Futuristický módny návrhár: Zoznámte sa s Robertom Wunom

Inšpirácia zo sveta prírody a sci-fi Výrazne vyrezávané siluety a maximálne zameranie na futurizmus. Robert Wun vytvára príbehové kolekcie skúmajúce identitu, viditeľnosť a oslobodenie prostredníctvom módy. Návrhára pochádzajúceho z Hong Kongu v roku 2012 objavil Joyce Boutique. Dostal príležitosť tvoriť pre jeho absolventskú kolekciu na London College of Fashion. Robert spustil svoju značku v roku… Prečítať celé
Vydané 19. marca 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy:

Inšpirácia zo sveta prírody a sci-fi

Výrazne vyrezávané siluety a maximálne zameranie na futurizmus. Robert Wun vytvára príbehové kolekcie skúmajúce identitu, viditeľnosť a oslobodenie prostredníctvom módy. Návrhára pochádzajúceho z Hong Kongu v roku 2012 objavil Joyce Boutique. Dostal príležitosť tvoriť pre jeho absolventskú kolekciu na London College of Fashion. Robert spustil svoju značku v roku 2014, kedy vniesol nový vzhľad topánkam a doplnkom. Jedinečné bolo už vtedy aj jeho krajčírstvo – inšpiráciu čerpal zo sci-fi a sveta prírody.

Robert debutoval na svojej prvej dráhe v januári 2023 ako hosťujúci člen Fédération de la Haute Couture et de la Mode (FHCM) na Haute Couture Schedule v Paríži s kolekciou jar/leto 2023.  Táto prehliadka bola tiež oficiálnou záverečnou prehliadkou celého Haute Couture. Priekopnícky dizajnér oslavuje vo svojich fantastických, únikových kolekciách mocné ženy. Odevy stvárňuje vždy prekvapujúco a zasahuje do vysoko konceptuálnej estetiky.

Za extravagantnými a nadčasovými odevmi je tento muž. Zdroj: Robertwun.com

Tvoril pre Hunger Games, obliekol Lady Gagu

Robert bol tiež víťazom Grand Prix v súťaži ANDAM Fashion Awards 2022.  Nespomaľuje, napreduje. Na tohtoročnom ANDAM v Európe si odniesol veľmi žiadané módne ocenenie –  Prix Spécial. Okrem značnej finančnej odmeny získal aj ročný mentoring od Bruna Pavlovského, prezidenta módy v Chanel a nového prezidenta FHCM.

Obliekol niekoľko svetoznámych umelcov ako Celine Dion, Lady Gagu, Cardi B, Lizzo, Doju Cat, Florence Pugh, Solange, Erykah Badu-a, Billyho Portera či Tessu Thompson. Nekončíme. Tvoril pre Royal Ballet, Hunger Games, Netflix a režiséra Wonga Kar Waia. Jeho návrhy sú do oči bijúce, no i napriek tomu nie je najznámejší. Zatiaľ.

Kolekcia spring/summer 2023. Zdroj: showstudio

Boj proti stereotypom, rasizmu a sexizmu

V roku 2016 sa stal súčasťou On|Off showcase začínajúcich dizajnérov na London Fashion Week. Jeho ďalším úspechom bola nominácia na International Woolmark Prize. Ústredným prvkom jeho práce je feminizmus. Zároveň si za svoje poslanie stanovil boj proti stereotypom, rasizmu a sexizmu, ktorý je v módnom priemysle ešte stále problémom. A názvy kolekcií? Tie pomenúvava podľa ženských členov rodiny a a priateliek.

Témou kolekcie spring/summer 2023 boli aj siluety a kontrasty. Zdroj: showstudio

Kolekcia jar/leto 2023 vyráža dych

Týždeň módy a hororové filmy sú len sotva zjavnými spolupracovníkmi. Aj napriek tomu Robert Wun cítil, že to dáva dokonalý zmysel. V záverečnej šou parížskeho fashion weeku predviedol spojenie krásy, hororu a jedinečnosti.  Wun povedal, že chcel ponúknuť niečo nové. „Chcel som urobiť niečo, čo dokáže spojiť dva extrémy, aby som našiel novú rovnováhu. Ak je couture len krásna, jemná a inšpirovaná kvetmi, potom každý urobí to isté.“

Futuristické odevy boli výzvou aj pre jeho krajčírov a technikov. „Vytvoril som to najhoršie, čo by ste mohli zazrieť na móle a rozhodol som sa to nasmerovať do sebadôvery, objať a zmeniť na niečo krásne,“ pokračoval.

 

https://www.youtube.com/watch?v=j-G9BTBet6Y

Škvrny či spálený odev

Kladiete si otázku, ako to vôbec mohlo spolu fungovať? Sám Wun, fanúšik hororových filmov, využil svoju fascináciu Georgie Denbroughovou, obeťou Pennywise vo filme Stephena Kinga It a zabijáckymi klaunmi. To všetko vniesol do šou, v ktorej ukázal aj svoj technický talent. Keď sa pozriete za rozbité päty, popŕchané víno a opálené okraje, uvidíte krásu rodiacej sa zo strachu, hororu a akejsi škaredosti. Slnečné a mikro plisované šaty či závoj, ktorý návrhár spálil pomocou kadidla. Umenie.

A róba postriekaná vínom? „Je to krv alebo Bordeaux? Keď tlačíte emócie na hranicu, je v tom zrazu celkom niečo realistické“ povedal Wun. Proces farbenia bol chúlostivý. Skončilo to zničením pôvodného kusu, ktorého dokončenie a zostavenie trvalo tri týždne. Po niekoľkých dňoch strávených pokusmi o záchranu šiat nemala návrhárka inú možnosť, ako začať odznova. Celý tím dokončil šaty za menej ako týždeň, pričom výšivku dokončili tesne pred predvádzaním

 

 

 

ZDROJE: Tatlerasia, robertwun.com, vogue.com

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.