Kardinálna otázka

Takéto pocity som už mal… pred niekoľkými rokmi. V posledných týždňoch ma niekoľkokrát veľmi naliehavo ovládla jedna myšlienka. Toto tu už bolo, toto poznám. Déjà vu roku 2007 (podľa Wikipédie intenzívny pocit niečoho už predtým prežitého).   Článok je prevzatý z magazínu UNITEDLIFE 10 Mal som niekoľko telefonátov od rôznych ľudí s ponukou investície s vysokým zhodnotením… Prečítať celé
Vydané 18. septembra 2017 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Konzultant | Bratislava, Slovensko

Takéto pocity som už mal… pred niekoľkými rokmi. V posledných týždňoch ma niekoľkokrát veľmi naliehavo ovládla jedna myšlienka. Toto tu už bolo, toto poznám. Déjà vu roku 2007 (podľa Wikipédie intenzívny pocit niečoho už predtým prežitého).

 

Článok je prevzatý z magazínu UNITEDLIFE 10

Mal som niekoľko telefonátov od rôznych ľudí s ponukou investície s vysokým zhodnotením za krátky čas. Išlo o investície z okraja investičného spektra, s vysokým rizikom a logikou, ktorej som nerozumel. Zároveň sa ma účastníčka jedného z našich kurzov, ktorej skúsenosti s investovaním boli „žiadne“, pýtala na kryptomeny (a nielen ona, s touto témou som sa stretol aspoň 100-krát…). A len tak zbežne pozerajúc na aktuálne ocenenie akciových titulov, som si uvedomil, že márne hľadám niečo lacné…

Toto tu už predsa bolo, zase tu máme obdobie, keď všetci nakupujú rizikové investície (alebo nad tým uvažujú). Optimizmus zahalil krajinu. Všetci sa chcú zviezť na tejto vlne prosperity a obavy z možného negatívneho vývoja vymizli. To je výborné… tešíme sa. Toto je pre spotrebu (rozumej ekonomický rast) veľmi prospešné. A pokojne to môže pokračovať, a dlho. Môže… a bude? To keby sme vedeli… Síce všetci (alebo skoro všetci) zarobia trochu viac (je viac objednávok, robí sa viac obchodov, rastie objem predaja…), moja obava sa však spája s tým, čo s týmito peniazmi a peniazmi zarobenými v minulosti urobíme. Kam ich uložíme/zainvestujeme? Ak by sme ich spotrebovali, minuli, rozhádzali, tak je to blahodarné, získame všetci. Ale rastie nám aj miera úspor, ukladáme viac, ako sme ukladali v minulosti. A pribúda rizikových investícií v portfóliách investorov aj drobných sporiteľov. A tu je tento optimizmus predzvesťou možnej katastrofy. Čo ak zajtrajšky nebudú iba dobré? Koľko ľudí príde o koľko peňazí zo svojich úspor? Pri tomto optimizme to môže byť veľmi veľa. Tento typ „chamtivostnej slepoty“ sa stáva výrazne virulentným/nákazlivým najmä po dlhšom období rastu hodnoty investovaných prostriedkov (napr. 2009-2017). No a tento vírus tu máme (opäť) výrazne prítomný. Vidím to veľmi často, prakticky všade… pocitovo je to silnejšie ako v rokoch 2006-2007. Je toto to čo predchádza pád? Otázka za milión. Toto tak vedieť. Ale to, že to neviem, neznamená, že z toho nemôžem vyťažiť (nemyslím ako v prípade kryptomien).  A tu je odpoveď, ktorú som v poslednej dobe dával už veľakrát. Odpoveď na otázku, ako sa k tomu postaviť, akú stratégiu zvoliť pri investovaní práve v takomto období.

Odpoveďou nie je vypredať rizikové investície. To by sa vám nakoniec nemuselo vyplatiť (trhy môžu rásť ešte roky). Odpoveďou je nastavenie podielu rizikových investícií na celkových aktívach na úroveň, ktorú skutočne unesiem aj za „nepriaznivého počasia“ a ktorá mi umožní nespáchať finančnú samovraždu (vypredať v najnevhodnejšiu dobu, zrealizovať veľké straty). Ako na to?

Najprv – a v takomto období vždy – je nutné vedieť, či to, čo mám alebo sa chystám kúpiť, je to, čo skutočne chcem mať. Každá investícia by mala prejsť myšlienkovým testom, v ktorom sa pýtam, či som ochotný akceptovať to najhoršie, čo sa s mojou investíciou môže stať. Znesiem napr. prepad o vyše 50% hodnoty? Preto podstatná (najpodstatnejšia) informácia o všetkom, čo do svojho portfólia kupujete, je rizikovosť danej investície. Koľko na tom môžem stratiť? Ak vám tí, čo vám investíciu ponúkajú, na toto nevedia odpovedať, tak miestnosť opustite rýchlosťou blesku. Túto informáciu vám každý seriózny správca vie povedať detailne (štatisticky podložene).

INZERCIA

Ak je táto informácia pre vás stráviteľná, položte si predsa len ešte ďalšiu otázku: Skutočne chcem niesť takéto riziko pri tomto očakávanom výnose? Stojí to za to? A ak si aj tu odpoviete kladne… no pri investíciách typu kryptomeny, derivátov, high frequency trading (populárne roboty) atď. by som sa tomu veľmi, veľmi čudoval. Tak si ešte pre istotu položte kardinálnu otázku – Koho obviním, ak pri tejto investícií stratím veľa (alebo aj všetko)? Kto bude ten zlý? Obviním svojho poradcu? Obviním svojho správcu? Obviním niekoho, kto ma na to naviedol? Ak je odpoveďou jedna z týchto možnosti, tak sa okamžite zastavte a nekupujte to. Ste dospelý a inteligentný človek, nemali by ste sa nechať do niečo takého predsa naviesť.

Jedinou správnou odpoveďou je, obviním seba, lebo ja som to takto chcel. A keď to takto chcete, teda riziko je pre vás logickou súčasťou investovania a daňou za vyššie výnosy, potom to nakúpte (prípadne držte ďalej).

S apelom na svojprávnosť pri investovaní a s prianím rastového trhu (aj keď neviem-neviem…) sa s vami nateraz lúčim.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »