (SBaA), si zadefinovali akčné kroky manifestu, ktoré by mali zabezpečiť rozvoj jednotlivých oblastí batériového priemyslu na Slovensku.

6. novembra 2019

September priniesol v predaji nových vozidiel v Európe veľké prekvapenia. Zažiaril Mercedes a Tesla

Mercedes-Benz sa stal v Európe druhou najúspešnejšou značkou za minulý mesiac.

29. októbra 2019

Adventný koncert v bratislavskej Redute

Slávik menom Slávka

Len nedávno absolvovala bratislavské Konzervatórium a už sa zjavuje v programoch prestížnych operných scén. Meno, ktoré si treba zapamätať: Slávka Zámečníková.

24. októbra 2019

Porsche rozširuje portfólio elektrickej novinky o základnú verziu. Čo ponúkne najlacnejší Taycan?

Nedávno odhalený elektromobil od Porsche prichádza v základnom vyhotovení.

19. októbra 2019

Trvalý rast je nemožný

Ako súvisia recesie s inováciami

Krízy vznikajú a zároveň zanikajú. Je to kolobeh, ktorý je našou súčasťou od nepamäti. Navzájom súvisiace obdobia štádií ekonomiky, kedy obdobie konjunktúry (rastu) striedajú obdobia recesie (poklesu).

17. októbra 2019

TEST Peugeot 508 SW Allure 1.5 BlueHDi 130k EAT8

7 dôvodov, pre ktoré je podľa nás Peugeot 508 SW autom roka

Na tomto fantastickom kombi nenájdete chybu ani vtedy, keď ju budete urputne hľadať. Peugeot 508 SW na nás nesmierne zapôsobil.

16. októbra 2019

BMW predstavuje úplnú novinku. Rad 2 v štýlovom balení Gran Coupé má primárne predný pohon

Nová dvojka prichádza sprvoti ako štýlové 4-dverové kupé.

16. októbra 2019

Najrýchlejší sériový sedan na svete dostal exkluzívne doplnky. Toto je vylepšený Flying Spur

Luxusný Flying Spur dostal exkluzívny paket Blackline.

14. októbra 2019

Seriál o Číne

Predstihne Čína v umelej inteligencii USA?

Na základe sledovania informácií, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán by sa mohlo zdať, že Čína nás všetkých čoskoro prevalcuje svojou inovačnou aktivitou. To isté sa týka aj vnímania jej pokroku v umelej inteligencii.

11. októbra 2019

Už vieme, ako bude nový Volkswagen Golf s poradovým číslom osem vyzerať a kedy príde

Príchod jednej z najväčších noviniek tohto roku je na spadnutie.

11. októbra 2019

Sila jednoduchého gesta

Tento šéf ročne napíše 9200 narodeninových pohľadníc, vysvetľuje význam vďačnosti

Sheldon Yellen je CEO stavebnej spoločnosti BELFOR Holdings, Inc. a každý rok napíše ručné narodeninové blahoželania všetkým vyše 9-tisíc zamestnancom.

10. októbra 2019

Zrod legendy v priamom prenose

Pompézne Gran Coupé od BMW prichádza vo vrcholnej verzii M8. Má sa AMG GT 63 S čoho báť?

Posledný dielik skladačky menom 8 je realitou.

9. októbra 2019

Revolučná Corvette prišla o strechu. Vyše 500-koňový osemvalec ale naďalej ostáva

Corvetta prvýkrát s plechovou sťahovacou strechou.

8. októbra 2019

Bublina alebo Boom?

Šialené tempo: Iba dvojročný startup BIRD má dnes hodnotu 2,5 miliardy

Je mimoriadny rast hodnoty „kolobežkových firiem“ postavený na stabilných základoch?

7. októbra 2019

Na predaj výhradne spolu

Aston Martin a Zagato na počesť 60-ročnej spolupráce prinášajú dve špecialitky za 6 miliónov libier

Oba modely vzniknú v obmedzenom počte, na predaj budú výhradne spolu.

5. októbra 2019

Nové 625-koňové super-SUV-čka od BMW dajú stovku za 3,8 sekundy. Privítajte X5 M a X6 M

Hneď v úvode spoznávame aj silnejšie vyhotovenia pod názvom Competition.

2. októbra 2019

Fantastický 5-valec žije ďalej! Ikonický motor s výkonom až 400 koní získalo nové Audi RS Q3

RS Q3 prichádza na scénu v dvoch karosárskych verziách.

30. septembra 2019