Intergeneračná starostlivosť – cesta k dlhovekosti?

Rezidenčný dom pre seniorov v Londýne prišiel s úžasnou myšlienkou – spojiť malé deti so seniormi a vytvoriť tak úplné novú komunitu, ktorá sa dokáže vzájomne podporovať a motivovať.   Rezidenčný dom pre seniorov nadviazal spoluprácu s neďalekou škôlkou, aby vytvorili jedinečný program, v ktorom sa 2- až 3-ročné deti zapájajú do aktivít ako napríklad… Prečítať celé
Vydané 2. marca 2018 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Rezidenčný dom pre seniorov v Londýne prišiel s úžasnou myšlienkou – spojiť malé deti so seniormi a vytvoriť tak úplné novú komunitu, ktorá sa dokáže vzájomne podporovať a motivovať.

 

Rezidenčný dom pre seniorov nadviazal spoluprácu s neďalekou škôlkou, aby vytvorili jedinečný program, v ktorom sa 2- až 3-ročné deti zapájajú do aktivít ako napríklad pečenie, práca v záhradke, umenie či cvičenie spolu so starými ľuďmi. Rovnako môžu seniori navštíviť škôlku a stráviť tak čas s deťmi. Cieľom je poskytnúť múdrosť a vytvorenie si vzťahu detí so staršími ľuďmi a v neposlednom rade objaviť v senioroch motiváciu pre život.

 

Účinok spojenia detí so seniormi je zjavný hneď na prvý pohľad. Počas hodín cvičenia, ak sa do cvičenia zapájajú aj deti, dodávajú tým motiváciu a podporu aj straším. Celá miestnosť zrazu ožije a naplní sa smiechom, keď sa niekomu niečo nedarí, tak ako by malo. A to stáva rovnako seniorom ako aj deťom. Viditeľné sú tiež zdravotné benefity tohto spojenia. Seniori veľmi často pri deťoch zabudnú na svoje fyzické obmedzenia a dokážu to, na čo by si predtým netrúfali. Ak sa seniori stanú viac angažovanými, zrazu sú schopní prejsť aj do neďalekej škôlky a trávia viac času vonku na čerstvom vzduchu.

 

Jedna z rezidentiek hovorí o tom, že zo začiatku v spojení detí so seniormi nevidela veľký zmysel. Sama deti nikdy nemala a tak pre ňu nebolo jednoduché vytvoriť si k tak malým deťom vzťah. Presvedčili ju až viditeľné pozitívne účinky na ostatných rezidentoch. Teraz tieto deti berie ako svoje vnúčatá a pravnúčatá, ktoré nikdy nemala. Dôležitým prvkom je tiež to, že seniori nerobia niečo len pre seba a len pre to, že by mali. Ich aktivita je cielená, má pre nich zmysel ísť za deťmi a venovať sa im, tráviť s nimi čas. Nerobia to len pre seba, ale aj pre deti.

 

Účinok spolupráce detí so seniormi je zjavný hneď na prvý pohľad, viditeľné sú tiež zdravotné benefity tohto spojenia.

Účinok spolupráce detí so seniormi je zjavný hneď na prvý pohľad, viditeľné sú tiež zdravotné benefity tohto spojenia. Ilustračné foto.

 

Spoločnosť sa v súčasnosti veľmi často delí práve podľa veku, ľudia nemajú dostatok interakcie s inými generáciami. Každý si žije svoj život, vzdialený od širšej rodiny, od iných komunít ľudí. Prichádzame tak o možnosť učiť sa od seba vzájomne. Dôsledkom je, že keď v neskoršom veku prídeme o svojich súrodencov a priateľov, zostaneme zrazu osamelí. Malé deti sú výnimočné v tom, že ľudí neposudzujú, prijímajú ich takých, akí sú, zaujímajú sa o veci okolo seba a sú kreatívne. Nie sú zaťažené starosťami a sú prirodzené egocentrické, preto sa seniorov nevypytujú na nich, ale strhávajú pozornosť na seba.

 

Výsledky takéhoto projektu sa prejavujú predovšetkým zníženou depresívnosťou, zvýšenou mobilitou, lepšou komunikáciou a nižšími úrovňami demencie a straty pamäte u seniorov. Výhody z takýchto vzťahov majú však aj deti, pre ktoré sú straší ľudia vzormi a dokážu byť vďaka nim viac tolerantné.

 

Zdroj: www.cnn.com

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.