Najmocnejšie ženy sveta za rok 2017

Minulý rok bol pre ženy pravdepodobne jedným z najvýznamnejších v dejinách. Zdalo sa, že práve žena bude viesť jednu zo svetových mocností a stane sa tak najmocnejšou osobnosťou na svete. Nakoniec sa tak nestalo, ale aj napriek tomu bol rok 2017 pre ženy veľmi významný, rovnako ako boli významné ženy pre našu spoločnosť a svet…. Prečítať celé
Vydané 28. februára 2018 / Autor / Obsahuje tieto témy: ,

Minulý rok bol pre ženy pravdepodobne jedným z najvýznamnejších v dejinách. Zdalo sa, že práve žena bude viesť jednu zo svetových mocností a stane sa tak najmocnejšou osobnosťou na svete. Nakoniec sa tak nestalo, ale aj napriek tomu bol rok 2017 pre ženy veľmi významný, rovnako ako boli významné ženy pre našu spoločnosť a svet.

 

melinda gates

Melinda Gates

Pravdepodobne nie je žiadnym prekvapením, že rebríček najmocnejších žien sveta už po siedmy rok za sebou vedie nemecká kancelárka Angela Merkel. Celkovo je na čele rebríčka už dvanásty krát. Za ňou nasleduje neočakávaný nováčik, premiérka Spojeného kráľovstva Theresa May. Túto pozíciu obsadila pravdepodobne preto, že vedie krajinu počas Brexitu, čo je historický zlom pre krajinu aj pre Európsku Úniu. Za ňou nasleduje Melinda Gates, spolupredsedajúca nadácie Bill & Melinda Gates Foundation, ktorá spolu s jej manželom Billom rozdelila viac než 40 miliárd na podporu organizácií vo viac než 100 krajinách sveta. COO (Chief Operating Officer) Facebooku Sheryl Sandberg obsadila 4. miesto a na 5. mieste sa umiestnila generálna riaditeľka General Motors Company Mary Barra.

 

sheryl sandberg (2)

Sheryl Sandberg

 

Zoznam najmocnejších žien bol vytvorený podľa množstva peňazí, ktoré majú pod kontrolou, dopadu na spoločnosť, sfér vplyvu a mediálnej prezentácie. Kompletný zoznam 100 najmocnejších žien zahŕňa aj rekordných 23 nováčikov, medzi nimi napríklad Ivanku Trump na 19. mieste. Prekvapivo, prvá dáma USA, Melania Trump sa v rebríčku nenachádza. Pravdepodobne zavážili Ivankine iniciatívy za platenú rodičovskú dovolenku, podpora žien vo vede a podnikania žien.

Inzercia

 

Isabelle-Kocher

Isabel Kocher

Do zoznamu sa na 24. mieste dostala aj Francúzka Isabel Kocher, ktorá je vedúcou osobnosťou spoločnosti Engie, najväčšej neštátnej elektrickej spoločnosti na svete zaoberajúcej sa predovšetkým obnoviteľnou energiou. V oblasti financií sa na 98. mieste umiestnila Kathryn Petralia, ktorá zaviedla poplatky do oblasti médií a finančných technológií a  na 77. mieste Kathleen Kennedy, ktorá má vplyv vo filmovom biznise.

 

Kersti-Kaljulaid-940x627

Kersti Kaljulaid

Rebríčku dominovali ženy z USA, ktoré obsadili až 48 miest. Prekvapením z inej krajiny je napríklad prezidentka Estónska Kersti Kaljulaid na 78. mieste. Estónsko je jedna z mála krajín, kde digitálna revolúcia pokročila natoľko, že roboty vykonávajú bežné donášky a ľudia môžu voliť svojich predstaviteľov online. Za Nórsko je v rebríčku Erna Solberg na 46. mieste, ktorá viedla krajinu počas poklesu a vytvorila základy pre ekonomickú expanziu. V Číne ženy pokračujú vo vedení podnikateľskej revolúcie, čo podporuje aj zistenie, že až 55 % nových podnikateľských aktivít na internete je začínaných ženami. K nim patrí aj Jean Liu zo 40. miesta.

 

Aj keď podiel žien na vodcovských pozíciach je stále v menšine, sú to práve ženy, ktoré robia skutočné zmeny a môžu byť motiváciou pre ďalšie generácie silných žien.

 

Zdroj: www.forbes.com

 

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »