Inteligentná domácnosť vám môže zjednodušiť život. Má to však svoje riziká

Naše domácnosti sú rovnako ovplyvňované najnovšími technológiami, ako aj ďalšie časti našich životov. Nebolo to tak dávno, keď naši predkovia si v noci posvietili iba sviečkou či petrolejovou lampou. Avšak s príchodom elektrickej energie do väčšiny domácnosti sa zmenili naše nároky, čo spôsobilo, že dnes život bez nej si nedokážeme predstaviť. Bill Gates, jeden z najbohatších ľudí… Prečítať celé

Naše domácnosti sú rovnako ovplyvňované najnovšími technológiami, ako aj ďalšie časti našich životov. Nebolo to tak dávno, keď naši predkovia si v noci posvietili iba sviečkou či petrolejovou lampou. Avšak s príchodom elektrickej energie do väčšiny domácnosti sa zmenili naše nároky, čo spôsobilo, že dnes život bez nej si nedokážeme predstaviť.

Bill Gates, jeden z najbohatších ľudí na planéte a spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft, si splnil svoj sen o inteligentnej domácnosti ešte v minulom storočí. Jeho vila Xanadu 2.0 obsahuje špičkový systém senzorov, ktorý ovláda teplotu, osvetlenie alebo zábavu.

Portál Archute informuje, že pomocou špeciálnej ovládaču môžu hostia nastaviť preferované hodnoty pre tieto systémy. Pokiaľ sa premiestnia do inej izby, automaticky sa aplikujú pre túto miestnosť. Podobne tomu je aj s prehrávaním hudby, keďže jej prehrávanie pokračuje všade kam prídu.

V súčasnosti sa však inteligentné domácnosti stávajú čoraz dostupnejšími a bežní ľudia sa môžu aspoň z časti priblížiť tomuto zážitku. Nemusíte byť ani obzvlášť technicky zdatný, keďže spoločnosti sa snažia vytvoriť produkty, ktoré sú jednoduché na inštaláciu a nastavenie.

Automatizovaná domácnosť

Medzi inteligentné zariadenia by väčšina ľudí zaradila počítače, smartfóny, tablety či fitness náramky. Avšak aj bežné spotrebiče, ktoré sa pravdepodobne nachádzajú vo vašej domácnosti môžu byť inteligentné. Takto ovplyvnené sú elektrické žiarovky, vypínače, zásuvky, vysávače, televízory či chladničky, píše technologická spoločnosť Eset.

Ich inteligencia pochádza zo schopnosti pripojiť sa na internetovú sieť. Týmto spôsobom nadobúdajú nové funkcie, ktoré ich klasické varianty nemajú. Ide najmä o možnosť ovládania na diaľku, prípadne môžete nastaviť, kedy sa jednotlivé zariadenia majú zapnúť alebo vypnúť.

Portál The Verge zverejnil rannú rutinu inteligentnej domácnosti jednej z ich redaktoriek. Ešte keď všetci spia, ich pes dostane svoju potravu pomocou automatického kŕmidla. Neskôr sa roztvoria žalúzie, aby do priestorov domácnosti vošlo denné svetlo. Keď odíde z domu, aby odviezla svoje dieťa do školy, dvere sa automaticky uzamknú.

inteligentná domácnosť

Veľké spoločnosti, ako Amazon či Google sa zaujímajú o inteligentné domácnosti. Zdroj: pexels.com/@fabian-hurnaus-354720/

Avšak vaša domácnosť vás nemusí obsluhovať až do tejto miery. Všetko závisí od zariadení, ktoré zvolíte. Okrem osvetlenia, vykurovania či zábavy, môžete týmto spôsobom vyriešiť aj bezpečnosť, napríklad pomocou kamerového systému. Zábery z kamier môžete sledovať na vašom smartfóne či počítači.

Žiadna z týchto domácností sa však nezaobíde bez centrálneho bodu. Na neho sa totiž pripájajú ďalšie zariadenia. Na výber máte produkty od rôznych väčších či menších spoločností, niektoré z nich vám dokonca umožnia ovládať vašu domácnosť pomocou hlasu. O spracovanie vašich rozkazov sa postará niektorá z virtuálnych asistentiek, o ktorých sme vás informovali v našom predchádzajúcom článku.

Strata súkromia

S inteligentnými domácnostiam sa spája technologický koncept Internet of Things, skrátene IoT. V slovenčine ho poznáme ako Internet vecí a zaoberá sa všetkými pripojenými zariadeniami a dátami, ktoré zbierajú. Vďaka nim dokážete lepšie prispôsobiť svoju domácnosť svojim potrebám a požiadavkám.

Tento koncept je využívaný aj v priemyselných odboroch. Ako uvádza portál ATP Journal, spoločnostiam umožňuje získať potrebné údaje pomocou rôznych senzorov a iných zariadení, čím dokážu zefektívniť výrobné procesy. To sa môže priamo odraziť na ziskoch spoločnostiach, ktoré prešli touto digitalizáciou.

Každé zariadenie pripojené na internet sa stáva potenciálnym bezpečnostným rizikom. Hackeri si uvedomujú hodnotu vašich dát, čo znamená, že takéto zariadenie je dobrým cieľom pre útok, uvádza portál Kasperky.

Vďaka získaným dátam môžu odpozorovať ako používate jednotlivé zariadenia. Napríklad vypnuté kúrenie môže odhaliť, kedy sa nikto nenachádza vo vašej domácnosti. S pomocou týchto informácií dokážu vymyslieť plán, kedy vás vykradnúť.

inteligentná domácnosť

Mnohí odborníci sa domnievajú, že v prípade týchto zariadení by ste nemali myslieť na to, čo sa stane, „ak“ budú hacknuté, ale „kedy“ sa tak stane. Zdroj: pexels.com/@john-tekeridis-21837

Niektoré zariadenia využívajú na svoje fungovanie dokonca kamery alebo mikrofóny. Ako píše portál TouchIT, hackeri sa zmocnili detskej pestúnky a snažili sa prebudiť dieťa pomocou vstavaného mikrofónu. Tento prípad sa stal v roku 2014 a šlo o jeden z prvých útokov na inteligentné domácnosti.

Spoločnosti, ktoré to s bezpečnosťou myslia vážne, využívajú cloudové riešenia. To znamená, že zariadenia sa namiesto k internetu, pripájajú do sieti spoločnosti, kde sa ukladajú aj vaše dáta. Avšak týmto spôsobom umožňujete o vás získavať obrovské množstvo informácií, ktoré môžu uniknúť pri útoku na samotnú spoločnosť.

Inteligentné domácnosti majú svoje výhody, no aj riziká. Pred zaobstaraním týchto produktov, si vytvorte myšlienkovú misku váh. Na jednú stranu položte všetky dôvody, prečo by ste si mali zaobstarať tieto zariadenia, na druhú stranu, prečo tak neurobiť. Rozhodnite sa podľa prevyšujúceho počtu kladných alebo záporných dôvodov.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »