Umelá inteligencia
OpenAI predstavila model GPT-4o, je rýchlejší a zadarmo. Nezaobišlo sa to bez komplikácií
Je multimodálny, čo znamená, že dokáže rozpoznávať príkazy nielen v textovej forme, ale ja zvukovej a obrazovej.
Používatelia si však všimli, že jeden z hlasov je príliš podobný hlasu herečky Scarlett Johanssonovej. Tá v minulosti odmietla spoluprácu s OpenAI.
V pondelok 13. mája spoločnosť OpenAI prostredníctvom živého vysielania predstavila ich nový produkt. Ide o vylepšenú verziu ich jazykového modelu, ktorý je základom pre ich chatbota ChatGPT. Model GPT-4o so sebou prináša niekoľko dôležitých zmien.
Prezentáciu nového, vylepšeného modelu odštartovala technologická riaditeľka spoločnosti Mira Muratiová. Hneď na úvod uviedla, že v rámci spoločnosti sa snažia o to, aby bol ich produkt voľne dostupný. GPT-4o je preto k dispozícií aj pre neplatiacich používateľov.
To mu však neuberá na kvalite, pretože má ponúkať porovnateľný výkon s modelom GPT-4, no podľa jej slov má byť „oveľa rýchlejší“. Zároveň zdôraznila, že model je natívne modálny, čo znamená, že dokáže natívne generovať obsah aj porozumieť príkazom v rôznej podobe.
To sa odrazí aj na hlasovej komunikácii, pretože doteraz nefungovala priamo. OpenAI pripomína, že používali tri modely, pričom jeden prekladal audio na text, druhý spracoval daný obsah a konečný konvertoval text na audio. To zvyšovalo odozvu, uvádza portál Živé.sk.
Ukázali jeho praktické využitie
Po skončení základnej prezentácie produktu, predstavitelia spoločnosti prešli k praktickým ukážkam využitia nové modelu. Jeden z prezentujúcich sa začal rozprávať s chatbotom, aby mu pomohol zbaviť sa stresu z prezentácie. Chatbot mu vzápätí poradil, ako sa upokojiť.
Neskôr ukázali, ako môže hlasový chatbot pomôcť pri programovaní. Prostredníctvom desktopovej aplikácie oslovil chatbota, pričom ho požiadal o pomoc. Následne mu klávesovou skratkou poskytol kód. Chat-GPT následne vysvetlil, čo robí tento program.
Nový model však má aj vizuálne schopnosti, vďaka ktorým dokáže „vidieť“ používateľovu obrazovku počítača. Túto vymoženosť odprezentovali na grafe, ktorý zobrazoval teploty či zrážky. Model umelej inteligencie dokázal odpovedať na otázky ohľadom zobrazeného grafu.
Následne prešli na otázky sledujúcich, ktoré mohli klásť na sociálnom médiu X, kedysi známom ako Twitter. Používateľa zaujímalo, či dokáže nový model fungovať ako prekladač v reálnom čase. Vyskúšali to medzi anglickým a talianskym jazykom.
Ukradli hlas známej herečke?
Napriek tomu, že počas prezentácie odprezentovali zaujímavé funkcie a vymoženosti, nevyhli sa komplikáciám. Spoločnosť totiž stiahla jeden z možných hlasov chatbota, pretože používatelia upozornili na to, že znie podobne ako herečka Scarlett Johanssonová.
„Sme presvedčení, že hlasy umelej inteligencie by nemali zámerne napodobňovať charakteristický hlas celebrít – hlas Sky nie je imitáciou Scarlett Johansson, ale patrí inej profesionálnej herečke, ktorá používa svoj vlastný prirodzený hlas,“ uviedli v stanovisku.
Zároveň dodali, že nemôžu zverejniť mená ľudí, ktorí sa podieľali na vytvorení hlasovej kapacity pre chatbota. Niektorí používatelia však zároveň upozornili na to, že tento hlas je príliš koketný, iní ho prirovnali mužskej fantázii, uvádza portál TechCrunch.
Portál zároveň informuje na základe zistení portálu NPR, že spoločnosť herečku oslovila, no tá ich ponuku odmietla „po dlhom zvažovaní a z osobných dôvodov“. O deväť mesiacov neskôr sa zo strany priateľov, rodiny a fanúšikov dozvedela, že hlas pomenovaný Sky znie ako ona.
Rozpustenie dôležitého tímu
Príchod prvých jazykových modelov umelej inteligencie vyvolalo u mnohých ľudí strach nielen zo straty zamestnania. Spoločnosť OpenAI predstavila v minulom roku tím Superalignment, ktorý sa mal zamerať na riadenie a kontrolu umelej inteligencie.
Spoločne ho viedli Ilja Sutskever a Jan Leike, pričom spoločnosť mu mala venovať 20 % vlastnej výpočtovej kapacity. Portál CNBC však upozornil na to, že spoločnosť rozpustila tento tím len rok po jeho vzniku. Avšak ešte predtým podali výpoveď obaja vedúci tímu.
„V posledných mesiacoch sa môj tím plavil proti vetru. Niekedy sme bojovali o výpočty a bolo čoraz ťažšie a ťažšie dokončiť tento kľúčový výskum,“ uviedol Leike na X. Hovorí, že vývoj inteligentnejších modelov je nebezpečné a OpenAI nesie zodpovednosť v mene ľudstva.
Sutskever naopak tvrdí, že spoločnosti sa podarí vytvoriť bezpečný a užitočný nástroj pod súčasným vedením. V minulosti sa však už postavil voči generálnemu riaditeľovi Samovi Altmanovi, keď súhlasil s jeho odvolaním ako člen správnej rady. Neskôr to oľutoval.