ZO SVETA

Švédska firma vymyslela mikročipový implantát, na ktorom môžeš nosiť Covid Pass

Švédska firma Dsruptive Subdermals vymyslela mikročipový implantát, vďaka ktorému svoj covid pass už nikdy nezabudnete doma.

24-ročná študentka masmediálnej komunikácie v Trnave. Milovníčka fialovej a zelenej farby, retro štýlu, smotanovej pizze a v neposlednom rade aj dôveryhodných zdrojov v dezinformačných časoch.

Covid pass by sme so sebou mohli nosiť všade – a to priamo v našom tele. Švédska firma vymyslela mikročip, ktorý sa implantuje pod kožu a dá sa naskenovať aj telefónom. Po naskenovaní odhalí detaily vášho Covid Passu.

Objav technologickej firmy Dsruptive Subdermals predstavuje naprogramovaný implantát o veľkosti 2×16 mm, ktorý sa zavádza pod kožu a je možné ho naskenovať.

Mikročip si nechal implantovať aj samotný výkonný riaditeľ spoločnosti. „V ruke mám čipový implantát. Čip som naprogramoval tak, aby som v ňom mohol nosiť Covid Pass. Dôvodom bolo to, že som ho chcel mať vždy dostupný,“ prezradil Hannes Sjoblad.

Sjoblad vidí výhodu v dostupnosti: „Ak pôjdem do kina či nákupného centra, ľudia budú môcť skontrolovať môj status aj v prípade, že pri sebe nebudem mať telefón.

Agentúra AFP uviedla, že cena mikročipového implantátu je 100€.

Biočip využíva NFC komunikáciu, rovnakú technológiu, ktorá sa používa aj pri bezkontaktnej platbe. To umožňuje ich skenovanie inými zariadeniami, ako napríklad smartfónmi, čítačkami na dverách či platobnými terminálmi.

Svet pripojených zariadení hovorí jazykom NFC. „Takže ak mám čip vo svojej ruke, umožňuje mi hovoriť jazykom všetkých týchto zariadení a komunikovať s nimi bez námahy,“ prehlásil Hannes Sjoblad.

Mikročipový implantát nie je sledovacie zariadenie

Sjoblad upozorňuje, že implantáty neslúžia na to, aby ľudí sledovali. Odpovedajú len na skenovanie, čím sa aktivujú. Do aktivácie sú pasívne.

Tieto implantáty nemajú batériu. Samy nedokážu prenášať signál. V podstate sú pasívne. Sedia tam a spia,“ vysvetlil Sjoblad. „Tieto implantáty nikdy neprezradia vašu lokáciu, sú aktivované v momente, keď sa ich dotknete vašim smartfónom, a to znamená, že ich nemožno použiť na niekoho sledovanie,“ upresnil.

Update implantátu je možné aktualizovať prostredníctvom aplikácie v telefóne, čip nie je potrebné vyťahovať spod kože. „Môžem si tak na svoj čip každý deň pridať nové informácie. Včera to bol Linkedin, dnes môj COVID certifikát, zajtra to môže byť niečo iné,“ prezradil.

mikročipový implantát

Tento mikročipový implantát by mohol obsahovať informácie o vašom vakcinačnom statuse, Zdroj fotografie: Youtube/ The Covid-19 passport implanted in your skin using this NFC-enabled microchip

Dsruptive Subdermals vytvára aj iné mikročipové implantáty

Spoločnosť Dsruptive Subdermals vytvorila aj mikročipový implantát, ktorý dokáže merať telesnú teplotu pričom slúži ako snímateľný teplotný senzor.

Sjobladov záujem o podkožné implantáty sa datuje späť do roku 2014, kedy organizoval implantátne „večierky“ v tetovacích salónoch, kde sa schádzali dobrovoľníci na to, aby mohli mať implantované mikročipy.

Som presvedčený, že táto technológia tu zostane a už si nebudeme  myslieť, že to je zvláštne, keď ľudia majú v ruke implantát,“ povedal Sjoblad pre BBC ešte v roku 2014. Vtedy dúfal, že do programu dostane 1000 a potom 10 000 ľudí.

Táto idea môže byť pre Slovákov stále veľmi nová. Vo Švédsku sú už však tisícky ľudí, ktorí sa prihlásili na získanie mikročipového implantátu. Už v roku 2018 NPR informovalo o tom, že tisícky ľudí si nad palec nechali zaviesť čip o veľkosti zrnka ryže. Naskenovaním tohto čipu priložením k digitálnej čítačke mohli napríklad platiť za verejnú dopravu.

Mikročipový implantát a bezpečnosť

Opatrnosť je však na mieste. Po naskenovaní mikročipu by sa bez zabezpečenia mohol k vašim dátam dostať ktokoľvek. „Skutočným problémom je manipulácia s údajmi, neskôr bude problém s tým ako sa dáta ukladajú. Ak dáta nie sú zabezpečené, niekto sa k vašim informáciám môže dostať a akonáhle sú vonku, je ťažké dostať ich späť,“ varuje Ben Libberton, mikrobiológ, ktorý pracuje pre MAX IV Laboratórium.

Avšak, na ukradnutie informácií z čipu by daná osoba najprv musela vedieť, kde sa daný čip nachádza a následne sa ho dotknúť smartfónom, aby ho aktivovala.

Zdroj: RTE, Insider, Euronews

Zdroj titulnej fotografie: Youtube/ The Covid-19 passport implanted in your skin using this NFC-enabled microchip

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.