Lightyear 0 je elektromobil, ktorý takmer netreba nabíjať

Holandská spoločnosť Lightyear oznámila, že túto jeseň začne s dodávkami prvého sériovo vyrábaného automobilu na svete vybaveného solárnymi panelmi. Elektromobil Lightyear 0 bude mať na streche, kapote a kufri umiestnené zakrivené solárne články, ktoré budú dobíjať jeho batériu počas jazdy alebo parkovania. Spoločnosť tak sľubuje mesiace jazdy bez potreby nabíjania. Automobil Lightyear 0 Spoločnosť očakáva,… Prečítať celé
Vydané 22. júna 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Holandská spoločnosť Lightyear oznámila, že túto jeseň začne s dodávkami prvého sériovo vyrábaného automobilu na svete vybaveného solárnymi panelmi. Elektromobil Lightyear 0 bude mať na streche, kapote a kufri umiestnené zakrivené solárne články, ktoré budú dobíjať jeho batériu počas jazdy alebo parkovania. Spoločnosť tak sľubuje mesiace jazdy bez potreby nabíjania.

Automobil Lightyear 0

Spoločnosť očakáva, že prvé kusy zákazníkom z Európy dodá už v novembri tohto roku. Lightyear 0 je päťdverový elektromobil so štyrmi samostatnými elektromotormi. Na dĺžku meria približne päť metrov, na šírku skoro dva metre a vysoký je 1,45 metra. Zrýchliť z 0 na 100 kilometrov za hodinu automobil zvládne za 10 sekúnd a jeho maximálna rýchlosť je 160 kilometrov za hodinu. Lightyear 0 by mal byť primárne vyrobený zo zosilnených karbónových vlákien a celkovo tak váži len 1 575 kilogramov. V interiéri automobilu sa nachádzajú 3 obrazovky nahrádzajúce zrkadlá, digitálny prístrojový panel a 10,1 palcová obrazovka v strede prístrojovej dosky. Batožinový priestor má objem 640 litrov.

Interiér automobilu Lightyear 0 [Lightyear]

Interiér automobilu [Lightyear]

Aký má dojazd?

Automobil Lightyear 0 by mal byť podľa spoločnosti schopný prejsť približne 624 kilometrov bez dobitia na nabíjacej stanici. Energia zo solárnych panelov by mu mala poskytnúť dodatočný dojazd až 70 kilometrov. Lightyear 0 tak na jedno nabitie prejde o niečo viac ako elektromobil Tesla Model 3 Long Range AWD. Ten bez nutnosti dobitia prejde približne 601 kilometrov.

Solárne panely

Ako sme už spomenuli, Lightyear 0 sa stane prvým sériovo vyrábaným automobilom s implementovanými solárnymi panelmi na svete. Tie mu za hodinu pobytu na slnku dodajú až 9.6 kilometrov dojazdu. Pri cestovaní na dlhé vzdialenosti tak vodiči strávia na nabíjacích staniciach menej času, alebo dokonca nebudú potrebovať automobil nabíjať vôbec. Vodiči v slnečnej krajine, ako napríklad Španielsko alebo Portugalsko, by tak pri ceste do práce (ak bude kratšia ako 35 kilometrov) nemuseli nabíjať svoj automobil až 7 mesiacov.

Automobil Lightyear 0 so solárnymi panelmi [Lightyear]

Automobil so solárnymi panelmi [Lightyear]

Generálny riaditeľ a spoluzakladateľ spoločnosti Lightyear Lex Hoefsloot uviedol, že automobil Lightyear 0 má najefektívnejší pohonný systém na svete. Dodal, že aerodynamický tvar auta a štyri motory umožňujú menšej batérii poskytnúť rovnaký dojazd ako pri modeli Lightyear One predstavenom pred dvoma rokmi. Motory sú namontované hneď pri kolesách, čo vedie k vyššej účinnosti a menšej strate energie. Spolu majú motory výkon 130 kW.

Lightyear 0 má menšiu batériu

Keďže má model Lightyear 0 menšiu batériu, v porovnaní s predchádzajúcim modelom je aj značne ľahší. Ako poznamenal generálny riaditeľ spoločnosti, iné autá ponúkajúce podobný dojazd sú o 40% ťažšie. Automobil teda disponuje batériou s kapacitou 60 kWh.

 

Predstavenie automobilu Lightyear 0 [Lightyear]

Predstavenie automobilu Lightyear 0 [Lightyear]

Cena automobilu Lightyear 0 sa pohybuje okolo 250 000 eur a spoločnosť zatiaľ do jesene plánuje vyrobiť len 946 kusov. V porovnaní s elektromobilom Tesla Model 3, ktorý stojí okolo 52 000 eur, ide o značne vyššiu sumu. Spoločnosť však plánuje do roku 2025 uviesť na trh ďalší elektromobil Lightyear Two, ktorý by mal stáť len okolo 30 000 eur.

 

 

Zdroje: TopSpeed, WION, CNN, Lightyear

Pokračujte na ďalší príspevok »