Kto bol Ingvar Kamprad, zakladateľ značky IKEA? Vizionár, ktorý zmenil naše domácnosti

Včera sme sa dozvedeli, že vo veku 91 rokov zomrel zakladateľ spoločnosti IKEA, ktorého meno väčšina ľudí ani nepozná. Ingvar Kamprad nie je na prvý pohľad tak zaujímavý, pretože okolo seba nemá žiadne škandály a nie sú pre neho typické horkokrvné vyjadrenia, jednoznačne však patrí k revolucionárom modernej spoločnosti a podnikania ako takého. Aj napriek tomu,… Prečítať celé
Vydané 29. januára 2018 / Autor / Obsahuje tieto témy: , ,

Včera sme sa dozvedeli, že vo veku 91 rokov zomrel zakladateľ spoločnosti IKEA, ktorého meno väčšina ľudí ani nepozná. Ingvar Kamprad nie je na prvý pohľad tak zaujímavý, pretože okolo seba nemá žiadne škandály a nie sú pre neho typické horkokrvné vyjadrenia, jednoznačne však patrí k revolucionárom modernej spoločnosti a podnikania ako takého. Aj napriek tomu, že bol považovaný za 8. najbohatšieho človeka na svete, jazdil na starom Volve a dbal na to, aby „neuletel“ z normálneho života.

 

Zakladateľ značky IKEA sa nedožil takých ovácií ako Steve Jobs, ale jeho prínos pre celý svet je nepopierateľný. Značka, ktorú založil, priniesla celkom nový pohľad na interiérový dizajn, s tým spojenú kvalitu života a spojila zdanlivo nespojiteľné: nízku cenu s vysokou kvalitou. To, že dnes je švédsky obchodný dom s nábytkom a rozličným tovarom lídrom v oblasti výroby a predaja nábytkov, doplnkov, vedúcou spoločnosťou svojho typu v otázke recyklácie a šetrenia nákladov, nie je náhoda. Ide o odraz filozofie a životného štýlu jej zakladateľa, ktorý ju založil iba ako 17-ročný chlapec.

 

Ingvar Kamprad

Ingvar Kamprad

 

Ingvar Kamprad sa narodil 30. marca 1926 
vo švédskom Elmtaryd v kraji Småland.
Bol dvakrát ženatý a mal štyri deti,
z nich prvé adoptované.

 

Keď sa bavíme o ľuďoch úspešných v biznise, zvyčajne sa dozvedáme, že prvopočiatky ich podnikania nastali už vo veľmi skorom, často predškolskom veku. Kamprad nebol výnimkou a rôzne zdroje uvádzajú, že už ako 5-ročný chlapec predával zápalky, kde zarobil svoje prvé peniaze. Neskôr vraj zistil, že keď pocestuje do blízkeho mesta, nakúpi tam veľké balenie krabičiek zápaliek a tie potom predá jednotlivo, zarobí na tom pomerne veľa peňazí – snáď tu by sme mohli nájsť začiatok jeho filozofie robiť veci vo veľkom, aby bolo možné ceny stlačiť až na nutné minimum.

Inzercia

Dodnes je to filozofiou značky IKEA – vyrábať obrovské množstvá výrobkov, znižovať ceny ich výroby, následne ich predávať za ceny podliezajúce konkurenciu a ešte na tom všetkom zarobiť. Postupne sa dostal k predaju semien, rýb, písacích potrieb či dokonca vianočných ozdôb. Mladý muž sa ukázal ako všestranný obchodník, čo pretavil do svojej spoločnosti.

Značku IKEA založil ako 17-ročný v roku 1943 a prostriedky získal z odmeny, ktorú mu vyplatil jeho otec za dobré výsledky počas štúdií. Názov spoločnosti je v skutočnosti akronym, teda je tvorený prvými písmenami niekoľkých slov. Ide o  meno Ingvar (I) Kamprad (K), mesta, kde sa narodil, Elmtaryd (E), a neďalekej dediny Agunnaryd (A). Prvú predajňu otvoril až v roku 1958, teda 15 rokov po založení firmy. Neznamená to však, že by sa mu nedarilo, práve naopak. Dnes sa v Älmhulte na mieste prvej predajne nachádza múzeum venované práve tomuto populárnemu obchodnému reťazcu.

 

Prvá predajňa IKEA v meste Älmhult je dnes múzeom spoločnosti.

Prvá predajňa IKEA v meste Älmhult je dnes múzeom spoločnosti.

Jedným z podnetov na všemožné šetrenie nákladov bolo aj akési vlastenectvo. Kamprad bol rodený smalandčan a z jeho rozhovoru pre švédske noviny Sydsvenskan  vyplýva, že sa obáva, že po jeho smrti už nebude IKEA tak dbať na low-cost politiku, pretože v jej vedení nebude smalandčan.

 

Vo Švédsku odmietal platiť dane,
tak sa v roku 1973 uchýlil do exilu.
Domov sa vrátil až v marci 2014 a dožil v kraji Småland. 

 

 

Nadmerné šetrenie vo firme a aj v súkromí

Z Kamprada sa stala legenda pre jeho šetrný životný štýl. Aj napriek tomu, že nahromadil majetok v hodnote neuveriteľných 60 miliárd eur a v roku 2009 ho Forbes vyhlásil za 5. najbohatšieho človeka na svete, nakupoval oblečenie v second hande a jazdil iba staré Volvo z roku 1993 a automobily značky Škoda. Vraj to mal v krvi, podľa denníka The Guardian celá jeho rodina nemala záujem o hodinky, štýlové oblečenie a drahé autá.

 

V jednom z rozhovorov dokonca pripomenul, že aj ku kaderníkovi chodí iba tam, kde je veľmi lacno. Počas života často cestoval do rozvojových krajín a tieto cesty využíval práve aj na návštevy miestnych holičstiev.

 

Vývoj loga spoločnosti IKEA

Vývoj loga spoločnosti IKEA

V roku 1999 vydal knihu Leading By Design: The Ikea Story, kde tvrdil okrem iného aj to, že „nie je efektívnejšej metódy ako ísť dobrým príkladom“. Sám pritom jeho minulosť obsahuje kapitolu, ktorú nemusí každý prijať s pochopením. Ako mladý muž bol členom fašistického odboja, čo o dekády neskôr vo verejnom liste pre zamestnancov IKEA v roku 1994 označil za najväčšiu chybu svojho života. Byť príkladom znamená aj priznať si vlastné chyby, v tomto ohľade môže byť Kamprad považovaný za veľkú výnimku. Taký Henry Ford svoje sympatie k fašistom nikdy nepopieral, dokonca priamo Hitlerovi posielal k narodeninám veľkorysé finančné dary: pravidelne až 50-tisíc amerických dolárov, čo bola v 40. rokoch 20. storočia priam astronomická čiastka.

 

Úmrtie zakladateľa pripomínala aj slovenská pobočka IKEA na svojich webstránkach

Úmrtie zakladateľa pripomínala aj slovenská pobočka IKEA na svojich webstránkach

 

Ingvar Kamprad zomrel prirodzenou smrťou v spánku 27. januára 2018 vo veku 91 rokov v oblasti Liatorp, Älmhult vo Švédsku. Je jedným z popredných podnikateľov 20. storočia a ako uvádzajú zdroje, na jeho posteliach leží každý desiaty Európan. A je veľmi pravdepodobné, že každý z nich má doma aspoň niečo od firmy, ktorú založil – veď aj tento článok bol napísaný na stole tejto legendárnej švédskej značky.

 

 

Zdroje: 1, 2, 3,

 

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.