Králi aukcií: Neuveriteľné, za čo sú ľudia ochotní platiť

Poďte sa pozrieť do tohto čarovného sveta, v ktorom má každá vec svojho kupca

MAGIC TRAVEL, VisitMaldives.sk

Aukčné domy v posledných desaťročiach trhajú rekordy, či už sa jedná o obrazy, šperky významných osobností a ich pozostalosti, mesačné kamene alebo napríklad kostry dinosaurov či mapu lesa, kde žil Macko Pú.

Záujem súkromných zberateľov aj výstavných siení o najrôznejšie artefakty je enormný. Čaru dražôb dnes však vďaka internetu prepadajú aj „obyčajní ľudia“. Tu sa draží doslova všetko, hoci reálna aj historická hodnota dražených predmetov je doslova nepreukázateľná. Fenoménu aukcií sa venuje aj seriál televíznej stanice CBS Reality s názvom Králi aukcií. Poďte sa pozrieť do tých najvýznamnejších aukčných domov na artefakty, ktoré trhali rekordy!

 

Dlhá história

Dražby nie sú výdobytkom modernej doby, práve naopak. Majú dlhoročnú tradíciu, ktorá siaha až do čias pred Kristom. Obľúbili si ich aj Rimania, ktorí dražili korisť z dobytých vojnových území. Nakoniec sa aj celá Rímska ríša v roku 193 nášho letopočtu stala predmetom aukcie, výsledkom však bola občianska vojna.

Odvtedy nastal útlm dražieb, a to až do 18. storočia, kedy začali vznikať aukčné domy. Štatútom najstaršej aukčnej siene sveta sa môže pochváliť Stockholm Auction House, ktorá bola založená v roku 1674 vo Švédsku. Najväčší je dnes aukčný dom Christie’s, založený v roku 1766. Ešte pred ním bola v roku 1744 založená Sotherby’s, ktorá je dnes druhou najväčšou aukčnou spoločnosťou. A práve v priestoroch posledných dvoch spomínaných aukčných domov padali tie najväčšie svetové rekordy.

Rekordné sumy za výtvarné umenie

Obrazy známych maliarov, to je komodita, ktorá lámala a láme svetové rekordy. Obrazom, vydraženým za najvyššiu sumu, je dielo Salvator Mundi od Leonarda da Vinciho. Do dražby ho dala aukčná sieň Christie’s. Posledné da Vinciho plátno v súkromnom vlastníctve sa vydražilo za bleskových 19 minút za čiastku 450,4 milióna dolárov, a to aj napriek tomu, že jeho odhadovaná cena sa pohybovala okolo 100 miliónov dolárov. Ďalším významným dielom, ktoré prešlo aukciou, boli napríklad Alžírske ženy od Pabla Picassa, za ktoré nový majiteľ zaplatil 179 miliónov dolárov. Ste skôr fanúšikom impresionizmu? Kvitnúce lekná od Clauda Moneta boli vydražené za 84,7 milióna dolárov.

 

Zbierky významných osobností

Nie je to tak dávno, čo aukčná sieň Christie’s dražila Rockefellerovu zbierku umeleckých diel a cenností, ktorá sa predala spolu za 832 573 469 dolárov, čím prekonala dovtedy najúspešnejšiu zbierku Yvesa Saint Laurenta. Veľmi populárne sú v oblasti aukcií aj šperky známych alebo významných osobností.

Šperky Márie Antoinetty vydražila sieň Sothery’s spolu za 53 miliónov švajčiarskych frankov, pozostalosť Elizabeth Taylor bola vydražená za rekordnú sumu 116 miliónov dolárov, hoci organizátori očakávali výnos okolo 20 miliónov dolárov. Táto zbiera obsahovala napríklad náhrdelník La Peregrina zo 16. storočia s rubínmi, diamantmi a perlami, alebo brokátové šaty značky Dior zdobené striebrom, ktoré boli vydražené za 362 500 dolárov, čo je sedemnásobok pôvodne odhadovanej sumy.

Veľkou udalosťou bola vždy aj aukcia šperkov a pozostalosti po sex symbole 50. rokov Marilyn Monroe. Dražilo sa množstvo jej šiat, vrátane tých ikonických z filmu Slamený vdovec, Zlatý Glóbus, ktorý získala ako najobľúbenejšia herečka v roku 1970 či napríklad röntgenová snímka jej hrudníka, ktorá sa vydražila za 45 tisíc dolárov.

 

Čokoľvek, na čo si pomyslíte

V dnešnej dobe sa draží takmer všetko. Jeden súkromný zberateľ napríklad zaplatil 169 tisíc dolárov za kus 130 rokov starých schodov Eiffelovej veže, jeden z 24 úsekov, ktorý bol nadradený výťahom. Veľký záujem vzbudila aj aukcia troch úlomkov kameňov z Mesiaca, ktoré v roku 1970 dopravila na Zem sovietska vesmírna výprava. Tie sa vydražili za 855 tisíc dolárov. Deväťmetrovú kostru nešpecifikovaného druhu dinosaura získal jej nový majiteľ za 2,3 milióna dolárov, najdrahšou vydraženou knižnou ilustráciou je mapa Stoakrového lesa, kde žil Macko Pú, z roku 1924. Jej majiteľ za ňu zaplatil 430 tisíc libier.

 

Volkswagen ARTEON

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Králi aukcií: Neuveriteľné, za čo sú ľudia ochotní platiť

Poďte sa pozrieť do tohto čarovného sveta, v ktorom má každá vec svojho kupca

10. júna 2019

Dražba unikátneho Bentley S2 z roku 1961

Aukčná sieň RM Sotheby’s z anglického Londýna zverejnila zámer dražiť jedinečný veterán Bentley S2 z roku 1961. Očakáva sa veľký záujem, vyvolávacia cena pritom bola až 220-tisíc eur.   RM Sotheby’s spravuje tie najvychytenejšie aukcie na svete, vo svojom portfóliu má početné akcie predaja luxusných a prestížnych historických automobilov. Medzi najnovšie dražby teraz patrí aj […]

25. augusta 2016


Fotogaléria

Každá mala garsónka má obrovský potenciál, pozrite si príklady zo sveta

Aj malé garsónky môžu byť pekným miestom na život, stačí do nich investovať trocha času, peňazí a citu.

19. septembra 2019

Jeden mobil na celý život: Etická výroba sa stáva novým trendom

Mali by sme skončiť s konzumným spôsobom života a začať si elektroniku viac vážiť? Určite áno, ale nevieme, či je toto tá správna cesta…

18. septembra 2019

Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019
PORADŇA

Ako si najlacnejšie zaobstarať nové auto? Vďaka tomuto ušetríte tisíce eur

Ak sa pohrávate s myšlienkou, či je výhodnejšia kúpa auta alebo iné formy jeho zadováženia, tento článok je určený práve vám.

13. septembra 2019

Autosalón Frankfurt 2019

Toto sú vyšperkované Škody, vizionárske BMW a Mercedes, znovuzrodený Defender a nový Hyundai i10

Prinášame vám výber najvýznamnejších noviniek z autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom.

12. septembra 2019

SpaceX vynesie na orbit satelity superrýchleho internetu

Operátor SES vyšle sedem nových družíc na strednú obežnú dráhu na nosiči Falcon 9. Nové satelity výrazne zvýšia výkonnosť už osvedčenej siete O3b.

10. septembra 2019

Osobné financie

Narodenie dieťaťa z finančného hľadiska: na čo myslieť a ako ušetriť?

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

10. septembra 2019

Elektromobil pre masy? Nový Volkswagen s parádnym dojazdom a cenovkou hovorí áno

V predvečer automobilového veľtrhu vo Frankfurte sme spoznali jeden z jeho highlightov.

9. septembra 2019

Peugeot uvádza plug-in hybrid už aj v nádhernej 508-čke. Elektrický dojazd je veľmi slušný

Síce bez pohonu oboch náprav, ale i tak s veľmi zaujímavými parametrami.

9. septembra 2019

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Bell APT 70

Americký Bell pokročil s výrobou nákladných dronov s autopilotom, zaujíma sa o ne NASA

Lietajú na elektrinu na maximálnu vzdialenosť 56 km a unesú až 32 kg.

6. septembra 2019

Plejáda technických inovácií a úžasné parametre. Aj o tom je prvé elektrické Porsche, nový Taycan

Na svet prichádza doposiaľ najväčší konkurent pre Teslu.

5. septembra 2019

Vyskúšajte smoothie: recept ako na to, tipy a čomu sa naopak vyhnúť?

Smoothie valcuje svet a zdá sa, že len tak skoro tento gastronomický trend neutíchne. Spolu s nápojom sa veľmi darí aj smoothie bowls, miskám s pestrou zmesou ovocia, farieb, konzistencií a chutí. Vyzerá to tak, že čo nevidieť budú malé obchodíky so smoothie bowls za každým rohom a novinka určite neobíde ani Slovensko.

5. septembra 2019

Činohra SND má nového šéfa, je ním Peter Kováč

Dramaturgicky pripravil viac ako 100 divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách.

4. septembra 2019

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Obľúbená 3008-čka dostala (hybridnú) štvorkolku. Ide o najvýkonnejší Peugeot súčasnosti

Už pri odhalení novej 3008-čky odznelo, že neskôr príde aj verzia s pohonom všetkých štyroch kolies. Ten čas nastal práve teraz.

3. septembra 2019

Mobilita po novom

Monocykle alebo lietajúce jetpacky? Toto sú dve alternatívy dopravy budúcnosti

Čoraz komplikovanejšia individuálna mobilita si vynucuje vznik úplne nových dopravných prostriedkov.

3. septembra 2019

Bugatti má vo vrecku ďalší rekord. Upravený Chiron pokoril maximálnu rýchlosť 490 km/h!

Ako blesk z jasného neba prichádza správa, že Bugatti prekonáva magickú bariéru 300 míľ za hodinu.

2. septembra 2019