Kardinálna otázka

Takéto pocity som už mal… pred niekoľkými rokmi. V posledných týždňoch ma niekoľkokrát veľmi naliehavo ovládla jedna myšlienka. Toto tu už bolo, toto poznám. Déjà vu roku 2007 (podľa Wikipédie intenzívny pocit niečoho už predtým prežitého).   Článok je prevzatý z magazínu UNITEDLIFE 10 Mal som niekoľko telefonátov od rôznych ľudí s ponukou investície s vysokým zhodnotením […]

Autor
Dátum zverejnenia 18. septembra 2017
Obsahuje nasledovné témy , , , ,

Peter Bobik
Konzultant
Bratislava, Slovensko

Takéto pocity som už mal… pred niekoľkými rokmi. V posledných týždňoch ma niekoľkokrát veľmi naliehavo ovládla jedna myšlienka. Toto tu už bolo, toto poznám. Déjà vu roku 2007 (podľa Wikipédie intenzívny pocit niečoho už predtým prežitého).

 

Článok je prevzatý z magazínu UNITEDLIFE 10

Mal som niekoľko telefonátov od rôznych ľudí s ponukou investície s vysokým zhodnotením za krátky čas. Išlo o investície z okraja investičného spektra, s vysokým rizikom a logikou, ktorej som nerozumel. Zároveň sa ma účastníčka jedného z našich kurzov, ktorej skúsenosti s investovaním boli „žiadne“, pýtala na kryptomeny (a nielen ona, s touto témou som sa stretol aspoň 100-krát…). A len tak zbežne pozerajúc na aktuálne ocenenie akciových titulov, som si uvedomil, že márne hľadám niečo lacné…

Toto tu už predsa bolo, zase tu máme obdobie, keď všetci nakupujú rizikové investície (alebo nad tým uvažujú). Optimizmus zahalil krajinu. Všetci sa chcú zviezť na tejto vlne prosperity a obavy z možného negatívneho vývoja vymizli. To je výborné… tešíme sa. Toto je pre spotrebu (rozumej ekonomický rast) veľmi prospešné. A pokojne to môže pokračovať, a dlho. Môže… a bude? To keby sme vedeli… Síce všetci (alebo skoro všetci) zarobia trochu viac (je viac objednávok, robí sa viac obchodov, rastie objem predaja…), moja obava sa však spája s tým, čo s týmito peniazmi a peniazmi zarobenými v minulosti urobíme. Kam ich uložíme/zainvestujeme? Ak by sme ich spotrebovali, minuli, rozhádzali, tak je to blahodarné, získame všetci. Ale rastie nám aj miera úspor, ukladáme viac, ako sme ukladali v minulosti. A pribúda rizikových investícií v portfóliách investorov aj drobných sporiteľov. A tu je tento optimizmus predzvesťou možnej katastrofy. Čo ak zajtrajšky nebudú iba dobré? Koľko ľudí príde o koľko peňazí zo svojich úspor? Pri tomto optimizme to môže byť veľmi veľa. Tento typ „chamtivostnej slepoty“ sa stáva výrazne virulentným/nákazlivým najmä po dlhšom období rastu hodnoty investovaných prostriedkov (napr. 2009-2017). No a tento vírus tu máme (opäť) výrazne prítomný. Vidím to veľmi často, prakticky všade… pocitovo je to silnejšie ako v rokoch 2006-2007. Je toto to čo predchádza pád? Otázka za milión. Toto tak vedieť. Ale to, že to neviem, neznamená, že z toho nemôžem vyťažiť (nemyslím ako v prípade kryptomien).  A tu je odpoveď, ktorú som v poslednej dobe dával už veľakrát. Odpoveď na otázku, ako sa k tomu postaviť, akú stratégiu zvoliť pri investovaní práve v takomto období.

Odpoveďou nie je vypredať rizikové investície. To by sa vám nakoniec nemuselo vyplatiť (trhy môžu rásť ešte roky). Odpoveďou je nastavenie podielu rizikových investícií na celkových aktívach na úroveň, ktorú skutočne unesiem aj za „nepriaznivého počasia“ a ktorá mi umožní nespáchať finančnú samovraždu (vypredať v najnevhodnejšiu dobu, zrealizovať veľké straty). Ako na to?

Najprv – a v takomto období vždy – je nutné vedieť, či to, čo mám alebo sa chystám kúpiť, je to, čo skutočne chcem mať. Každá investícia by mala prejsť myšlienkovým testom, v ktorom sa pýtam, či som ochotný akceptovať to najhoršie, čo sa s mojou investíciou môže stať. Znesiem napr. prepad o vyše 50% hodnoty? Preto podstatná (najpodstatnejšia) informácia o všetkom, čo do svojho portfólia kupujete, je rizikovosť danej investície. Koľko na tom môžem stratiť? Ak vám tí, čo vám investíciu ponúkajú, na toto nevedia odpovedať, tak miestnosť opustite rýchlosťou blesku. Túto informáciu vám každý seriózny správca vie povedať detailne (štatisticky podložene).

Ak je táto informácia pre vás stráviteľná, položte si predsa len ešte ďalšiu otázku: Skutočne chcem niesť takéto riziko pri tomto očakávanom výnose? Stojí to za to? A ak si aj tu odpoviete kladne… no pri investíciách typu kryptomeny, derivátov, high frequency trading (populárne roboty) atď. by som sa tomu veľmi, veľmi čudoval. Tak si ešte pre istotu položte kardinálnu otázku – Koho obviním, ak pri tejto investícií stratím veľa (alebo aj všetko)? Kto bude ten zlý? Obviním svojho poradcu? Obviním svojho správcu? Obviním niekoho, kto ma na to naviedol? Ak je odpoveďou jedna z týchto možnosti, tak sa okamžite zastavte a nekupujte to. Ste dospelý a inteligentný človek, nemali by ste sa nechať do niečo takého predsa naviesť.

Jedinou správnou odpoveďou je, obviním seba, lebo ja som to takto chcel. A keď to takto chcete, teda riziko je pre vás logickou súčasťou investovania a daňou za vyššie výnosy, potom to nakúpte (prípadne držte ďalej).

S apelom na svojprávnosť pri investovaní a s prianím rastového trhu (aj keď neviem-neviem…) sa s vami nateraz lúčim.

 

Adventný koncert 2019

600-koňové Audi RS Q8 predviedlo pozoruhodnú jazdu a stalo sa najrýchlejším SUV v Zelenom pekle

Doterajšiemu držiteľovi rekordu nadelila novinka až 12 sekúnd.

12. novembra 2019

Všetko podstatné o novej Octavii

Octavia s poradovým číslom 4 prichádza. Je nádherná, pokroková a veľkolepo priestranná

Ideál rodinného auta na Slovensku prichádza v úplne novej podobe.

11. novembra 2019

Ekonomická sloboda na Slovensku

Je Slovensko dobrým miestom na podnikanie? Ani nie, v rebríčku nás predbehlo aj Maďarsko, Česko, Poľsko či Rumunsko

Podľa rebríčka ekonomickej slobody je Slovensko na veľmi nepriaznivej pozícii. A stále sa zhoršuje.

11. novembra 2019

Budúcnosť skladovania energie

Čo s batériami zo Slovenska? Riešenia sa ponúkajú, ale chýbajú reálne opatrenia

V Bratislave sa skončila prvá medzinárodná konferencia venovaná batériovým technológiám a úložiskám energie. Jej organizátori, členovia Slovenskej batériovej aliancie (SBaA), si zadefinovali akčné kroky manifestu, ktoré by mali zabezpečiť rozvoj jednotlivých oblastí batériového priemyslu na Slovensku.

6. novembra 2019

September priniesol v predaji nových vozidiel v Európe veľké prekvapenia. Zažiaril Mercedes a Tesla

Mercedes-Benz sa stal v Európe druhou najúspešnejšou značkou za minulý mesiac.

29. októbra 2019

Adventný koncert v bratislavskej Redute

Slávik menom Slávka

Len nedávno absolvovala bratislavské Konzervatórium a už sa zjavuje v programoch prestížnych operných scén. Meno, ktoré si treba zapamätať: Slávka Zámečníková.

24. októbra 2019

Porsche rozširuje portfólio elektrickej novinky o základnú verziu. Čo ponúkne najlacnejší Taycan?

Nedávno odhalený elektromobil od Porsche prichádza v základnom vyhotovení.

19. októbra 2019

Trvalý rast je nemožný

Ako súvisia recesie s inováciami

Krízy vznikajú a zároveň zanikajú. Je to kolobeh, ktorý je našou súčasťou od nepamäti. Navzájom súvisiace obdobia štádií ekonomiky, kedy obdobie konjunktúry (rastu) striedajú obdobia recesie (poklesu).

17. októbra 2019

TEST Peugeot 508 SW Allure 1.5 BlueHDi 130k EAT8

7 dôvodov, pre ktoré je podľa nás Peugeot 508 SW autom roka

Na tomto fantastickom kombi nenájdete chybu ani vtedy, keď ju budete urputne hľadať. Peugeot 508 SW na nás nesmierne zapôsobil.

16. októbra 2019

BMW predstavuje úplnú novinku. Rad 2 v štýlovom balení Gran Coupé má primárne predný pohon

Nová dvojka prichádza sprvoti ako štýlové 4-dverové kupé.

16. októbra 2019

Najrýchlejší sériový sedan na svete dostal exkluzívne doplnky. Toto je vylepšený Flying Spur

Luxusný Flying Spur dostal exkluzívny paket Blackline.

14. októbra 2019

Seriál o Číne

Predstihne Čína v umelej inteligencii USA?

Na základe sledovania informácií, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán by sa mohlo zdať, že Čína nás všetkých čoskoro prevalcuje svojou inovačnou aktivitou. To isté sa týka aj vnímania jej pokroku v umelej inteligencii.

11. októbra 2019

Už vieme, ako bude nový Volkswagen Golf s poradovým číslom osem vyzerať a kedy príde

Príchod jednej z najväčších noviniek tohto roku je na spadnutie.

11. októbra 2019

Sila jednoduchého gesta

Tento šéf ročne napíše 9200 narodeninových pohľadníc, vysvetľuje význam vďačnosti

Sheldon Yellen je CEO stavebnej spoločnosti BELFOR Holdings, Inc. a každý rok napíše ručné narodeninové blahoželania všetkým vyše 9-tisíc zamestnancom.

10. októbra 2019

Zrod legendy v priamom prenose

Pompézne Gran Coupé od BMW prichádza vo vrcholnej verzii M8. Má sa AMG GT 63 S čoho báť?

Posledný dielik skladačky menom 8 je realitou.

9. októbra 2019

Revolučná Corvette prišla o strechu. Vyše 500-koňový osemvalec ale naďalej ostáva

Corvetta prvýkrát s plechovou sťahovacou strechou.

8. októbra 2019

Bublina alebo Boom?

Šialené tempo: Iba dvojročný startup BIRD má dnes hodnotu 2,5 miliardy

Je mimoriadny rast hodnoty „kolobežkových firiem“ postavený na stabilných základoch?

7. októbra 2019

Na predaj výhradne spolu

Aston Martin a Zagato na počesť 60-ročnej spolupráce prinášajú dve špecialitky za 6 miliónov libier

Oba modely vzniknú v obmedzenom počte, na predaj budú výhradne spolu.

5. októbra 2019

Nové 625-koňové super-SUV-čka od BMW dajú stovku za 3,8 sekundy. Privítajte X5 M a X6 M

Hneď v úvode spoznávame aj silnejšie vyhotovenia pod názvom Competition.

2. októbra 2019