VIDEO

Mali by sa deti v škole učiť arabské číslice? Prieskum odhalil fatálnu bigotnosť obyvateľstva

Záleží na názore väčšiny, keď nie je dosť vzdelaná alebo kompetentná odpovedať?
Vydané 5. júna 2019 / Autor / Obsahuje tieto témy: ,

„Mali by sa naše deti učiť v škole arabské číslice?“ Takto jednoducho znela otázka, na ktorú tvorcovia prieskumu hľadali odpovede na internete v Spojených štátoch v máji 2019. Veľmi prekvapujúce bolo, že ľudia neboli schopní odhaliť, že sa jedná o malý chyták a viac ako polovica respondentov uviedla, že by sa deti tieto arabské číslice v škole učiť nemali. Boli by teda lepšie tie rímske? Na to sa už prieskum nepýtal, ale vieme si predstaviť, ako by vyzerali odpovede.

Až 56 percent respondentov vyjadrilo názor, že by sa deti v školách nemali učiť číslice v tvare 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 a 9 – práve to je moderná podoba arabských číslic, ktoré používa nielen Severná Amerika, ale celý zvyšok sveta. Vrátane ázijských krajín, kde majú zavedené ešte aj vlastné tvary číslic (napr. 零,Yī, 二, Èr, 三).

Prieskum sa uskutočnil v USA na vzorke 3 624 respondentov, okrem 56% odpovedí „nie“ sa 29 percent ľudí vyjadrilo kladne a zvyšných 15 percent odpovedalo, že na vec nemajú názor. Respondenti mali vek 18 a viac rokov.

Čo si myslia v Čechách?

Na Slovensku by výsledky takéhoto prieskumu mohli byť veľmi podobné, takisto ako v Českej republike.

V Čechách sa už pred štyrmi rokmi internetom šírilo video, v náhľade ktorého bol malý chlapec pri nápise „Arabské číslice tu nechceme!“. Video zachytáva prieskum tohto chlapca priamo v uliciach, kedy sa pýta náhodných okoloidúcich, čo si myslia na zámer Európskej únie zaviesť povinnosť učiť deti na základných školách arabské číslice. Chlapec dobre vedel, že arabské číslice používame všetci. Odpovede ľudí sú úžasné, ale v negatívnom kontexte. Veď si spravte názor:

Vývoj arabských číslic

Zásluha na rozšírení arabských číslic do Európy sa pripisuje talianskemu matematikovi Leonardovi Pisanovi Fibonaccimu (1175-1250).

Arabské číslice sa v priebehu stáročí vyvíjali a je pravdou, že moderný svet používa ich koncepciu. Samotný tvar jednotlivých číslic však nie. Ten prechádzal vývojom vždy a medzi krajinami stále existujú odlišnosti. Dávate napríklad do sedmičky čiarku, aby sa ani náhodou nepodobala na jednotku? Robíme to iba my a je to pozostatok čias, kedy sa písmená aj číslice dekorovali, lenže v Spojených štátoch sa používa jednoduchší tvar sedmičky v tvare 7.

Vývoj arabských číslic po tom, čo ich začala používať aj Európa, bol s najväčšou pravdepodobnosťou nasledovný: