Najzvláštnejšie miesta na Zemi

Najväčšia dozvuková komora sveta bola vytvorená iba náhodou. Počúvajte, ako sa v nej šíri zvuk

Priestor s najdlhšou ozvenou na svete vznikol úplnou náhodou.

Inchindownské nádrže s palivom sú pozoruhodné stavby, v ktorých sa kedysi skladovalo palivo pre bojové lode.

Doslova nedopatrením však konštruktéri týchto nádrží navrhli najväčšie dozvukové komory sveta, ktoré dnes príležitostne môžu navštíviť ľudia.

Musia sa tam dostať s pomocou sprievodcov cez potrubie s priemerom iba 45 centimetrov. Aby ste cez tento otvor mohli prejsť, musíte mať štíhlu postavu a, samozrejme, nesmiete trpieť na klaustrofóbiu. Stačí totiž jeden pohyb rukou a môžete sa zaseknúť v kovovej rúre obklopenej tonami betónu.

Aby sa návštevník dostal do bývalých palivových komôr, musí prejsť týmto iba 45 cm širokým potrubím

Najdlhšia ozvena na svete trvala 112 sekúnd a bola nameraná práve v takejto obrej palivovej nádrži v Škótsku blízko mesta Inverness. Jedná sa o mimoriadny čas, keďže z praxe sa stretávame iba s niekoľkonásobnými ozvenami trvajúcimi nanajvýš niekoľko sekúnd.

Palivové nádrže, ktorých je v Británii hneď niekoľko, sú dlhé až 237 metrov široké 9 metrov a vysoké 13,5 metra a rozhodne neboli vytvorené preto, aby sa v nich vyskytovali ľudia. Námorníctvo tieto priestory napĺňalo palivom predovšetkým pre bojové lode. S ich stavbou sa začalo v roku 1938 a dokončené boli už v roku 1941, pričom stavby pokračovali až do roku 1943.

INZERCIA

Dôvod, pre ktorý padlo rozhodnutie dávať tieto komory pod zem, spočíval v potrebe ich ochrany pred bombami.

Komplex na videu je tvorený šiestimi nádržami, vošli sa do neho stovky tisíc ton paliva pre lode. Zdá sa to byť veľa, ale jedna taká loď potrebovala na svoju prevádzku 500 ton paliva.

Inzercia

Je to naozaj ohromujúca stavba, doslova katedrála vedy a technológií.

Vnútorné steny komôr sú vyrobené zo solídneho hladkého kameňa a s dĺžkou 237 metrov zaberie zvuku viac sekundu, než dorazí na druhý koniec a vráti sa späť. Zároveň je dosť úzka na to, aby sa v nich zvuk odrážal prakticky zo všetkých strán.

Experimenty s ozvenou prebiehajú veľmi zaujímavým spôsobom: na jednej strane tunela sprievodca vystrelí zo štartovacej pištole a mikrofónom sa už len zachytáva zvuk ozveny. Zaujímavé je najmä to, že ozvena je neustála, zvuk je počuť bez prerušovania a trvá niečo menej ako minútu. Tón zvuku s plynutím času počuteľne klesá, resp. klesá frekvencia zvuku, pretože vyššie frekvencie sú rýchlejšie pohltené prekážkami – to je dôvod, pre ktorý napríklad od susedov počujete iba basy, aj keď si púšťajú obyčajnú hudbu.

Pokračujte na ďalší príspevok »