Osobné financie

Narodenie dieťaťa z finančného hľadiska: na čo myslieť a ako ušetriť?

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

Autor
Dátum zverejnenia 10. septembra 2019
Obsahuje nasledovné témy , , , ,

Štefan Takáč
Špecialista na osobné financie
Bratislava, Slovensko

Ešte pred narodením dieťaťa je potrebné uvedomiť si, aké výdavky budú vznikať. Kúpa kočíka, postieľky, základnej a širšej výbavy a každodenných potrieb niečo stojí. Náklady, s ktorými je na začiatok potrebné počítať, sa pohybujú bezproblémovo v úrovniach od 1 000 eur do 1 500 eur, niekedy aj viac. Následné zabezpečenie oblečenia a plienok tiež významne zaťaží rodinný rozpočet.

Na konci článku nájdete zhrnutie všetkých hlavných bodov


Základom je vedieť sa spoľahnúť na seba

Ideálna situácia je, ak si budúci rodič včas tvoril finančné rezervy. To je náš pomyslený prvý krok. Ak ich budúci rodič má, umožnil si tým o to jednoduchší štart. Ak žena otehotnie neplánovane, použije túto rezervu na nové neočakávané náklady a nebude pritom musieť siahať na svoj mesačný rozpočet, ktorým je u väčšiny ľudí mzda zo zamestnania.

Druhým krokom je však tvorba ďalšej rezervy. Naučiť sa šetriť peniaze aj počas tehotenstva je kľúčové, ak chcú mať rodičia istotu finančného zabezpečenia v prípade nečakaných nákladov. Čas na ďalšiu prípravu čo najväčšieho obnosu financií je približne deväť mesiacov pred narodením bábätka a  ďalších 200 dní po jeho narodení. Týchto dvesto dní totiž mamičke na účet prichádza materská dávka. Pri príjme 1 000 eur v hrubom sa materská vypočíta na 4 940,00 eur na celých 200 dní, čo je v priemere 741 eur mesačne.

Tretím krokom je čo najviac znížiť všetky splátky a výdavky na minimum, aby v období znížených príjmov nenastali problémy so splácaním dlhov (hypotéky, spotrebných úverov, auta a podobne). Jedným z možných riešení je refinancovanie, ale aj cielené zbavenie sa zlozvykov.

Veľmi rozumným preventívnym opatrením pre prípad rizikového tehotenstva je dobre nastavené životné poistenie. Každý človek by mal mať poistnú ochranu počas práceneschopnosti. Takéto poistenie dokáže kompenzovať chýbajúci príjem.

 

Nákup výbavy pre dieťa môže byť drahá záležitosť, ale všetko sa dá zvládnuť.

Usmerniť známych v nakupovaní darčekov

Príbuzní a kamaráti sa z narodenia dieťaťa tešia tiež a nakupujú rôzne hračky alebo oblečenie pre bábätko. Aj tu by ale malo prevážiť racio a ak rodina s novým bábätkom nie je v ideálnej finančnej kondícii, má šancu ušetriť značné náklady práve tu. Nie je hanba priateľov a rodinu v daroch usmerniť. Napríklad namiesto hračky, s ktorou sa bude dieťa hrať až po pol roku, by sa známi mohli zložiť na dar, ktorý bude pri starostlivosti o dieťa nevyhnutný.

Týmto spôsobom môže mladá rodina ušetriť slušné peniaze, pretože na nákladné veci sa poskladajú príbuzní, ktorí aj tak niečo pre bábätko chcú kúpiť.

V prípade, že v rodine už bolo nejaké dieťa, sa isté veci nemusia nakupovať a ušetria sa tak nemalé prostriedky.

 

Využite všetky možnosti, ktoré štát ponúka

 

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

Náročná téma: šetrenie pre dieťa až do jeho dospelosti

Každý rodič má záujem zabezpečiť svoje dieťa aj po finančnej stránke, hoci prax nám ukazuje, že to nie je tak jednoduché. Má však zmysel zamýšľať sa nad tým, ako a kam budem odkladať peniaze a vôbec sa nemusí jednať o veľké obnosy každý mesiac.

Vezmime si stručný teoretický príklad. Ak rodič začne odkladať desať eur mesačne hneď od narodenia dieťaťa, pri zhodnotení 7% p.a. a toto dieťa bude po dovŕšení dospelosti v odkladaní desiatich eur pokračovať, vo veku 64 rokov bude mať k dispozícii 108 000 eur. Ak by tieto isté peniaze rodič odkladal bokom napríklad na bankový účet a jeho dieťa tiež, za rovnaký čas by nahromadil len 7 680 eur.

Dnes nie je ojedinelé, že pravidelné mesačné vklady pre dieťa prichádzajú aj od starých a krstných rodičov. Ak by každá rodina (rodičia, jedni a druhí svokrovci) každý mesiac takto vložila po 30 eur, jednalo sa by o mesačnú čiastku až 90 eur. A tá by sa pri zhodnotení 7% p.a. už v dvadsiatich rokoch dieťaťa zvýšila až na takmer 44 000 eur.

Najlepšie na tom je, že to nie sú iba teórie, ale realistické zhodnotenia vyplývajúce z vývoja v posledných rokoch. Prax nám však ukazuje, že väčšina rodičov nakoniec takéto čiastky svojim deťom nenašetrí, pretože z rôznych dôvodov zanedbajú pravidelné odkladanie prostriedkov.

 

Šetrenie a poistenie bolo vždy náročnou témou, ktorú ľudia vnímajú osobne a odmietavo

Poistiť si vlastné dieťa nie je móres horných pár percent

S problematikou poisťovania detí sa nepochybne stretla väčšina nových rodičov a zvyčajne nemajú záujem zaoberať sa myšlienkou, že by sa dieťaťu mohlo niečo stať. Lenže spoliehať sa na to, že snáď sa nič nestane, sa môže vypomstiť. V skutočnosti deti bývajú chorľavé, eventuálne sa im môže prihodiť väčšie či menšie zranenie, za ktoré rodič nemôže. Vážnejšie zdravotné komplikácie dieťaťa môžu byť pre mladú rodinu významným bremenom, a to nielen finančným.

Z pohľadu financií je vhodné zvažovať práve poistenie nad rámec zákonom povinného zdravotného poistenia, pretože má potenciál zmierniť nepriaznivé finančné dôsledky zranenia, ochorenia a liečby dieťaťa. V horších prípadoch musia rodičia skrátiť svoj pracovný úväzok, aby sa mohli venovať starostlivosti o dieťa.

Častý argument, ktorým rodičia zamietnu ideu poistenia dieťaťa pod koberec, je jeho finančná nákladnosť. Lenže to nie je pravda, poistenie pre bábätká vôbec nestojí veľa. Častokrát je dokonca takéto poistenie súčasťou šetrenia.

 

Zhrnutie našich tipov

  • ideálne je tvoriť si finančnú rezervu ešte pred plánovaním tehotenstva;
  • tvoriť si finančnú rezervu by ste mali aj počas tehotenstva a počas materskej;
  • využívajte každú možnosť štátnej podpory, napríklad príspevok pri narodení dieťaťa (829,86 €, resp. 151,37 €), materskú otca dieťaťa a podobne;
  • usmernite známych v ich nákupoch, aby kupovali také darčeky, ktoré odbremenia váš vlastný rozpočet;
  • zvážte šetrenie peňazí pre svoje dieťa už od jeho narodenia;
  • zvážte poistenie dieťaťa aj nad rámec zákonom povinného zdravotného poistenia.

 

 

 

REKLAMA » PREJSŤ NA STRÁNKU INZERENTA


Naše tipy

Do Petrohradu bez víz! Letenky, doprava, ubytovanie a všetko, čo treba vedieť pred touto cestou

Výlet do Petrohradu nebol nikdy jednoduchší, a to vďaka zrušeniu vízovej povinnosti, ktorú nahradil bezplatný elektronický dokument. Inšpirujte sa sprievodcom, ktorý vám výlet uľahčí. Petrohrad je metropola Ruska, ktorá je považovaná za lepší turistickejší zážitok ako samotná Moskva.

23. januára 2020

Nečakané správy

Čína práve vyhlásila vojnu jednorazovým plastom. Bude vzorom aj pre Európu.

Rozsah opatrení proti jednorazovým plastom je bezprecendentný.

21. januára 2020

Tip na výlet

Francúzska riviéra – kombinácia hôr, pláži a príjemnej atmosféry za 3 dni

Krásne pláže, chutné jedlo, bohatá história a ešte krajšia príroda. To všetko sa dá stihnúť počas troch dní na Francúzskej riviére.

21. januára 2020

„Dobrosrdečnosť je zadarmo“

Prečo podnikáme dlhé cesty za sebapoznaním do Ázie?

Ocitli ste sa už niekedy v situácii, kedy ste nevedeli, či sa váš život uberá tým správnym smerom alebo ste dokonca nevedeli, čo vlastne od života chcete? V súčasnosti to veľa mladých ľudí rieši tak trochu radikálne. Vyberú sa niekde, kde toho nemajú veľa, no predsa majú čo ponúknuť.

20. januára 2020

New York Harbour Storm-Surge Barrier

Má hrádza okolo New Yorku za 200 miliárd dolárov zmysel? Prekvapivo sa zhodujú vedci i Trump

Podľa Trumpa sú to vyhodené peniaze a ani odborníci sa nezhodujú na tom, že bude hrádza fungovať.

20. januára 2020

VIDEO | Supercar Blondie

Najvzácnejšie autá sveta v jednej garáži

Navštívime spolu so Supercar Blondie Petersen Automotive Museum, kde môžete vidieť zbierku tých najhodnotnejších vozidiel na svete. Nie všetky sa vám však budú páčiť.

20. januára 2020

USA vs. Čína

Obchodná vojna medzi USA a Čínou – čo je jej pôvodca a prečo podpísanie dohody neznamená jej koniec?

Prečo sa nevedia Spojené štáty a Čína dohodnúť? USA je značne zadlžená a Čína je jej druhý najväčší veriteľ. Tento stav vytvára medzi nim napätie.

18. januára 2020

Kybernetická bezpečnosť

Zverejnili 20 najpoužívanejších hesiel sveta, pravdepodobne ich máte aj vy

Ak niekde používate jedno z uvedených hesiel, radšej si ho hneď zmeňte.

17. januára 2020

Neprehliadnite

3D tlač je príležitosť spraviť svet lepším miestom

Neuveriteľný technologický pokrok, ktorého sme všetci práve teraz svedkami, je záväzkom pre nás i ďalšie generácie.

16. januára 2020

Cenzurovaný antihrdina

Joker bol omyl. Predstaviteľ Jokera prechádza do Marvelu a hrá úplne novú postavu

Herecká povesť Jareda Leta podľa mnohých utrpela, keď vyšiel film Suicide Squad, v ktorom zahral avantgardného Jokera. Leto teraz prešiel z DC do Marvelu, kde stvárni postavu Morbiusa.

15. januára 2020

Doba živých robotov sa blíži

Prvý robot vyrobený zo živých buniek je na svete: ani živý, ani umelý, niečo medzitým

Vermontská univerzita si na svoje konto pripísala svetové prvenstvo – výrobu „robota“ vyrobeného zo živých buniek. Budúcnosť tohto vynálezu povzbudzuje divoké špekulácie.

14. januára 2020

Verejný záväzok zodpovednosti

Hrozby, ktoré nás dnes ovplyvňujú, sú vážne. Emisie CO2 neberieme na ľahkú váhu

Emisie CO2 by sme nemali brať na ľahkú váhu. Podieľajú sa na množstve problémov, ktoré okolo seba máme.

13. januára 2020

Stále máte chuť na kávu?

Prečo by mala šálka kávy stáť 22,50 eur

Ceny kávy sú neudržateľne nízke a ani si to neuvedomujeme.

9. januára 2020

Hviezdy dostupné pre každého

Celebrita najvyššieho rangu zagratuluje vášmu kamarátovi či manželke. Služba Cameo je unikátom.

Známe osobnosti ponúkajú za niekoľko desiatok či stoviek dolárov videá vytvorené špeciálne pre konkrétnu osobu.

8. januára 2020

Vplyv človeka je pozitívny i negatívny

Austrália čelí masovému vymieraniu druhov. Dialo sa aj v minulosti, no teraz je to iné

Katastrofické požiare v Austrálii budú mať dopad nielen na ekonomiku, ale aj biodiverzitu a funkcie ekosystému. 

7. januára 2020

Ničíme si vlastný svet

Čo robí vzduch v Dillí tak smrteľným? Prekvapivo to nie je len o doprave

V dobe populizmu sa hovorí najmä o nezdravej doprave, ale oveľa väčší vplyv na znečistenie majú tradície.

3. januára 2020

Už je to tu opäť

Najčastejšie novoročné predsavzatia: tretie je najväčším prekvapením

Obmedziť alkohol už nie je tak atraktívne predsavzatie ako v minulosti, ale chudnúť by chceli všetci.

2. januára 2020

PF2020

Oslavy Nového roka 2020 naživo: Ohňostroje končia, užite si možno tie posledné

Ochrana životného prostredia a zvierat, zvyšovanie bezpečnosti a pokrok. To sú dôvody, pre ktoré sa z ohňostrojov pomaly stáva prežitok.

31. decembra 2019

Autopedy mohli zmeniť svet

História motorizovaných kolobežiek má vyše sto rokov, kedysi ich jazdili poštári aj dámy

Vynález motorizovanej kolobežky prišiel v nesprávny čas, ale do histórie dopravy sa zapísal veľkými písmenami.

29. decembra 2019

Vlajková loď značky Genesis chce s veľkými motormi konkurovať najmä nemeckej prémii

G90-ka má za sebou ďalšiu modernizáciu. 

23. decembra 2019

Hudobná diaľnica v Maďarsku (video)

Tento zaujímavý počin by sa zišiel aplikovať aj u nás v úseku medzi Bratislavou a Trnavou a možno by sa vodiči jazdiaci v strednom pruhu naučili jazdiť podľa predpisov 🙂

23. decembra 2019