Osobné financie

Narodenie dieťaťa z finančného hľadiska: na čo myslieť a ako ušetriť?

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

Autor
Dátum zverejnenia 10. septembra 2019
Obsahuje nasledovné témy , , , ,

Štefan Takáč
Špecialista na osobné financie
Bratislava, Slovensko
MAGIC TRAVEL, VisitMaldives.sk

Ešte pred narodením dieťaťa je potrebné uvedomiť si, aké výdavky budú vznikať. Kúpa kočíka, postieľky, základnej a širšej výbavy a každodenných potrieb niečo stojí. Náklady, s ktorými je na začiatok potrebné počítať, sa pohybujú bezproblémovo v úrovniach od 1 000 eur do 1 500 eur, niekedy aj viac. Následné zabezpečenie oblečenia a plienok tiež významne zaťaží rodinný rozpočet.

Na konci článku nájdete zhrnutie všetkých hlavných bodov


Základom je vedieť sa spoľahnúť na seba

Ideálna situácia je, ak si budúci rodič včas tvoril finančné rezervy. To je náš pomyslený prvý krok. Ak ich budúci rodič má, umožnil si tým o to jednoduchší štart. Ak žena otehotnie neplánovane, použije túto rezervu na nové neočakávané náklady a nebude pritom musieť siahať na svoj mesačný rozpočet, ktorým je u väčšiny ľudí mzda zo zamestnania.

Druhým krokom je však tvorba ďalšej rezervy. Naučiť sa šetriť peniaze aj počas tehotenstva je kľúčové, ak chcú mať rodičia istotu finančného zabezpečenia v prípade nečakaných nákladov. Čas na ďalšiu prípravu čo najväčšieho obnosu financií je približne deväť mesiacov pred narodením bábätka a  ďalších 200 dní po jeho narodení. Týchto dvesto dní totiž mamičke na účet prichádza materská dávka. Pri príjme 1 000 eur v hrubom sa materská vypočíta na 4 940,00 eur na celých 200 dní, čo je v priemere 741 eur mesačne.

Tretím krokom je čo najviac znížiť všetky splátky a výdavky na minimum, aby v období znížených príjmov nenastali problémy so splácaním dlhov (hypotéky, spotrebných úverov, auta a podobne). Jedným z možných riešení je refinancovanie, ale aj cielené zbavenie sa zlozvykov.

Veľmi rozumným preventívnym opatrením pre prípad rizikového tehotenstva je dobre nastavené životné poistenie. Každý človek by mal mať poistnú ochranu počas práceneschopnosti. Takéto poistenie dokáže kompenzovať chýbajúci príjem.

 

Nákup výbavy pre dieťa môže byť drahá záležitosť, ale všetko sa dá zvládnuť.

Usmerniť známych v nakupovaní darčekov

Príbuzní a kamaráti sa z narodenia dieťaťa tešia tiež a nakupujú rôzne hračky alebo oblečenie pre bábätko. Aj tu by ale malo prevážiť racio a ak rodina s novým bábätkom nie je v ideálnej finančnej kondícii, má šancu ušetriť značné náklady práve tu. Nie je hanba priateľov a rodinu v daroch usmerniť. Napríklad namiesto hračky, s ktorou sa bude dieťa hrať až po pol roku, by sa známi mohli zložiť na dar, ktorý bude pri starostlivosti o dieťa nevyhnutný.

Týmto spôsobom môže mladá rodina ušetriť slušné peniaze, pretože na nákladné veci sa poskladajú príbuzní, ktorí aj tak niečo pre bábätko chcú kúpiť.

V prípade, že v rodine už bolo nejaké dieťa, sa isté veci nemusia nakupovať a ušetria sa tak nemalé prostriedky.

 

Využite všetky možnosti, ktoré štát ponúka

 

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

Náročná téma: šetrenie pre dieťa až do jeho dospelosti

Každý rodič má záujem zabezpečiť svoje dieťa aj po finančnej stránke, hoci prax nám ukazuje, že to nie je tak jednoduché. Má však zmysel zamýšľať sa nad tým, ako a kam budem odkladať peniaze a vôbec sa nemusí jednať o veľké obnosy každý mesiac.

Vezmime si stručný teoretický príklad. Ak rodič začne odkladať desať eur mesačne hneď od narodenia dieťaťa, pri zhodnotení 7% p.a. a toto dieťa bude po dovŕšení dospelosti v odkladaní desiatich eur pokračovať, vo veku 64 rokov bude mať k dispozícii 108 000 eur. Ak by tieto isté peniaze rodič odkladal bokom napríklad na bankový účet a jeho dieťa tiež, za rovnaký čas by nahromadil len 7 680 eur.

Dnes nie je ojedinelé, že pravidelné mesačné vklady pre dieťa prichádzajú aj od starých a krstných rodičov. Ak by každá rodina (rodičia, jedni a druhí svokrovci) každý mesiac takto vložila po 30 eur, jednalo sa by o mesačnú čiastku až 90 eur. A tá by sa pri zhodnotení 7% p.a. už v dvadsiatich rokoch dieťaťa zvýšila až na takmer 44 000 eur.

Najlepšie na tom je, že to nie sú iba teórie, ale realistické zhodnotenia vyplývajúce z vývoja v posledných rokoch. Prax nám však ukazuje, že väčšina rodičov nakoniec takéto čiastky svojim deťom nenašetrí, pretože z rôznych dôvodov zanedbajú pravidelné odkladanie prostriedkov.

 

Šetrenie a poistenie bolo vždy náročnou témou, ktorú ľudia vnímajú osobne a odmietavo

Poistiť si vlastné dieťa nie je móres horných pár percent

S problematikou poisťovania detí sa nepochybne stretla väčšina nových rodičov a zvyčajne nemajú záujem zaoberať sa myšlienkou, že by sa dieťaťu mohlo niečo stať. Lenže spoliehať sa na to, že snáď sa nič nestane, sa môže vypomstiť. V skutočnosti deti bývajú chorľavé, eventuálne sa im môže prihodiť väčšie či menšie zranenie, za ktoré rodič nemôže. Vážnejšie zdravotné komplikácie dieťaťa môžu byť pre mladú rodinu významným bremenom, a to nielen finančným.

Z pohľadu financií je vhodné zvažovať práve poistenie nad rámec zákonom povinného zdravotného poistenia, pretože má potenciál zmierniť nepriaznivé finančné dôsledky zranenia, ochorenia a liečby dieťaťa. V horších prípadoch musia rodičia skrátiť svoj pracovný úväzok, aby sa mohli venovať starostlivosti o dieťa.

Častý argument, ktorým rodičia zamietnu ideu poistenia dieťaťa pod koberec, je jeho finančná nákladnosť. Lenže to nie je pravda, poistenie pre bábätká vôbec nestojí veľa. Častokrát je dokonca takéto poistenie súčasťou šetrenia.

 

Zhrnutie našich tipov

  • ideálne je tvoriť si finančnú rezervu ešte pred plánovaním tehotenstva;
  • tvoriť si finančnú rezervu by ste mali aj počas tehotenstva a počas materskej;
  • využívajte každú možnosť štátnej podpory, napríklad príspevok pri narodení dieťaťa (829,86 €, resp. 151,37 €), materskú otca dieťaťa a podobne;
  • usmernite známych v ich nákupoch, aby kupovali také darčeky, ktoré odbremenia váš vlastný rozpočet;
  • zvážte šetrenie peňazí pre svoje dieťa už od jeho narodenia;
  • zvážte poistenie dieťaťa aj nad rámec zákonom povinného zdravotného poistenia.

 

 

 

Volkswagen ARTEON

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Osobné financie

Narodenie dieťaťa z finančného hľadiska: na čo myslieť a ako ušetriť?

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

10. septembra 2019

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Ako fungujú 2. a 3. pilier?

Môžu mať Slováci švajčiarsky dôchodok? Dnešní mladí áno, ale čaká ich náročné obdobie

Husákových detí je veľa, napriek tomu demografia Slovenska nie je ideálna. Ako sa potom štát plánuje vysporiadať s dôchodkami, keď pôjdeme do penzie my?

30. augusta 2019


Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019
PORADŇA

Ako si najlacnejšie zaobstarať nové auto? Vďaka tomuto ušetríte tisíce eur

Ak sa pohrávate s myšlienkou, či je výhodnejšia kúpa auta alebo iné formy jeho zadováženia, tento článok je určený práve vám.

13. septembra 2019

Autosalón Frankfurt 2019

Toto sú vyšperkované Škody, vizionárske BMW a Mercedes, znovuzrodený Defender a nový Hyundai i10

Prinášame vám výber najvýznamnejších noviniek z autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom.

12. septembra 2019

SpaceX vynesie na orbit satelity superrýchleho internetu

Operátor SES vyšle sedem nových družíc na strednú obežnú dráhu na nosiči Falcon 9. Nové satelity výrazne zvýšia výkonnosť už osvedčenej siete O3b.

10. septembra 2019

Elektromobil pre masy? Nový Volkswagen s parádnym dojazdom a cenovkou hovorí áno

V predvečer automobilového veľtrhu vo Frankfurte sme spoznali jeden z jeho highlightov.

9. septembra 2019

Peugeot uvádza plug-in hybrid už aj v nádhernej 508-čke. Elektrický dojazd je veľmi slušný

Síce bez pohonu oboch náprav, ale i tak s veľmi zaujímavými parametrami.

9. septembra 2019

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Bell APT 70

Americký Bell pokročil s výrobou nákladných dronov s autopilotom, zaujíma sa o ne NASA

Lietajú na elektrinu na maximálnu vzdialenosť 56 km a unesú až 32 kg.

6. septembra 2019

Plejáda technických inovácií a úžasné parametre. Aj o tom je prvé elektrické Porsche, nový Taycan

Na svet prichádza doposiaľ najväčší konkurent pre Teslu.

5. septembra 2019

Vyskúšajte smoothie: recept ako na to, tipy a čomu sa naopak vyhnúť?

Smoothie valcuje svet a zdá sa, že len tak skoro tento gastronomický trend neutíchne. Spolu s nápojom sa veľmi darí aj smoothie bowls, miskám s pestrou zmesou ovocia, farieb, konzistencií a chutí. Vyzerá to tak, že čo nevidieť budú malé obchodíky so smoothie bowls za každým rohom a novinka určite neobíde ani Slovensko.

5. septembra 2019

Činohra SND má nového šéfa, je ním Peter Kováč

Dramaturgicky pripravil viac ako 100 divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách.

4. septembra 2019

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Obľúbená 3008-čka dostala (hybridnú) štvorkolku. Ide o najvýkonnejší Peugeot súčasnosti

Už pri odhalení novej 3008-čky odznelo, že neskôr príde aj verzia s pohonom všetkých štyroch kolies. Ten čas nastal práve teraz.

3. septembra 2019

Mobilita po novom

Monocykle alebo lietajúce jetpacky? Toto sú dve alternatívy dopravy budúcnosti

Čoraz komplikovanejšia individuálna mobilita si vynucuje vznik úplne nových dopravných prostriedkov.

3. septembra 2019

Bugatti má vo vrecku ďalší rekord. Upravený Chiron pokoril maximálnu rýchlosť 490 km/h!

Ako blesk z jasného neba prichádza správa, že Bugatti prekonáva magickú bariéru 300 míľ za hodinu.

2. septembra 2019

Hurikán Dorian ničí, čo mu stojí v ceste. Dokáže podobné hurikány zastaviť moderná veda?

Zhadzovať na hurikán atómové bomby zrejme nebude najlepší nápad.

2. septembra 2019

KRÁTKE VIDEODOKUMENTY

Pohľad do zákulisia filmov Avengers, Justice League, Wonder Woman a Man of Steel

Vizuálne efekty nie sú ničím dodatočným, ale počíta sa s nimi ešte predtým, ako sa vôbec začne nakrúcať s hercami.

2. septembra 2019

Ako fungujú 2. a 3. pilier?

Môžu mať Slováci švajčiarsky dôchodok? Dnešní mladí áno, ale čaká ich náročné obdobie

Husákových detí je veľa, napriek tomu demografia Slovenska nie je ideálna. Ako sa potom štát plánuje vysporiadať s dôchodkami, keď pôjdeme do penzie my?

30. augusta 2019