Letecké hodinky – Pilotky

Keď sa povie letecké hodinky, väčšine laikov sa vybaví značka Breitling. Za tým je profesionálny a nákladný marketing tejto švajčiarskej značky. Pilotky sú v súčasnosti veľmi populárne. Môžeme ich vidieť v portfóliu mnohých značiek a už vôbec nie sú určené výhradne pre pilotov.   Dôvod ich obľúbenosti je spoľahlivosť, funkčnosť a odlišný dizajn, ktorý na prvý pohľad poznať. Majú zvyčajne väčší… Prečítať celé
Vydané 20. októbra 2016 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Multibrand, s.r.o. | Bratislava, Slovensko

Keď sa povie letecké hodinky, väčšine laikov sa vybaví značka Breitling. Za tým je profesionálny a nákladný marketing tejto švajčiarskej značky. Pilotky sú v súčasnosti veľmi populárne. Môžeme ich vidieť v portfóliu mnohých značiek a už vôbec nie sú určené výhradne pre pilotov.

 

Dôvod ich obľúbenosti je spoľahlivosť, funkčnosť a odlišný dizajn, ktorý na prvý pohľad poznať. Majú zvyčajne väčší ciferník s dokonalou čitateľnosťou, vďaka bielym arabským čísliciam a indexom na tmavom číselníku. Klasický tvar dopĺňa výrazná korunka. Takýto dizajn bol nutnosťou pre bojových letcov počas druhej svetovej vojny. Hodinky boli totiž dôležitým navigačným nástrojom. Lietadlá nemali GPS a navigovalo sa pomocou papierových máp, do ktorých sa zakresľovali smer a vzdialenosť. Na odhad vzdialenosti piloti museli násobiť rýchlosť časom. Preto pre pilotov vojenských lietadiel boli teda hodinky nevyhnutnosťou. Toto nešťastné obdobie prinieslo významný rozvoj hodinárskej výroby. Vráťme sa však do súčasnosti. Hodinky už dávno prestali byť prístrojom na meranie času. V súčasnosti vyjadrujú postavenie a osobnosť svojho majiteľa.

Prečo sú teda pilotky také populárne? Pre mňa predstavujú pilotky „najpánskejšie“ hodinky!

 

 

IWC BIG PILOT s radom LE PETIT PRINCE

Na prvý pohľad jasne identifikovateľné pilotky. Majú veľký priemer, biele ručičky a indexy na tmavom podklade, veľkú výraznú korunku, jednoduché arabské číslice… Zospodu na viečku majú vygravírovanú postavu Malého princa od najznámejšieho spisovateľa – pilota Saint-Exupéryho. Sú to vskutku vzorové pilotky inšpirované modelom zo 40. rokov 20. storočia.

 

asset-version-9964323b9c-navitimer-01-46-mm-blacksteel_02b

BREITLING NAVITIMER 46 BLACKSTEEL

Model Navitimer je pre leteckých nadšencov skutočnou legendou už od roku 1952. Je to veľmi žiadaný model s originálnym dizajnom a krásnymi detailmi. Model vo verzii 46 Blacksteel pôsobí veľmi exkluzívne. Čierne robustné púzdro s priemerom 46 mm je doplnené pohodlným gumovým remienkom, ktorý imituje dezén pneumatík lietadiel.

 

 

Bell&Ross

 

BELL & ROSS BR 01-92 STEEL

Tieto hodinky na zápästí už nevyzerajú ako hodinky, ale ako prístroj leteckej techniky. Roustnosť tohto modelu (púzdro má 46 mm) si vyžaduje naozaj silné zápästie.

 

 

lacoErbstck_slide05

 

LACO ERBSTŰCK

Laco je tradičný výrobca pilotných hodiniek. Ťažko vymyslieť v klasickom dizajne niečo nové, ale pri modeli Erbstuck prišla s jednou novinkou – nové hodinky vyzerajú ako staré pôvodné pilotky. Sú totiž umelo patinované, každý kus bol upravovaný, aby vyzeral ako historický model. Veľkosť púzdra môže byť  42 alebo 45 mm. Erbstuck v preklade znamená zdedenú pamiatku, čo vystihuje tento model.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »