Osobné financie

Narodenie dieťaťa z finančného hľadiska: na čo myslieť a ako ušetriť?

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

Ešte pred narodením dieťaťa je potrebné uvedomiť si, aké výdavky budú vznikať. Kúpa kočíka, postieľky, základnej a širšej výbavy a každodenných potrieb niečo stojí. Náklady, s ktorými je na začiatok potrebné počítať, sa pohybujú bezproblémovo v úrovniach od 1 000 eur do 1 500 eur, niekedy aj viac. Následné zabezpečenie oblečenia a plienok tiež významne zaťaží rodinný rozpočet.

Na konci článku nájdete zhrnutie všetkých hlavných bodov


Základom je vedieť sa spoľahnúť na seba

Ideálna situácia je, ak si budúci rodič včas tvoril finančné rezervy. To je náš pomyslený prvý krok. Ak ich budúci rodič má, umožnil si tým o to jednoduchší štart. Ak žena otehotnie neplánovane, použije túto rezervu na nové neočakávané náklady a nebude pritom musieť siahať na svoj mesačný rozpočet, ktorým je u väčšiny ľudí mzda zo zamestnania.

Druhým krokom je však tvorba ďalšej rezervy. Naučiť sa šetriť peniaze aj počas tehotenstva je kľúčové, ak chcú mať rodičia istotu finančného zabezpečenia v prípade nečakaných nákladov. Čas na ďalšiu prípravu čo najväčšieho obnosu financií je približne deväť mesiacov pred narodením bábätka a  ďalších 200 dní po jeho narodení. Týchto dvesto dní totiž mamičke na účet prichádza materská dávka. Pri príjme 1 000 eur v hrubom sa materská vypočíta na 4 940,00 eur na celých 200 dní, čo je v priemere 741 eur mesačne.

Tretím krokom je čo najviac znížiť všetky splátky a výdavky na minimum, aby v období znížených príjmov nenastali problémy so splácaním dlhov (hypotéky, spotrebných úverov, auta a podobne). Jedným z možných riešení je refinancovanie, ale aj cielené zbavenie sa zlozvykov.

Veľmi rozumným preventívnym opatrením pre prípad rizikového tehotenstva je dobre nastavené životné poistenie. Každý človek by mal mať poistnú ochranu počas práceneschopnosti. Takéto poistenie dokáže kompenzovať chýbajúci príjem.

 

Nákup výbavy pre dieťa môže byť drahá záležitosť, ale všetko sa dá zvládnuť.

Usmerniť známych v nakupovaní darčekov

Príbuzní a kamaráti sa z narodenia dieťaťa tešia tiež a nakupujú rôzne hračky alebo oblečenie pre bábätko. Aj tu by ale malo prevážiť racio a ak rodina s novým bábätkom nie je v ideálnej finančnej kondícii, má šancu ušetriť značné náklady práve tu. Nie je hanba priateľov a rodinu v daroch usmerniť. Napríklad namiesto hračky, s ktorou sa bude dieťa hrať až po pol roku, by sa známi mohli zložiť na dar, ktorý bude pri starostlivosti o dieťa nevyhnutný.

Týmto spôsobom môže mladá rodina ušetriť slušné peniaze, pretože na nákladné veci sa poskladajú príbuzní, ktorí aj tak niečo pre bábätko chcú kúpiť.

V prípade, že v rodine už bolo nejaké dieťa, sa isté veci nemusia nakupovať a ušetria sa tak nemalé prostriedky.

 

Využite všetky možnosti, ktoré štát ponúka

 

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

Náročná téma: šetrenie pre dieťa až do jeho dospelosti

Každý rodič má záujem zabezpečiť svoje dieťa aj po finančnej stránke, hoci prax nám ukazuje, že to nie je tak jednoduché. Má však zmysel zamýšľať sa nad tým, ako a kam budem odkladať peniaze a vôbec sa nemusí jednať o veľké obnosy každý mesiac.

Vezmime si stručný teoretický príklad. Ak rodič začne odkladať desať eur mesačne hneď od narodenia dieťaťa, pri zhodnotení 7% p.a. a toto dieťa bude po dovŕšení dospelosti v odkladaní desiatich eur pokračovať, vo veku 64 rokov bude mať k dispozícii 108 000 eur. Ak by tieto isté peniaze rodič odkladal bokom napríklad na bankový účet a jeho dieťa tiež, za rovnaký čas by nahromadil len 7 680 eur.

Dnes nie je ojedinelé, že pravidelné mesačné vklady pre dieťa prichádzajú aj od starých a krstných rodičov. Ak by každá rodina (rodičia, jedni a druhí svokrovci) každý mesiac takto vložila po 30 eur, jednalo sa by o mesačnú čiastku až 90 eur. A tá by sa pri zhodnotení 7% p.a. už v dvadsiatich rokoch dieťaťa zvýšila až na takmer 44 000 eur.

Najlepšie na tom je, že to nie sú iba teórie, ale realistické zhodnotenia vyplývajúce z vývoja v posledných rokoch. Prax nám však ukazuje, že väčšina rodičov nakoniec takéto čiastky svojim deťom nenašetrí, pretože z rôznych dôvodov zanedbajú pravidelné odkladanie prostriedkov.

 

Šetrenie a poistenie bolo vždy náročnou témou, ktorú ľudia vnímajú osobne a odmietavo

Poistiť si vlastné dieťa nie je móres horných pár percent

S problematikou poisťovania detí sa nepochybne stretla väčšina nových rodičov a zvyčajne nemajú záujem zaoberať sa myšlienkou, že by sa dieťaťu mohlo niečo stať. Lenže spoliehať sa na to, že snáď sa nič nestane, sa môže vypomstiť. V skutočnosti deti bývajú chorľavé, eventuálne sa im môže prihodiť väčšie či menšie zranenie, za ktoré rodič nemôže. Vážnejšie zdravotné komplikácie dieťaťa môžu byť pre mladú rodinu významným bremenom, a to nielen finančným.

Z pohľadu financií je vhodné zvažovať práve poistenie nad rámec zákonom povinného zdravotného poistenia, pretože má potenciál zmierniť nepriaznivé finančné dôsledky zranenia, ochorenia a liečby dieťaťa. V horších prípadoch musia rodičia skrátiť svoj pracovný úväzok, aby sa mohli venovať starostlivosti o dieťa.

Častý argument, ktorým rodičia zamietnu ideu poistenia dieťaťa pod koberec, je jeho finančná nákladnosť. Lenže to nie je pravda, poistenie pre bábätká vôbec nestojí veľa. Častokrát je dokonca takéto poistenie súčasťou šetrenia.

 

Zhrnutie našich tipov

  • ideálne je tvoriť si finančnú rezervu ešte pred plánovaním tehotenstva;
  • tvoriť si finančnú rezervu by ste mali aj počas tehotenstva a počas materskej;
  • využívajte každú možnosť štátnej podpory, napríklad príspevok pri narodení dieťaťa (829,86 €, resp. 151,37 €), materskú otca dieťaťa a podobne;
  • usmernite známych v ich nákupoch, aby kupovali také darčeky, ktoré odbremenia váš vlastný rozpočet;
  • zvážte šetrenie peňazí pre svoje dieťa už od jeho narodenia;
  • zvážte poistenie dieťaťa aj nad rámec zákonom povinného zdravotného poistenia.

 

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »