Pre peniaze čokoľvek

„I Care a Lot“ alebo ako sa (ne)starať o starých a bohatých ľudí

Rosamunde Pike a Peter Dinklage v hlavných úlohách filmu I Care a Lot, ktorým sa nás Netflix snaží presvedčiť, že už vie spraviť naozaj dobrý film.
Vydané 1. marca 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Lukáš Horák sa na stránkach UnitedLife.sk venuje filmom a hudbe. Zverejňuje správy o filmových novinkách nielen zo sveta marveloviek a DC-oviek, ale dáva čitateľom tipy na kvalitný obsah na streamovacích platformách a píše filmové recenzie.

Netflix nás pravidelne zásobuje novými seriálmi, filmami či dokumentami. Seriály a dokumenty zvláda tak dobre, že by mohol ostatných učiť, ako sa to má robiť.

Ale filmy?  Tie len zriedka vedia zaujať kvalitou.

Pred pár dňami nám Netflix predstavil filmovú novinku I Care a Lot. Pokračuje v zabehnutých koľajách slabých netflix filmov alebo ide o dobrý kúsok, ktorému by ste mali dať šancu?

Snímka I Care a Lot na prvý pohľad zaujme hereckým obsadením. Rosamunde Pike a Peter Dinklage. Že vám tieto mená nič nehovoria? A čo Tyrion Lannister z Hry o Tróny a tá zlá mrcha z Fincherovej klasiky Gone Girl? Nejde o najväčšie filmové hviezdy, ale vo svojich rolách dokázali zaujať aj náročnejšieho diváka.

Rosamunde Pike všetci musia doteraz pokladať za tú najväčšiu mrchu pod slnkom a jej nová úloha vo filme I Care a Lot tento obraz rozhodne nezlepší.

Rosamunde hrá postavu Marly, ktorá ako súdom zriadená zákonná zástupkyňa podvádza svojich klientov (dôchodcov s množstvom peňazí) a miesto toho, aby sa o nich starala, získava nad nimi absolútnu moc. V preklade to znamená, že ich strčí do domova a pripraví ich o peniaze a majetok. Jej nová obeť však nie je tak nevinná, ako sa zdá a Marle spôsobí nečakané problémy.

Dávno som vo filme nevidel tak nesympatickú postavu, akou je práve Marla. Neustále vo vás vrie pocit nenávisti. Môže sa to zdať ako záporný bod, ale je to veľká pochvala pre jej hereckú predstaviteľku. Porovnanie s postavou psychopatickej manželky z filmu Gone Girl je na mieste. Ako keby šlo o tú istú postavu. Fakt neviem, ktorá z nich je horšia. Aj keď ju máte chuť zabiť, tak sa na to celé dobre pozerá.

Peter Dinklage jej zdatne sekunduje. Aj napriek tomu, že hrá postavu mafiána a k násiliu páchanom na nevinných ľuďoch nemá až tak ďaleko, predsa len ide o čosi sympatickejšiu postavu, akou je Marla. Teda, až kým nepríde záver filmu…

Dinklage zvládol svoju rolu bravúrne. Ide síce o malého herca, teda trpaslíka, herecky však prevyšuje väčšinu postáv. Až na Marlu, samozrejme.

Film by sa s prižmúrením oka dal zaradiť do kategórie gangsteriek. Režisér J Blakeson ( The 5th Wave, Gunpowder) odviedol uspokojivú robotu, celý čas som však premýšľal nad tým, ako by film vyzeral v rukách Guya Ritchieho. S jeho citom pre tento typ filmov by z I Care a Lot vedel urobiť ešte o triedu lepší film.

Kým úvodná 20-minútovka pôsobí o čosi reálnejšie a vážnejšie, akonáhle začne tá pravá gangsterka a naháňačka, film nedá divákovi vydýchnuť až do konca. Ozývajú sa hlasy, že film mohol ostať vážnejší po celú dĺžku trvania a nemusel sa až tak odtrhnúť z reťaze. Neviem si to predstaviť vážnejšie. Bola by to jedna veľká depka a odpor. O čosi zábavnejší háb tomu svedčí viac.

Nečakajte žiadnu Tarantinovku či gangsterku od Guya Ritchieho.  Ak budete očakávania krotiť, tak vás I Care a Lot príjemne prekvapí.

Film stavia na výkone hlavnej predstaviteľky a v tomto prípade vsadil na dobrú kartu. Rosamunde Pike podáva podobne presvedčivý výkon ako vo Fincherovke Gone Girl a Peter Dinklage ako hlava mafie jej zdatne sekunduje.

Ako oddychovka na sobotný večer to funguje na 100%. Nič viac, nič menej.

Pokračujte na ďalší príspevok »