Kardinálna otázka

Takéto pocity som už mal… pred niekoľkými rokmi. V posledných týždňoch ma niekoľkokrát veľmi naliehavo ovládla jedna myšlienka. Toto tu už bolo, toto poznám. Déjà vu roku 2007 (podľa Wikipédie intenzívny pocit niečoho už predtým prežitého).   Článok je prevzatý z magazínu UNITEDLIFE 10 Mal som niekoľko telefonátov od rôznych ľudí s ponukou investície s vysokým zhodnotením […]

Autor
Dátum zverejnenia 18. septembra 2017
Obsahuje nasledovné témy , , , ,

Peter Bobik
Konzultant
Bratislava, Slovensko
MAGIC TRAVEL, VisitMaldives.sk

Takéto pocity som už mal… pred niekoľkými rokmi. V posledných týždňoch ma niekoľkokrát veľmi naliehavo ovládla jedna myšlienka. Toto tu už bolo, toto poznám. Déjà vu roku 2007 (podľa Wikipédie intenzívny pocit niečoho už predtým prežitého).

 

Článok je prevzatý z magazínu UNITEDLIFE 10

Mal som niekoľko telefonátov od rôznych ľudí s ponukou investície s vysokým zhodnotením za krátky čas. Išlo o investície z okraja investičného spektra, s vysokým rizikom a logikou, ktorej som nerozumel. Zároveň sa ma účastníčka jedného z našich kurzov, ktorej skúsenosti s investovaním boli „žiadne“, pýtala na kryptomeny (a nielen ona, s touto témou som sa stretol aspoň 100-krát…). A len tak zbežne pozerajúc na aktuálne ocenenie akciových titulov, som si uvedomil, že márne hľadám niečo lacné…

Toto tu už predsa bolo, zase tu máme obdobie, keď všetci nakupujú rizikové investície (alebo nad tým uvažujú). Optimizmus zahalil krajinu. Všetci sa chcú zviezť na tejto vlne prosperity a obavy z možného negatívneho vývoja vymizli. To je výborné… tešíme sa. Toto je pre spotrebu (rozumej ekonomický rast) veľmi prospešné. A pokojne to môže pokračovať, a dlho. Môže… a bude? To keby sme vedeli… Síce všetci (alebo skoro všetci) zarobia trochu viac (je viac objednávok, robí sa viac obchodov, rastie objem predaja…), moja obava sa však spája s tým, čo s týmito peniazmi a peniazmi zarobenými v minulosti urobíme. Kam ich uložíme/zainvestujeme? Ak by sme ich spotrebovali, minuli, rozhádzali, tak je to blahodarné, získame všetci. Ale rastie nám aj miera úspor, ukladáme viac, ako sme ukladali v minulosti. A pribúda rizikových investícií v portfóliách investorov aj drobných sporiteľov. A tu je tento optimizmus predzvesťou možnej katastrofy. Čo ak zajtrajšky nebudú iba dobré? Koľko ľudí príde o koľko peňazí zo svojich úspor? Pri tomto optimizme to môže byť veľmi veľa. Tento typ „chamtivostnej slepoty“ sa stáva výrazne virulentným/nákazlivým najmä po dlhšom období rastu hodnoty investovaných prostriedkov (napr. 2009-2017). No a tento vírus tu máme (opäť) výrazne prítomný. Vidím to veľmi často, prakticky všade… pocitovo je to silnejšie ako v rokoch 2006-2007. Je toto to čo predchádza pád? Otázka za milión. Toto tak vedieť. Ale to, že to neviem, neznamená, že z toho nemôžem vyťažiť (nemyslím ako v prípade kryptomien).  A tu je odpoveď, ktorú som v poslednej dobe dával už veľakrát. Odpoveď na otázku, ako sa k tomu postaviť, akú stratégiu zvoliť pri investovaní práve v takomto období.

Odpoveďou nie je vypredať rizikové investície. To by sa vám nakoniec nemuselo vyplatiť (trhy môžu rásť ešte roky). Odpoveďou je nastavenie podielu rizikových investícií na celkových aktívach na úroveň, ktorú skutočne unesiem aj za „nepriaznivého počasia“ a ktorá mi umožní nespáchať finančnú samovraždu (vypredať v najnevhodnejšiu dobu, zrealizovať veľké straty). Ako na to?

Najprv – a v takomto období vždy – je nutné vedieť, či to, čo mám alebo sa chystám kúpiť, je to, čo skutočne chcem mať. Každá investícia by mala prejsť myšlienkovým testom, v ktorom sa pýtam, či som ochotný akceptovať to najhoršie, čo sa s mojou investíciou môže stať. Znesiem napr. prepad o vyše 50% hodnoty? Preto podstatná (najpodstatnejšia) informácia o všetkom, čo do svojho portfólia kupujete, je rizikovosť danej investície. Koľko na tom môžem stratiť? Ak vám tí, čo vám investíciu ponúkajú, na toto nevedia odpovedať, tak miestnosť opustite rýchlosťou blesku. Túto informáciu vám každý seriózny správca vie povedať detailne (štatisticky podložene).

Ak je táto informácia pre vás stráviteľná, položte si predsa len ešte ďalšiu otázku: Skutočne chcem niesť takéto riziko pri tomto očakávanom výnose? Stojí to za to? A ak si aj tu odpoviete kladne… no pri investíciách typu kryptomeny, derivátov, high frequency trading (populárne roboty) atď. by som sa tomu veľmi, veľmi čudoval. Tak si ešte pre istotu položte kardinálnu otázku – Koho obviním, ak pri tejto investícií stratím veľa (alebo aj všetko)? Kto bude ten zlý? Obviním svojho poradcu? Obviním svojho správcu? Obviním niekoho, kto ma na to naviedol? Ak je odpoveďou jedna z týchto možnosti, tak sa okamžite zastavte a nekupujte to. Ste dospelý a inteligentný človek, nemali by ste sa nechať do niečo takého predsa naviesť.

Jedinou správnou odpoveďou je, obviním seba, lebo ja som to takto chcel. A keď to takto chcete, teda riziko je pre vás logickou súčasťou investovania a daňou za vyššie výnosy, potom to nakúpte (prípadne držte ďalej).

S apelom na svojprávnosť pri investovaní a s prianím rastového trhu (aj keď neviem-neviem…) sa s vami nateraz lúčim.

 

Volkswagen ARTEON

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Ako ovplyvnili najväčšie konflikty ľudstva rast populácie?

Každý významný konflikt mal vplyv na vtedajšiu populáciu ľudstva na Zemi.

18. júla 2019

Značka NIKE vyriešila problém s vybuchujúcou teniskou spred 2 týždňov

Ešte 20. februára 2019 sa konal basketbalový zápas, počas ktorého došlo k zraneniu hráča menom Zion Williamson. Po tom, čo podľa medializovaných správ jeho teniska značky NIKE „explodovala“, si zranil koleno. Incident mal za následok, že hráč sa už v ten deň nevrátil na ihrisko.   V skutočnosti sa nejednalo o výbuch tenisky, ale jej […]

4. marca 2019


Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019
PORADŇA

Ako si najlacnejšie zaobstarať nové auto? Vďaka tomuto ušetríte tisíce eur

Ak sa pohrávate s myšlienkou, či je výhodnejšia kúpa auta alebo iné formy jeho zadováženia, tento článok je určený práve vám.

13. septembra 2019

Autosalón Frankfurt 2019

Toto sú vyšperkované Škody, vizionárske BMW a Mercedes, znovuzrodený Defender a nový Hyundai i10

Prinášame vám výber najvýznamnejších noviniek z autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom.

12. septembra 2019

SpaceX vynesie na orbit satelity superrýchleho internetu

Operátor SES vyšle sedem nových družíc na strednú obežnú dráhu na nosiči Falcon 9. Nové satelity výrazne zvýšia výkonnosť už osvedčenej siete O3b.

10. septembra 2019

Osobné financie

Narodenie dieťaťa z finančného hľadiska: na čo myslieť a ako ušetriť?

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

10. septembra 2019

Elektromobil pre masy? Nový Volkswagen s parádnym dojazdom a cenovkou hovorí áno

V predvečer automobilového veľtrhu vo Frankfurte sme spoznali jeden z jeho highlightov.

9. septembra 2019

Peugeot uvádza plug-in hybrid už aj v nádhernej 508-čke. Elektrický dojazd je veľmi slušný

Síce bez pohonu oboch náprav, ale i tak s veľmi zaujímavými parametrami.

9. septembra 2019

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Bell APT 70

Americký Bell pokročil s výrobou nákladných dronov s autopilotom, zaujíma sa o ne NASA

Lietajú na elektrinu na maximálnu vzdialenosť 56 km a unesú až 32 kg.

6. septembra 2019

Plejáda technických inovácií a úžasné parametre. Aj o tom je prvé elektrické Porsche, nový Taycan

Na svet prichádza doposiaľ najväčší konkurent pre Teslu.

5. septembra 2019

Vyskúšajte smoothie: recept ako na to, tipy a čomu sa naopak vyhnúť?

Smoothie valcuje svet a zdá sa, že len tak skoro tento gastronomický trend neutíchne. Spolu s nápojom sa veľmi darí aj smoothie bowls, miskám s pestrou zmesou ovocia, farieb, konzistencií a chutí. Vyzerá to tak, že čo nevidieť budú malé obchodíky so smoothie bowls za každým rohom a novinka určite neobíde ani Slovensko.

5. septembra 2019

Činohra SND má nového šéfa, je ním Peter Kováč

Dramaturgicky pripravil viac ako 100 divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách.

4. septembra 2019

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Obľúbená 3008-čka dostala (hybridnú) štvorkolku. Ide o najvýkonnejší Peugeot súčasnosti

Už pri odhalení novej 3008-čky odznelo, že neskôr príde aj verzia s pohonom všetkých štyroch kolies. Ten čas nastal práve teraz.

3. septembra 2019

Mobilita po novom

Monocykle alebo lietajúce jetpacky? Toto sú dve alternatívy dopravy budúcnosti

Čoraz komplikovanejšia individuálna mobilita si vynucuje vznik úplne nových dopravných prostriedkov.

3. septembra 2019

Bugatti má vo vrecku ďalší rekord. Upravený Chiron pokoril maximálnu rýchlosť 490 km/h!

Ako blesk z jasného neba prichádza správa, že Bugatti prekonáva magickú bariéru 300 míľ za hodinu.

2. septembra 2019

Hurikán Dorian ničí, čo mu stojí v ceste. Dokáže podobné hurikány zastaviť moderná veda?

Zhadzovať na hurikán atómové bomby zrejme nebude najlepší nápad.

2. septembra 2019

KRÁTKE VIDEODOKUMENTY

Pohľad do zákulisia filmov Avengers, Justice League, Wonder Woman a Man of Steel

Vizuálne efekty nie sú ničím dodatočným, ale počíta sa s nimi ešte predtým, ako sa vôbec začne nakrúcať s hercami.

2. septembra 2019

Ako fungujú 2. a 3. pilier?

Môžu mať Slováci švajčiarsky dôchodok? Dnešní mladí áno, ale čaká ich náročné obdobie

Husákových detí je veľa, napriek tomu demografia Slovenska nie je ideálna. Ako sa potom štát plánuje vysporiadať s dôchodkami, keď pôjdeme do penzie my?

30. augusta 2019